Προς το περιεχόμενο

Αποτυχημένο DIY βερνίκι. Τι κάνω τώρα;


mpompini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα εδωσα την κιθαρα μου για βαψιμο....μια yamaha pacific 112...ο τυπος μου την αερογραφισε σπεσιαλ αλλα δεν μου περασε βερνικι...ετσι κ εγω ξεκινησα να την βερνικοσω με ρολο....στο πρωτο χερι ομως τ εκανα πολλυ παχυ και η κιθαρα γεμισε ρυτιδες....μου ειπαν οτι αν την τρηψω ελαχιστα και ριξω 1-2 χερια ακομα (λεπτα) θα στρωσει....εχει μηπως κανεις ιδεα για το τι παιζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρολο δεν βαφονται οι κιθαρες (ουτε βερνικωνονται) επρεπε να χρησιμοποιησεις spray.

 

Κανονικα πρεπει να την τριψεις με βρεγμενο γυαλοχαρτο (wet sanding) ωστε να "κατεβει" το παχος ,αλλα κατσε οπου να'ναι θα μπουν και οι ειδικοι επι των βαψιματων να σε βοηθησουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε την να στεγνωσει πρωτα παρα πολυ καλα πριν δοκιμασεις να τριψεις!

Ερωτησεις:

Το σχεδιο εγινε πανω απο το αρχικο λουστρο της κιθάρας ή το αφαιρεσες?

Το βερνικι σου τι βαση εχει? Με τι αραιωνεται?(λογικα το λεει πανω στο κουτι)

 

Καμια φωτογραφια θα βοηθουσε ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρολο δεν βαφονται οι κιθαρες (ουτε βερνικωνονται) επρεπε να χρησιμοποιησεις spray.

...εχει μηπως κανεις ιδεα για το τι παιζει???

Παίζουν πολλά αλλά όχι ευχάριστα...

1. Παίζει ότι ξεκίνησες να κάνεις μία δουλειά που δεν ήξερες πως γίνεται, δεν έψαξες και δεν ρώτησες.

2. Παίζει ότι χάλασες και τη δουλειά του άλλου του παιδιού που έκανε τον αερογράφο.

3. Παίζει ότι (μάλλον) αρχίζεις και καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

4. Παίζει απλά να βάψατε το σώμα με αερογράφο, ΧΩΡΙΣ να έχετε κάνει σωστή αρχική προεργασία του σώματος οπότε να αρχίσουν να κλωτσάνε τα βερνίκια. Τι χρώμα είχε πρίν η κιθάρα?

5. Καλά για το ρολό δεν το σχολιάζω...Παίζει να είσαι και παγκόσμια πρώτος που το έκανες αυτό σε μία κιθάρα. :D

6. Παίζει...επειδή δεν ξέρεις...τρίβοντας για να την ισιώσεις, να καταστρέψεις και το αερογραφικό σχέδιο...

 

Καμια φωτογραφια θα βοηθουσε ;)

Σωστά. Μην κάνεις ακόμα τίποτα και ανέβασε καμμία φωτογραφία.

 

μου ειπαν οτι αν την τρηψω ελαχιστα και ριξω 1-2 χερια ακομα (λεπτα) θα στρωσει....

Προς Θεού...μην κάνεις τίποτα ακόμα!!! :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειμαστε ;D

http://www.olympian-rollers.gr/products/decoration/

ορεξη να'χουμε!!!

Koροϊδεύετε και οι 2 ;D ;D ;D...το θέμα είναι ότι το σαγρέ μου πέτυχε και μάλιστα το έκανε και δεύτερος με την ίδια επιτυχία

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166844.0

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aaaa egw sas proeidopoiw oti to ekana me mikro rolo (sfougaraki nomizw to opoio t evafe omoiomorfa) apla nomizw oti afto egine epeidi afisa tin kithara na stegnwsei sto garaz mou(eixe arketo kryo k giafto nomizw pws egine san gomena 100 xronwn)se ligo anevazw k tis fotografies....elpizw kapoios na m dwsei mia lysi gt thelw poly na paiksw epitelous me tin palia m kithara....tin perimena pws k pws...k an den yparksei lysi elpizw n yparxei kapoio katastima service...mono to verniki m exei prob

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερωτησεις:

Το σχεδιο εγινε πανω απο το αρχικο λουστρο της κιθάρας ή το αφαιρεσες?

Το βερνικι σου τι βαση εχει? Με τι αραιωνεται?(λογικα το λεει πανω στο κουτι)

 

 

;)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου