Προς το περιεχόμενο

Και τώρα, Roland Fantom-G Vs Yamaha Motif!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ήταν πολύ κατατοπιστικές! Απ' ό,τι κατάλαβα το ιδανικό για μένα μηχάνημα θα ήταν η μηχανή του Motif με το Interface του Fantom-G χαχα  8) Αυτή τη στιγμή κλίνω προς το Motif αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος! Θα το ψάξω το θέμα όμως και θα τα δοκιμάσω πρόσωπο με πρόσωπο για να δω στ' αλήθεια πιο μου ταιριάζει.. Πάντως απ' ό,τι έχω ακούσει (από φίλους και από βίντεο) το Motif έχει πολύ καλύτερους ήχους για Organ και Rhodes!!

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ηλεκτρικά πιανα της roland (οπως και ΟΛΟΙ οι ηχοι της roland) ειναι πιο "bright" και πιο καθαρά.

 

Καθονται υπέροχα σε μια μιξη, σε αντιθεση με τα brass και τα strings τους.

 

Για σουπερ presets, υπάρχει και το Kurzweil K2661. Προσωπικά αν δε χρειζομουν ενα μηχανημα να φτιαχνει ηχους στο 5λεπτο θα επαιρνα αυτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά (loool ποιος μιλάει :P) τι πιστεύεται για το MM6 της Yamaha; Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να πάρω το Hammond XK-3c για Organ που έχει και Dual Tube Preamp και να πάρω κάτι πιο φθηνό για Rhodes, Clavinet και Wurli κυρίως, άντε και λίγο μπάσο!! Έχετε κάτι ανάλογο να προτείνετε;

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Σιγουρα εισαι 14?  8) Τελος παντων λιγο ακυρη η στιγμη που μπαινω στο θεμα αλλα τωρα το βρηκα τυχαια.Τελικα μετα απο τοσο καιρο κατεληξες καπου.?

Επισης προς τους αγαπητους neeq Και cyclops μιας και ισως θυμαστε οτι εχω και γω το G θα πω το εξης.

Καποιοι ανθρωποι ειτε λογω ελειψης χρονου ειτε λογω ελειψης γνωσεων θελουν να πατανε power on στο οργανο που τους κοστισε περιπου 2800!!!! και το ονομα του ηχου που βλεπουν στη οθονη να ανταποκρινεται σε αυτο που ακουνε..και αν δεν γινει αυτο αμεσως να γινει με μερικα γυρισματα της ροδελας μπρος πισω στην ιδια κατηγορια...χωρις να χρειαζεται παραπανω διαδικασια.

Κακα τα ψεματα οταν τα σκας χοντρα η πρωτη εικονα μετραει..και οπως λεμε η καλη μερα απο το πρωι φαινεται.

Ειναι σαν να παιρνεις ferrari και για να φυγεις ασφαλης απο την αντιπροσωπεια να θες αμεσως αναρτιση και φρενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MaΝοS-4-: Το να σου πω ότι έχεις άδικο θα ήταν τουλάχιστον ανόητο από μέρους μου. Εγώ προσωπικά έχω κράξει την Roland για τις επιλογές των εργοστασιακών ήχων στο ημιεπίσημο forum της (-> Roland Clan). Αν ψάξεις το ίδιο username με αυτό που χρησιμοποιώ εδώ, θα μπορέσεις να δεις τι έχω γράψει.

 

Πέρα από αυτό όμως, μπορώ να πω ότι μέσα στα σχεδόν δύο χρόνια που έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα στην κατοχή μου, όποιους ήχους δεν είχε ή δεν μου άρεσαν, έστρωσα τον "απαυτό" μου κάτω και τους έφτιαξα. For goodness' sake, μιλάμε για ένα από τα πιο καλά εξοπλισμένα σύγχρονα synthesizers/samplers που κυκλοφορούν, δεν υπάρχει σχεδόν κανένα όριο στο τι μπορείς να φτιάξεις από ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις παρακολουθω τι γραφεις.

Απλα φτιαχνω κατι που υπαρχει σε ενα τραγουδι και πρεπει ντε και καλα να το φτιαξω.Οχι να καθομαι να φτιαξω τα αυτονοητα.Απο δυνατοτητες σκιζει..

Αλλα οι ελειψεις ειναι σε βασικοτατους ηχους..ετσι γνωριζεις τι λεω..και εκει ειναι το θεμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καποιοι ανθρωποι ειτε λογω ελειψης χρονου ειτε λογω ελειψης γνωσεων θελουν να πατανε power on στο οργανο που τους κοστισε περιπου 2800!!!! και το ονομα του ηχου που βλεπουν στη οθονη να ανταποκρινεται σε αυτο που ακουνε..και αν δεν γινει αυτο αμεσως να γινει με μερικα γυρισματα της ροδελας μπρος πισω στην ιδια κατηγορια...χωρις να χρειαζεται παραπανω διαδικασια.

Κακα τα ψεματα οταν τα σκας χοντρα η πρωτη εικονα μετραει..και οπως λεμε η καλη μερα απο το πρωι φαινεται.

Ειναι σαν να παιρνεις ferrari και για να φυγεις ασφαλης απο την αντιπροσωπεια να θες αμεσως αναρτιση και φρενα..

+1

MaΝοS-4-: Το να σου πω ότι έχεις άδικο θα ήταν τουλάχιστον ανόητο από μέρους μου.

+1

Απλα φτιαχνω κατι που υπαρχει σε ενα τραγουδι και πρεπει ντε και καλα να το φτιαξω.Οχι να καθομαι να φτιαξω τα αυτονοητα.Απο δυνατοτητες σκιζει..

Αλλα οι ελειψεις ειναι σε βασικοτατους ηχους..ετσι γνωριζεις τι λεω..και εκει ειναι το θεμα μου.

+1

For goodness' sake, μιλάμε για ένα από τα πιο καλά εξοπλισμένα σύγχρονα synthesizers/samplers που κυκλοφορούν, δεν υπάρχει σχεδόν κανένα όριο στο τι μπορείς να φτιάξεις από ήχους.

+1

 

Μήπως τελικά για κάποιους το βασικό πρόβλημα είναι ότι: δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο όργανο κάποιοι χαρακτηριστικοί ήχοι της Roland από προηγούμενα μοντέλα που τους είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια;

 

Στο παρακάτω link υπάρχει "κάτι" που αφορά ίσως την λύση του συγκεκριμένου προβλήματος για το συγκεκριμένο μηχάνημα ...και όχι μόνο

http://www.noiz.gr/index.php?topic=177720.0

αλλά τελικά μόνο δύο άτομα απάντησαν από τους οποίους ο ένας ενδιαφέρθηκε επί της ουσίας, για να λύσει το πρόβλημά του.

 

Οπότε, να υποθέσω ότι οι χρήστες του συγκεκριμένου μηχανήματος στο συγκεκριμένο forum, είναι - είμαστε μόνο τόσοι;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ειναι και αυτο δηλαδη οτι λειπουν οι ηχοι για τους οποιους αγοραζει roland ο Ελληνας που παιζει Ελληνικη μουσικη ανεξαρτητως υφους...γιατι πανω κατω οι ιδιοι γραφουν τα πληκτρα και πανω κατω τους ιδιους βασικους ηχους παιζουν.

Υπαρχει και το αλλο ενδεχομενο οι 2-3 εδω που ασχολουμαστε με θεμα να εχουμε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα γουστα και αντιληψη και απλα να ειμαι εγω ο "στραβος" της υποθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ισως να ειναι και αυτο δηλαδη οτι λειπουν οι ηχοι για τους οποιους αγοραζει roland ο Ελληνας που παιζει Ελληνικη μουσικη ανεξαρτητως υφους...γιατι πανω κατω οι ιδιοι γραφουν τα πληκτρα και πανω κατω τους ιδιους βασικους ηχους παιζουν.

Υπαρχει και το αλλο ενδεχομενο οι 2-3 εδω που ασχολουμαστε με θεμα να εχουμε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα γουστα και αντιληψη και απλα να ειμαι εγω ο "στραβος" της υποθεσης.

Σχετικά με του ήχους, αυτό είναι πλέον δεδομένο για κάποιον που είχε προηγούμενα μοντέλα της ίδιας σειράς.

Απλά θυμίζω ότι η σειρά ξεκινάει, στο περίπου, από το JV-80 για να καταλήξει σήμερα στο Fantom-G.

 

Για τα γούστα, σαφώς και μπορεί να έχουμε διαφορετικά γούστα για να μην σου πω πως σίγουρα έχουμε διαφορετικά καθώς και απαιτήσεις.

 

Όσο για το "στραβός", πόσο στραβός μπορεί να είναι ένας που ζητάει reference ήχους προηγούμενων μηχανημάτων, της ίδιας σειράς; Εάν θεωρείς τον εαυτό σου "στραβό", τότε όλοι, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό, είμαστε στραβοί.

Όταν βγαίνει ένα καινούργιο μοντέλο της ίδιας σειράς, το λογικό είναι να υπάρχει τουλάχιστον κάποια σχετική συμβατότητα με το προηγούμενο για τους ευκολονόητους λόγους.

Σε πολλές περιπτώσεις, τα μηχανήματα δεν τα παίρνουμε μόνο για τις δυνατότητές τους αλλά και για τους ήχους που έχουνε. Κατά κάποιον τρόπο την ουσία, καθ'ότι οι περισσότεροι ΜΟΥΣΙΚΟΙ δεν έχουν προγραμματιστικές ικανότητες και πολύ καλά κάνουν. Ασχολούνται καθαρά με την ΜΟΥΣΙΚΗ.

Ας μην επεκταθούμε όμως...

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου