Προς το περιεχόμενο

ισχύς και αντοχή μεγαφώνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα θεματάκι που στριφογυρίζει στο μυαλό μου πολλα χρόνια τώρα:

 

λέμε ο ενισχυτής έχει ισχύ 50 βατ, και το μεγάφωνο ας πούμε 70, και αισθανόμαστε άνετα μ' αυτό το περιθώριο

 

ωραία, αλλά ξέρουμε πως ανάμεσα σε κιθάρα και ενισχυτή χωράνε ένας σκασμός πετάλια που μπορεί να υπεροδηγούν το σήμα

 

άρα μπορεί κανείς να πεί "εντάξει, 50άρης ο ενισχυτής και 70άρι το μεγάφωνο, μια χαρά είμαι, βάλε ένα DS-1 μπροστά, γύρνα τον ενισχυτή στο lead κανάλι, βάλε volume στο τέρμα να βγάλουμε τη μέγιστη δυνατή βρώμα, και όλα είναι εντός προδιαγραφών"

 

είναι έτσι; ή σε τέτοιες περιπτώσεις έχουμε περίπου βέβαιη καταστροφή του μεγαφώνου; να το δοκιμάσω με δικό μου ενισχυτή δεν το τολμώ, σίγουρα όμως κάποια συλλογική εμπειρία υπάρχει στους πιο "γυρισμένους"...  ;D το περίεργο είναι πως πουθενά δεν έχω διαβάσει στο φόρουμ για τέτοια περιστατικά, ακούω διαρκώς για λαμπάτους που ακούγονται τρομακτικά δυνατά αν τους τσιτώσεις, αλλά ο παράγοντας "βλάβη μεγαφώνου" δεν μπαίνει, λες και τα μεγάφωνα των ενισχυτών αυτών είναι μη καταστρέψιμα, τελεία και παύλα...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λέμε ο ενισχυτής έχει ισχύ 50 βατ, και το μεγάφωνο ας πούμε 70, και αισθανόμαστε άνετα μ' αυτό το περιθώριο

 

Δεν θα έλεγα πως αισθανόμαστε άνετα... Αυτό που συμβαίνει είναι πως ένα μεγάφωνο μπορεί να καταστραφεί όταν δεχθεί μεγαλύτερη ισχύ από το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει. Αυτή είναι το νούμερο που βλέπουμε όταν το αγοράζουμε (πχ. 100 βατ). Όσο ο ενισχυτής λειτουργεί κανονικά, παραδίδει βατ που δεν υπερβαίνουν την ονομαστική του αξία. Σε λαμπάτους όμως από ένα σημείο και πέρα (και σε solid state όταν αυτοί υπεροδηγηθούν) υπάρχει παραμόρφωση που πολλαπλασιάζει τα βατ που παραδίδονται στο μεγάφωνο, και όταν αυτά υπερβούν το maximum power handling του αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα παραδώσει το πνεύμα.

 

Οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι και αυτοί που συνήθως λειτουργούν με υπεροδήγηση, και αυτή δεν γίνεται πάντα αντιληπτή στο ανθρώπινο αυτί σαν distortion αλλά απλά σαν αύξηση της έντασης (ο λόγος που έχουμε πει πως οι λαμπάτοι ακούγονται πολύ πιο δυνατά από τους solid state στα ίδια βατ), με αποτέλεσμα η ζημιά να υπάρχει πιθανότητα να συμβεί και όταν δεν... ροκάρεις αλλά παίζεις καθαρά, ή πιο σωστά, με αυτό που το αυτί σου ερμηνεύει ως "καθαρό". Τώρα υπάρχουν και μερικοί που μπερδεύουν το speaker break-up (που μερικοί αγαπούν και άλλοι απεχθάνονται) με το power rating. Aν διαβάσεις αυτό: http://www.eminence-speaker.com/faqs/faq20.asp θα δεις πως δεν συνδέονται πάντοτε, μεθερμηνευόμενον πως μεγαλύτερο power handling δεν σημαίνει απαραίτητα και λιγότερο speaker break-up.

 

(Υπάρχουν πολλοί ειδικοί στο φόρουμ, που παρακαλώ να με διορθώσουν αν δουν κάτι λάθος)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αξιότιμοι κύριοι αλλά εδώ αλλάζει λίγο η κοσμοθεωρία μου για την λειτουργία των ενισχυτών. Δεν είμαι ειδικός ούτε κατά διάνοια, αλλά είχα πάντα την αίσθηση ότι η μέγιστη δυνατή ισχύς ενός ενισχυτή είναι η ονομαστικη του και η παραμόρφωση του τελικού συμβαίνει ακριβώς γιατί γίνεται προσπάθεια να ξεπεραστεί αυτό το όριο μέσω της υπεροδήγησης και επειδή δεν γίνεται να το περάσουμε, παρουσιάζεται παραμόρφωση.

 

Τα όποια πετάλια υπεροδηγήσουν το σήμα στην είσοδο, θα το κάνουν στην προενίσχυση όπου απλά θα είναι σαν να αυξάνουμε το gain πέρα του 10 κατα κάποια έννοια, όχι ότι θα αυξηθεί η παραγώμενη ισχύς στην έξοδο. Εκεί απλά θα υπάρχει περισσότερο κλιπάρισμα. Το σήμα εφόσον περάσει στον τελικό θα συνεχίζει να περιορίζεται από τις προδιαγραφές του.

 

Εδώ απ' τα λεγομενά σας παρουσιάζεται ο ισχυρισμός ότι ένας ενισχυτής μπορεί να παράγει στην έξοδο περισσότερα βατ από την μέγιστη ονομαστική του ισχύ, υπό συνθήκες.

 

Είναι ποτέ δυνατόν αυτό να ισχύει; Μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Τότε τι στα κομμάτια σημαίνει η ονομαστική ισχύς;

 

Please explain, γιατί εδώ υπάρχει θέμα αν παίζει κάτι τέτοιο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ χωρίς να είμαι ειδικός τείνω να συμφωνώ με τον octapus. Έχω την αίσθηση οτι το "ψαλίδισμα" που δημιουργείται όταν υπεροδηγούμε ένα στάδιο ενισχυσης ενος λαμπάτου ενισχυτή, μας εξασφαλίζει κατά κάποιο τρόπο το άνω όριο της αποδιδόμενης ισχύος.

 

βέβαια όπως είπα δεν είμαι ειδικός, απλά έτσι το έχω στο μυαλό μου.

 

Ρίξτε φως! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ονομαστική ισχύς είναι η μέση ισχύς του, και πιο συγκεκριμένα η RMS ισχύς

 

δηλαδή root-mean-square

 

όπου

 

square --> το τετράγωνο του σήματος, δηλαδή της τάσης/ρεύματος

mean --> ολοκλήρωμα και διαίρεση με το χρονικό διάστημα ολοκλήρωσης

root  --> η τετραγωνική ρίζα του αποτελέσματος

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Root_mean_square

 

άρα ΝΑΙ, ο ενισχυτής κάλλιστα μπορεί να ξεπεράσει την ονομαστική του ισχυ, για περιορισμένο χρονικό διάστημα, που όμως μπορεί να επαρκεί για να στείλει το μεγάφωνο στον παράδεισο των μεγαφώνων, εκεί όπου όλοι παίζουν καθαρά  (άγγελοι είναι, τι περιμένεις;  ::) )

 

τώρα ως προς τη ματωμένη κυριακή, δεν μπορώ να καταλάβω πώς  από τη μιά έχουμε "πολλαπλασιασμό της ονομαστικής ισχύος του  ενισχυτή", κι από την άλλη δεν θυμάμαι ΜΙΑ αναφορά στο φόρουμ για καμμένο μεγάφωνο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα ΝΑΙ, ο ενισχυτής κάλλιστα μπορεί να ξεπεράσει την ονομαστική του ισχυ, για περιορισμένο χρονικό διάστημα,  που όμως μπορεί να επαρκεί για να στείλει το μεγάφωνο στον παράδεισο των μεγαφώνων, εκεί όπου όλοι παίζουν καθαρά

 

+1000

 

Μπορεις αλλωστε να το τσεκαρεις και μονος σου αυτο...αγορασε ενα VOX AC30 με 15w Celestion Blue & βαλτον στο τερμα παρε μια κιθαρα με διπλους και αρχισε να παιζεις power chords με μανία ;D ;D,αν ΔΕΝ καψεις τα μεγαφωνα σου τον πληρωνω..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η RMS ισχύς δεν είναι αυτή που αναφέρεται στου ενισχυτές γιατί πολύ απλά θα πρέπει να αναφέρεται ρητά στα specs. Άλλωστε η RMS είναι η 0,707  (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και κάτι ψηλά της μέγιστης, άρα αν π.χ. έχουμε 50w RMS ενισχυτή τοτε μπορέι να παράγει μέγιστο 50*((1-0,707)+1)=64,65w αρα με μεγάφωνο 70 W είμαστε οκ.

 

(Τώρα με έβαλες να ψάχνω τα manual).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενισχυτές κιθάρας δεν χαρακτηρίζονται σαν κάποια ονομαστική ισχύ από προϊόν μετρήσεων αλλά σαν γενική τάξη μεγέθους από τις λυχνίες εξόδου. Ο AC30 που ανέφερε ο SF έχει 4 λάμπες EL84 στην έξοδο που δίνουν "γενικά και χονδρικά" 30 watt - άρα τα 2 15w blue θα έπρεπε ίσα ίσα να επαρκούν. To "γενικά και χονδρικά" όμως σημαίνει ότι πρακτικά μπορεί να δώσει παραπάνω από 30W... υπολογίζοντας 9W σε κάθε λυχνία μέγιστη ισχύ, μπορεί να φτάσει και 36W (ή και λίγο παραπάνω, αναλόγως ανοχών) άρα bye bye Blue (ouch!)

 

Το point είναι ότι σε ενισχυτές με λυχνίες η ονομαστική ισχύς εξόδου είναι ένας "μπούσουλας" τάξης μεγέθους και όχι ακριβής τιμή...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ονομαστική ισχύς είναι η μέση ισχύς του, και πιο συγκεκριμένα η RMS ισχύς

 

καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά και πάλι αυτό που λέω

Έχω την αίσθηση οτι το "ψαλίδισμα" που δημιουργείται όταν υπεροδηγούμε ένα στάδιο ενισχυσης ενος λαμπάτου ενισχυτή, μας εξασφαλίζει κατά κάποιο τρόπο το άνω όριο της αποδιδόμενης ισχύος.

 

δεν μπορεί να ισχύει ταυτόχρονα?

 

έτσι η επιλογή του ηχείου θα εξασφαλίζει οτι ακόμα και στο peak της ισχύος δε θα το κάψουμε.

 

εξηγήστε οι γνώστες να μάθουμε και τίποτα! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενισχυτές κιθάρας δεν χαρακτηρίζονται σαν κάποια ονομαστική ισχύ από προϊόν μετρήσεων αλλά σαν γενική τάξη μεγέθους από τις λυχνίες εξόδου. Ο AC30 που ανέφερε ο SF έχει 4 λάμπες EL84 στην έξοδο που δίνουν "γενικά και χονδρικά" 30 watt - άρα τα 2 15w blue θα έπρεπε ίσα ίσα να επαρκούν. To "γενικά και χονδρικά" όμως σημαίνει ότι πρακτικά μπορεί να δώσει παραπάνω από 30W... υπολογίζοντας 9W σε κάθε λυχνία μέγιστη ισχύ, μπορεί να φτάσει και 36W (ή και λίγο παραπάνω, αναλόγως ανοχών) άρα bye bye Blue (ouch!)

 

Το point είναι ότι σε ενισχυτές με λυχνίες η ονομαστική ισχύς εξόδου είναι ένας "μπούσουλας" τάξης μεγέθους και όχι ακριβής τιμή...

 

Αρα ούτε το RMS που ανεφέρθηκε έχει σχέση και απο αυτά που λες μπορούμε να συμπερανουμε ότι η μέγιστη ισχύς θα είναι λίγο πάνω από την ονομαστική, όχι πολύ και συνάμα δεν υπάρχει καμία σχέση μεταξύ ισχύς εξόδου και τι πεταλομπλιμπλίκια βάλουμε στην είσοδο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου