Προς το περιεχόμενο

Και τώρα, Roland Fantom-G Vs Yamaha Motif!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, να σας συστηθώ: Με λένε Δημήτρη, είμαι 14 χρονών και παίζω κλασσικό- Jazz πιάνο, Hammond Organ, φυσαρμόνικα, ηλεκτρική-ακουστική κιθάρα και κάτι ψιλά από Slap Bass. Και τώρα που γνωριστήκαμε, στο θέμα μας! Πρόσφατα πήρα την μεγάλη απόφαση (και με αφορμή τους καλούς βαθμούς μου χεχε  ;D) να πείσω τον πατέρα μου να μου να μου πάρει ένα καλό Synth, έτσι για να βρίσκεται βρε παιδί μου! Κυρίως το θέλω για Live και έτσι το πιο σημαντικό για μένα είναι να έχει καλούς ήχους, αλλά και για να γράψω και κανένα κομματάκι. Κυρίως το θέλω για Organ, Rhodes, Piano, Electric Guitar και λίγο Bass αλλά που και που θα χρησιμοποιώ και κανένα Synth Lead. Έτσι κατέληξα στα εξής: Roland Fantom-G (μάλλον το G6) και Yamaha Motif. Και μιας που είμαι και λίγο νουμπάκι σε αυτά τα θέματα ζητώ την πολύτιμη βοήθειά σας!! Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο για Live; Ποιο από τα δύο έχει τους καλύτερους ήχους (Είπαμε Organ, Rhodes [Και γενικά EPs π.χ Clavinet] Κιθαρίτσα και λίγο μπάσο); Ποιο από τα δύο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά; (Μου άρεσε ιδιαίτερα το pitch bend και το D-Beam του Roland χαχα ;D) Ευχαριστώ προτακαβολικά και συγνώμη για το μεγάλο ποστ!! Και αν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε, ελεύθερα!

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Μηπως θελει ο μπαμπας σου κανα παιδακι ακομα να με υιοθετησει??

Ειμαι μεγαλουτσικος αλλα κοινωνικος!!!

 

Motif xs για πιανα και φυσικους ηχους αβλεπι.Σε lead - pad το roland ακουγεται πιο γεματο ομως.

Προσεχε ομως γιατι το Motif ειναι και αρκετα πιο βαρυ και αν σκεφτεσαι συχνες προβες - live θα αρχισεις το βρισιδι και δεν κανει.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσηρθες Δημητρη. Και τα 2 ειναι εξαιρετικά οργανα και θα σε καλυωουν απολυτα. Πηγαινε να ακουσεις τους συγκεκριμενους ηχους που θες και να τους συγκρινεις μονος σου. Οι υποκειμενικες γνωμες δε θα σε βοηθησουν τοσο όσο η αμεση ακροαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τα δύο καλά είναι με τα υπέρ και τα κατά. Άκουσε πρώτα προσεκτικά και τα δύο και μετά αποφασίζεις. Μην βιαστείς. Ειδικά εάν πρόκειται για το πρώτο σου πληκτροφόρο αυτής της κατηγορίας (workstation). Θα προσέξεις τις δυνατότητες που έχουν για το μέλλον. Επεκτάσεις, ήχους, μνήμη, επεκτασιμότητα γενικά. Επίσης να προσέξεις την εγγύηση. Τα Roland έχουν έως και 5 χρόνια. Να δεις και Korg M3 και Kurzweil για να πάρεις μεγαλύτερη γεύση και να έχεις γενικότερη άποψη μιάς και μιλάς γι'αυτή την κατηγορία. Η τελική απόφαση θα είναι δική σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα το Πάσχα που θα πάμε Καναδά θα έχω την δυνατότητα να τα δοκιμάσω όλα μαζί συν το Nord Electro III το οποίο έμαθα ότι μου ταιριάζει γάντι για αυτά που το χρειάζομαι (Organ, Rhodes, Piano και Clavinet) μιας και εδώ στην Ελλάδα δύσκολο να βρω κατάστημα που να τα διαθέτει όλα!! Πάντως εγώ κυρίως για ακουστικούς (ή μη πάντως όχι Pads) ήχους το θέλω οπότε μάλλον για το Motif θα πάω αλλά μου άρεσαν πολύ οι δυνατότητες του Roland πέρα από τους ήχους.

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου γεια σου και απο εμενα......

Το καλοκαιρι ημουνα  στο ιδιο ψαξιμο που εισαι και εσυ τωρα...

Η γνωμη μου ειναι χωρις σκεψη motif με κλειστα τα ματια βασικα εχω ακουσει και το roland αλλα στα δικα μου αφτια οι ηχοι μου φανηκαν εντελως πλαστικοι και ψευτικοι...

επισης προσεξε στις αγγελειεσ οτι πουλανε πολλα roland g και αυτο ισως πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις.............γιατι αραγε? αυτα σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισησ ξεχασα μια αλλη πολυ καλη επιλογη ελαφρυ οργανο για να κουβαλας ςτο στουντιο συνεχεια ειναι το korg m3m το module......βαζεις ενα midi keyboard πανω απο το studio και εισαι αρχηγοςςςςςςςςςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου γεια σου και απο εμενα......

Το καλοκαιρι ημουνα  στο ιδιο ψαξιμο που εισαι και εσυ τωρα...

Η γνωμη μου ειναι χωρις σκεψη motif με κλειστα τα ματια βασικα εχω ακουσει και το roland αλλα στα δικα μου αφτια οι ηχοι μου φανηκαν εντελως πλαστικοι και ψευτικοι...

επισης προσεξε στις αγγελειεσ οτι πουλανε πολλα roland g και αυτο ισως πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις.............γιατι αραγε? αυτα σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη

 

Υπερβολές που μπορεί να αποπροσανατολίσουν. σαφως και αυτι απο αυτι διαφερει, αλλά "εντελως πλαστικοι και ψευτικοι" ειναι πολυ υπερβολικο και δε βοηθαει τόσο. Ειναι ενα ακρως επαγγελματικό οργανο, το χρησιμοποιουνε επαγγελματιες σε συναυλιες χιλιαδων ανθρωπων και μπορει να παραγει οποιονδηποτε ήχο θελει.

 

Σαφώς και εχει διαφορετικό χαρακτήρα αλλα νομίζω οτι δεν ειναι σωστο να βγαζουμε τετοια υπερβολικά συμπερασματα χωρις να ξέρουμε το οργανο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές που μπορεί να αποπροσανατολίσουν. σαφως και αυτι απο αυτι διαφερει, αλλά "εντελως πλαστικοι και ψευτικοι" ειναι πολυ υπερβολικο και δε βοηθαει τόσο. Ειναι ενα ακρως επαγγελματικό οργανο, το χρησιμοποιουνε επαγγελματιες σε συναυλιες χιλιαδων ανθρωπων και μπορει να παραγει οποιονδηποτε ήχο θελει.

Νικόλα μου, δυστυχώς η πρώτη εντύπωση που αποκομίζει κανείς ακούγοντας τα preset programs είναι ακριβώς αυτή... είχα απογοητευτεί πλήρως την πρώτη φορά που έπαιξα με Fantom-G, έλεγα ότι δεν είναι δυνατόν να έχει τόσο αδιάφορο ήχο.

 

Τα performances δείχνουν πολλά περισσότερα πάντως και πιστεύω ότι μάλλον η Roland δεν έκανε ό,τι καλύτερο σε επίπεδο προγραμματισμού καλών presets στα programs και γι' αυτό δίνει μια "χαντακωμένη" αίσθηση το όργανο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από φανατισμούς και συμπεριφορές τύπου "fanboy" (π.χ. "εγώ αγοράζω μόνο τα μηχανήματα της "τάδε" εταιρίας και όλα τα υπόλοιπα είναι για πέταμα"), τα οποία και θα αποπροσανατολίσουν τον φίλο, προσωπικά έχω εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου το Fantom-G6 (το Fantom-G έχει και ο neeq), και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τα όσα προσφέρει.

 

Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα σε γενικές γραμμές:

1. Preset sounds: στο Motif XS υπάρχουν γενικά καλύτερα προγραμματισμένοι ήχοι, αυτό όμως δε σημαίνει ότι το Fantom-G υστερεί. Απλά θέλεις περισότερη δουλειά για να τους φέρεις στα μέτρα σου. Εξάλλου και τα δύο είναι samplers, που σημαίνει ότι μπορούμε να φορτώσουμε ό,τι δείγματα θέλουμε.

2. Controllers: Πάνω-κάτω τα ίδια. Το Motif XS διαθέτει 8 knobs και 8 sliders, ενώ το Fantom-G 4 knobs, 8 sliders και το D-Beam (αν και προσωπικά δεν το πολυχρησιμοποιώ, εκτός κι αν θέλω να ψαρώσω κανέναν κιθαρίστα-μπασίστα-ντράμερ  ;D)

3. Μνήμη και επεκτάσεις: Και τα δύο διαθέτουν sample player που μπορεί να φορτώσει μέχρι και 1GB ήχων. Εδώ είναι ισάξια.

4. User interface: Εδώ το Fantom-G υπερέχει σαφώς, με την μεγάλη 8,5 ιντσών έγχρωμη οθόνη. Επίσης διαθέτει και είσοδο για USB mouse. Στο Motif XS τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, και το όλο layout της οθόνης αν και δεν είναι τόσο άσχημο όσο σε ένα π.χ. Kurzweil, εντούτοις κάποια πράγματα είναι πιο δύσκολα να γίνουν.

5. Sequencer: Το Fantom-G διαθέτει audio και MIDI recorder, με 128 ΜIDI κανάλια και 24 audio κανάλια. To Motif XS διαθέτει 16 κανάλια MIDI.

6. Μονάδες εφέ: To Motif XS διαθέτει 1 μονάδα reverb, 1 μονάδα chorus, 8 μονάδες insert εφέ (ξεχωριστά εφέ σε συγκεκριμένους ήχους), 1 μονάδα master εφέ, 1 μονάδα EQ και EQ ανά part. Το Fantom-G διαθέτει 1 μονάδα reverb, 1 μονάδα chorus, 1 μονάδα master εφέ, 1 μονάδα input εφέ, 2 μονάδες πολυεφέ και τέλος 16 μονάδες insert εφέ, δηλαδή ένα ξεχωριστό εφέ για κάθε έναν από τα 16 parts.

7. Ευκολία παιξίματος σε συνθήκες live: Για μένα το Fantom-G υπερέχει κι εδώ, καθώς η λειτουργία Live mode είναι σχεδιασμένη για αυτό ακριβώς το σκοπό. Η λειτουργία Live καθώς και οι απλοί ήχοι (Single mode) προσφέρουν τη δυνατότητα να μην διακόπτεται ο ήχος όταν περνάμε από ήχο σε ήχο, δυνατότητα που δεν υπάρχει σε άλλο synth/workstation (και ούτε στο Motif XS).

 

Όπως και να 'χει, το ποιο μηχάνημα θα αγοράσεις εξαρτάται πάνω από όλα από τις δικές σου προτιμήσεις και προτεραιότητες. Και εννοείται ότι θα πρέπει να ακούσεις εξονυχιστικά όλα όσα σε ενδιαφέρουν.

 

Καλές αγορές!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου