Προς το περιεχόμενο

jack and danny vs harley benton


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια... Λοιπον, ενας φιλος εξ'ολοκληρου αρχαριος στην κιθαρα θελει να παρει μια ηλεκτρικη κιθαρα σε υφος και στυλ les paul... Βρηκε στο internet τις jack and danny και τις harley benton... Η αποψη μου ηταν να ψαξει σε αλλες μαρκες ή σε μεταχειρισμενα, αλλα καθως ειναι αριστεροχειρας δεν ειχε και μεγαλη τυχη στις αγγελιες... Απο κει και περα μπορει να διαθεσει πολυ λιγα λεφτα της ταξεως των 150-200 ευρω... Οποτε, σκεφτηκα να ρωτησω τι αλλες κιθαρες παιζουν σε αυτο το υφος και σε αυτα τα λεφτα ( ξερω παιδια ειναι λιγα :( ) και αν τελικα καταληξουμε στην αρχικη επιλογη, ποια απο τις δυο μαρκες να επιλεξουμε?

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γεια σου φιλε μου θα παρετε j&d...ειμαι και εγω αριστεροχειρας εχω παρει ενα δεξιο μπασσο j&d του γυρισα τις χορδες αλα χεντριξ και επαθα πλακα ακουγεται σχεδον το ιδιο καλα μενα fender και ενα yamaha μονο στις λεπτομερειες υστερει...παντως μπορει να παρει και ενα δεξιο και να του γυρισει τις χορδες....ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρει μία δεξιά κιθάρα και να γυρίσει τις χορδές, το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να αλλάξει και το nut.

Και το να γυρίσεις μια les paul, μου κάνει "κάπως", αφού λόγω του single cut σχεδιασμού, θα έχει δυσκολίες να παίζει στα ψηλά τάστα.

 

'Αλλη πρόταση που έχω να κάνω είναι οι vintage κιθάρες:

http://www.dv247.com/guitars/vintage-lv99-left-handed-electric-guitar-cherry-sunburst--64596

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να φτιαχνονται και διπλα-διπλα και το μονο που αλλαζει να ειναι το logo.

 

 

Και γω αυτήν την εντύπωση έχω. Είναι φασον !!! Μόνο το logo πρέπει να αλλάζει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να παρω μια δεξιοχειρη κιθαρα και να της αλλαξω τα φωτα... Εκτος του οτι δεν θα ειναι πρακτικη, θα ειναι και ολοκληρη υποθεση... Αλλωστε γιαυτο βγηκαν και οι αριστεροχειρες κιθαρες... Δεν ειμαστε πλεον στα 60's... Απο την αλλη και μενα μου φαινονται τρομερα ιδιες κατασκευαστικα, αλλα δεν εχω παιξει με καμια απο τις δυο... Οποτε αν καποιος ξερει εμπειρικα τι παιζει θα ηθελα να μου το πει... Επισης, αυτες τις vintage δεν τις εχω ψαξει ιδιαιτερα, αν και τις εχω τσεκαρει μερικες φορες.... Ας βαλουμε και αυτες στο παιχνιδι λοιπον... Ακουω...

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτη:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Lefthanded-models/Jack-Danny-YC-TL/L-Lefthand-Natural-Tele-Shape/art-GIT0004518-000

Γιά 130 έουρος, το κιθαρόνι μαμάει....

α!!! και γιά να είμαι ικανοποιημένος τσίμπησα και αυτό:

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Lefthanded-models/Jack-Danny-YC-TL/L-Lefthand-Natural-Tele-Shape/art-GIT0004518-000

 

και έδεσε το νερατζάκι....!!!

 

όσο για τήν κατασκευή των J&D και Harley Benton,και οι δύο φτιάχνονται στην Κίνα.

Οι J&D φτιάχνονται απο την Yeou Chern Enterprises Instrument Co., Ltd. η οποία είναι ταϊβανέζικη, ενώ οι Harley Benton από την Saein Musical Instrument Co., Ltd. η οποία είναι κορεάτικη.  Στα εργοστάσια της Κίνας μοντάρουν  Gibson, Washburn, Aria and Ibanez η Yeou, Ibanez και Peavey η Saein.

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου