Προς το περιεχόμενο

Σκεβρωμα-Service-επιπλοκές-μεταστάσεις (κιθάρας :P)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θυμάστε το hagstromάκι που πήρα?Σήμερα πήρα καλή πίκρα και δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον.

Που λέτε είχα αναφέρει οτι η κιθάρα μετα το 12ο τάστο αρχίζει και την ακούει.Για να μειωθεί ή και να εξαφανιστεί όμως αυτό το βζζζζζ έπρεπε να σεταριστεί στο ύψος μιας κλασσικής να φανταστείτε.Σε τόσο ύψος απλά δεν παίζεις, χάνεις τα δάχτυλά σου.

Την πήγα τελικά σήμερα για σέρβις αφού και ένας γνωστός μου το έκανε πρόσφατα και τον "ζήλεψα".Είχα στο μυαλό μου και το βζζ και το αποφάσισα.

 

Η γνωμάτευση του ειδικού ήταν ότι η ταστιέρα έχει πάρει κλίση(σκεβρωμα) στο τέλος της.Απο το 12ο κ μετα αρχίζει η λακούβα.Στο 17ο απλά δεν υπάρχει νότα.Στα γύρω γύρω κάτι γίνεται.

Μου είπε ότι αυτό συμβαίνει λόγω του οτι ή δεν κόβουν τα ξύλα καλά για να έχουν σωστή κλιση κτλ σύμφωνα με τα νερά που κάνουν ή οτι δεν την αφήσαν να στεγνώσει το ξύλο καλά και την φτιάξαν με νωπό ξύλο και το αποτέλεσμα ήταν να πάρει την κλίση.Επισης απόδειξη σ'αυτό που διαβάσατε είναι οτι γύρω απο την ταστιέρα, δηλ. εκεί που ενώνετε με το σώμα, έχει ξεφλουδήσει το χρώμα.

 

Η απορία μου είναι αν έχετε τύχει σε παρόμοιες περιπτώσεις.Πως κρίνεται την συμπερασματολογία του ειδικού και αν το μέλλον μου επιφυλάσσει κι άλλο σκεβρωμα.

 

Η γνώμη απο πολλά ατομα εδώ μετράει για μένα και για πολλούς.Παρακαλώ κάντε το κουράγιο να μου εξηγήσετε, έστω κάποιες απο τις απορίες και να μου πείτε τη δικιά σας εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περίεργα σου τα λέει ο μάστορας. Τελικά δεν μας είπες αν σου την έφτιαξε ή σου είπε "δεν φτιάχνεται" κλπ.

Από που την πήρες; Ψάξου με την εγγύηση αν και θα ήταν καλό να την πάς και σε δεύτερο μάστορη.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησε 100 ευρώ για να την φέρει λέει όσο μπορεί και να της βάλει καινούρια τάστα μετά.Λέει οτι πρεπει να της βγάλει χορδές και να ισιώσει την ταστιέρα και μετά να αλλάξει ταστα και ίσως σε εκείνο το σημείο να τα ξύσει και λίγο για να μην υπάρχει το πρόβλημα.

Μέτρησε και τη διαφορά που υπάρχει σε σχέση με την υπόλοιπη ταστιέρα μπροστά μου.Και βρήκε 1 χιλιοστό.

 

Δεν πήγα τυχαία εκεί αλλά συστημένος απο τον δάσκαλο που κάνω μαθήματα.Δε νομίζω να είναι απατεώνας ή να μην ξέρει τι λέει και τα σχετικά.Απλά μπορεί κ να μην κατάλαβα εγώ τι μου είπε οτι θα της κάνει.

 

Βασικά τώρα δεν έχω τον φόβο οτι δεν θα την φτιάξει απλά για το τί έπεται απο μετα-σκεβρώματα στο ίδιο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ στεναχώρια ρε γμτ με το κιθαρόνι.Μου βγήκε ο πάτος με τις τράπεζες 2 μήνες ωσπου να την πάρω και τώρα μου βγάζει κ οτι χειρότερο υπάρχει για κιθάρα....τι να πω ρε γμτ, ατυχία μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατι έχει προγραμματίσει να σου αλλάξει τάστα χωρίς να δει το αποτέλεσμα. Πάντως όλα φτιάχουν, μην αγχώνεσαι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά επέμενε σ' αυτό.Κατευθύαν για να παραγγείλει.Αφου αυτά που είχε εκεί πέρα ήταν 6105 κ είναι πιο λεπτά νομίζω.Jim Dunlop ήταν αυτά που μου έδειξε.Δεν ξέρω τι άλλο, δεν έχω ιδέα και πως φτιάχνεται αυτό αλλιώς θα του είχα πάρει τη θέση:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια εγγύηση δίνει το playback.Η εγγύηση αυτη όμως είναι αλλαγής με καινούρια ή απλά επισκευή.Τα έξοδα μεταφορας ποιός τα πληρώνει?Επίσης εγώ την εχω κάνει ήδη setup και έχω βάλει άλλες χορδές απο αυτές που είχε.Δέχονται αυτοι μετα απ το δικό μου πείραγμα αλλαγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεταπ και χορδές δεν πιστεύω ότι θεωρούνται πείραγμα. Αλλαγή τάστων σίγουρα. Θα πρέπει να το συζητήσεις αυτό. Όσο για τα μεταφορικά, αν είναι για αλλαγή, που μάλλον θα είναι... ίσως αξίζουν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o μαστορας τα λεει πολυ καλα! κ ιδικα αυτο που ειπε με τα ξυλα!

για να γινει μια χαρα η κιθαρα(αφου δεν ερχετε με την βεργα στα ισια της) θα πρεπει να βγουν τα ταστα κ να σου τριψει την ταστιερα ωστε να γινει ισια κ μετα να περασει καινουρια ταστα. μετα απο αυτο το οργανο θα εινια καλυτερο κ απο καινουριο!

μια ερωτηση μονο

100 euro ηθελε για αυτην τη δουλεια?(τριψιματα αλλαγες ταστων)

γιατι αν ηθελε μονο τοσα πες μας σε ολους να παμε! ;D

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου