Προς το περιεχόμενο

ισχύς και αντοχή μεγαφώνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αν αυτός δεν έχει φτάσει στο σημείο που κομπρεσσάρει μη μπορώντας να δώσει κάτι παραπάνω, θα προκληθεί μια περαιτέρω αύξηση των watt που προσφέρονται στα μεγάφωνα.

 

ο κίνδυνος να καούν τα ηχεία έχει να κάνει με τα watt που αποδίδει ουσιαστικά το τελικό σταδιο ενίσχυσης, σωστα?

 

το γεγονός οτι οι προενισχύτριες μπορούν να δώσουν ένα μέγιστο θεωρητικό output πριν καούν (όταν το clipping θα δίνει στο σήμα μορφή "τούβλου") δεν μας εξασφαλίζει οτι οι τελικές θα δέχονται ως είσοδο ένα σήμα ορισμένο ως προς την μέγιστη τιμή του?

 

Άρα σχεδιάζουμε και το κύκλωμα κύριας ενίσχυσης παίρνοντας για ασφάλεια τη μέγιστη (και συγκεκριμένη?) τιμή εισόδου που παρέχει η προενίσχυση.

 

 

τα έχω μπερδέψει λίγο..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα απαντήσουν οι πιο ειδικοί, αλλά η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθεί (μπορεί να είναι και ψευδής) παίζοντας στα όρια - και εννοούμε στα ΟΡΙΑ - με πολλούς λαμπάτους κάθε βατ, από μικρούς μέχρι ultra linear τέρατα όπως ο Quad Reverb, είναι πως η αύξηση της στάθμης του εισερχόμενου σήματος δεν επηρεάζει μόνο τις προενισχύτριες, αλλά από ένα βαθμό έντασης και πάνω και τις ίδιες τις τελικές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κι εγώ

αν βάλουμε ένα μεγάφωνο με rating πολύ μεγαλύτερο από του ενισχυτή υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; πέρα από το ότι δεν θα έχουμε ποτέ speaker distortion;

 

το παρόν thread θα καταλήξει να πάρουμε όλοι tonker  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κι εγώ

αν βάλουμε ένα μεγάφωνο με rating πολύ μεγαλύτερο από του ενισχυτή υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; πέρα από το ότι δεν θα έχουμε ποτέ speaker distortion;

 

το παρόν thread θα καταλήξει να πάρουμε όλοι tonker  :D

 

Οχι δεν υπαρχει μια και αυτο που μετραει σε ενα μεγαφωνο ειναι η "ευαισθησια" του και ολα σχεδον τα μεγαφωνα για ενισχυτες κιθαρες εχουν την ιδια ευαισθησια.Περιπτωση να μη μπορει να οδηγησει ενα πολυ μικρος ενισχυτης ενα πολυ μεγαλο μεγαφωνο απλα δεν υπαρχει.

 

πέρα από το ότι δεν θα έχουμε ποτέ speaker distortion;

 

Οντως το speaker distortion ειναι σοβαρο μειονεκτημα. :)

 

Γενικα πιστευω οτι το μεγαφωνο πρεπει να εχει τουλαχιστον τη διπλασια ισχυ απο τον ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν υπαρχει μια και αυτο που μετραει σε ενα μεγαφωνο ειναι η "ευαισθησια" του και ολα σχεδον τα μεγαφωνα για ενισχυτες κιθαρες εχουν την ιδια ευαισθησια.

 

και να μην είχαν όλα περίπου την ίδια ευαισθησία, πάλι δεν θα υπήρχε πρόβλημα με μεγάλης ισχύος μεγάφωνο  ;)

 

άσε που διαφορές της τάξης των 3-4dB δεν είναι και αμελητέες...

 

ο κανόνας που λες για "τουλάχιστον διπλάσια" ισχύ μεγαφώνου μπορεί να είναι ασφαλής, πάντως δεν ακολουθείται σε πολλά combo... ή μάλλον στα περισσότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως δεν ακολουθειται μια και μεγαλωνει το κοστος αφου τα υψηλου wattage καλα μεγαφωνα ειναι συνηθως ακριβοτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφερω το θεμα για να ρωτησω κατι πολυ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ...

Εχω μια καμπινα mesa 1χ12 με μεγαφωνο black shadow 90watts. Εχω και ενα κεφαλι peavey 6505+ 120watts. To κεφαλι το εχω για στουντιο και λαιβ χρηση οπου παιζω με 4χ12 καμπινες και ολα οκ. Σημερα μου ηρθε η ιδεα να συνδεσω την καμπινουλα με το κεφαλι για σπιτικη χρηση ΣΕ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ (1 με 1,5 στο μαστερ του κεφαλιου) και δεδομενου οτι το διστορτιον θα το παρω ολο απο το pre-amp σταδιο του ενισχυτη. Κινδυνευω με αυτο τον τροπο να καψω το μεγαφωνο? Ακομα και με τοσο μικρη τιμη στο μαστερ του ενισχυτη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχάς δεν δίνεις πλήρεις πληροφορίες, όλα τα βατ είναι RMS? σε τι αντίσταση βγάζει 120 βατ η κεφαλή; τι αντίσταση έχει το μεγάφωνο;

 

σε κάθε περίπτωση πάντως αφού μιλάς για ένταση 1-1.5 (από 10 υποθέτω) δεν θα έχεις πρόβλημα

 

κι αν οι παραπάνω αντιστάσεις είναι ίδιες και όλα τα βατ RMS, και στο 6 (πιθανότατα και 7) να παίξεις δεν θα έχεις πρόβλημα, οπότε βέβαια θα μιλάμε για εντάσεις γερής πρόβας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχάς δεν δίνεις πλήρεις πληροφορίες, όλα τα βατ είναι RMS? σε τι αντίσταση βγάζει 120 βατ η κεφαλή; τι αντίσταση έχει το μεγάφωνο;

 

σε κάθε περίπτωση πάντως αφού μιλάς για ένταση 1-1.5 (από 10 υποθέτω) δεν θα έχεις πρόβλημα

 

κι αν οι παραπάνω αντιστάσεις είναι ίδιες και όλα τα βατ RMS, και στο 6 (πιθανότατα και 7) να παίξεις δεν θα έχεις πρόβλημα, οπότε βέβαια θα μιλάμε για εντάσεις γερής πρόβας

 

απ οτι googlara λιγο, ναι και οι δυο τιμες πρεπει να ειναι RMS και η αντισταση του μεγαφωνου ειναι 8Ω οποτε ΕΚΕΙ το εχω συνδεσει και με τον ενισχυτη (εχει αλλες δυο επιλογες για 4Ω και 16Ω) και ναι προφανως μιλαω για εντασεις 1-1.5 στα 10.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου