Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με επιλογή 4Χ12 cab.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασε το κείμενο στο προηγούμενο λινκ, δεν μιλάει για συμπιεσμένο πριονίδι (particle board):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Particle_board

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατα την γνωμη μου ολες ειναι μετριες αν θες καλουτσικη καμπινα σε αυτα τα λεφτα για μενα οι harley benton vintage ειναι μονοδρομος.Απο την στιγμη που η ποιοτητα κατασκευης ειναι σχεδον ιδια η harley σου δινει και τα celestion v30s με λιγα χρηματα παραπανω.

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το κείμενο στο προηγούμενο λινκ, δεν μιλάει για συμπιεσμένο πριονίδι (particle board):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Particle_board

 

Εχω την εντυπωση οτι και τα 2 ειναι παρομοιας κατασκευης, επειδη εχω δουλεψει και με τα 2. Απο κοντα φαινεται σαν το ενα να ειναι μονο συμπιεμενο πριονιδι ενω το αλλο να ειναι συμπιεσμενο πριονιδι σε στρωσεις με φετες ξυλου( ; ) αναμεσα σαν σαντουιτς...

To 2o παντως link ειναι το λεγομενο νοβοπαν, ενω το πρωτο που εχεις στο link ειναι το κοντραπλακε...

Παντως και διαφορετικο να ειναι το 1 απο το αλλο, δεν παυει να ειναι ενα φτηνο υποκαταστατο ξυλου. Κανενας σοβαρος κατασκευαστης δεν νομιζω να χρησιμοποει για καλες καμπινες το κοντραπλακε ή ακομα χειροτερα το νοβοπαν ως υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος οτι τις ελληνικές ορολογίες τις ξέρεις καλύτερα από εμένα.

 

Αυτό που ξέρω πάντως για την αγγλική ορολογία plywood είναι οτι αναφέρεται αποκλειστικά σε φύλλα ξύλου (και όχι υποπροϊόντα του όπως πριονίδι, μικρά κομμάτια) κολλημένα μεταξύ τους.

 

Γι'αυτό και επεσήμανα στην αρχή όταν αναφέρθηκες σε plywood και στρώσεις baltic birch, οτι είναι το ίδιο πράγμα (σαν κατασκευή).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ηρθα σε μια τελικη αποφαση λιγο πιο ακριβη αλλα δεν πειραζει μιας και σε τετοιο σημειο πρεπει να περνεις οτι σου κανει περισσοτερο....μετα απο μια δοκιμη της εν λογω καμπινας αποφασισα να την αγορασω.....παραθετω λινκ....http://www.dv247.com/guitars/orange-ppc412hp-8-guitar-speaker-cabinet--41815

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά σε ηχεία hi-fi δεν χρησιμοποιούνται ξύλα αλλά mdf (και σε φτηνά νοβοπάν) γιατί το ξύλο δεν έχει σταθερή πυκνώτητα και χρωματίζει τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου