Προς το περιεχόμενο

Σκεβρωμα-Service-επιπλοκές-μεταστάσεις (κιθάρας :P)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι Hagstrom εχουν....truss rod με λιγο...μπρατσο και οχι μπρατσο με truss rod

 

Έτσι. Αν το συνεχίσουν το θέμα, θα ξεπεράσουν και την Kramer, με τα αλουμινένια μπράτσα με επικάλυψη ξύλου.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού το κιθαρόνι παίζει κομπλέ τώρα δε με καίει το τι έκανε αλλά το τι θα γίνει στο μέλλον, δηλ. αν βγάλει πάλι το ίδιο πρόβλημα επειδή το ξύλο έχει τη μέντα του.Εστειλα και mail στην εταιρία αλλά 2 μέρες τώρα με γειώνουν με usb σύνδεση.

 

Λοιπόν απ ότι μου είπε έβγαλε παλιά ταστα έξισε με μηχάνημα την ταστιέρα κ έβαλε καινούρια μετά (jim dunlop 6100).Eβαλε τελικά τις daddario που είχα παλίά και όχι dogal όπως προείπα.Ρύθμισε μαγνήτες,action κτλ. στο setup της es 335.Α ξύρισε κ λίγο το nut για να μπούν πιο σωστά οι χορδές και να έχουν ομοιόμορφο σχήμα καθώς περνάνε απο την ταστιέρα.Αυτό είναι και λογικό γιατί απο τις 10ρες που είχε εγω δεν έξυσα τπτ απλά της πεταξα 12ρες.

Τώρα με το φώς της μέρας βλέπω κάτι που δεν ξέρω τι είναι, αν και δεν με αφορά να πώ ή ενδιαφέρει αφου παίζει μια χαρα αλλά θα το ρωτήσω.

Λοιπόν μεχρι το 7 τάστο τα καινούρια φαίνονται καμπυλωτά απο πάνω και μετά τα άλλα ώς το τέλος φαίνονται σαν να τά 'χει πάρει κάποιος με μαχαίρι.Ξυρισμένα και πιο τετραγωνισμένα.Τώρα ήταν έτσι ή τα πήρε για να τη φτιάξει δεν ξέρω παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. αν βγάλει πάλι το ίδιο πρόβλημα επειδή το ξύλο έχει τη μέντα του

 

ποιο ξυλο? :oαφου ειπαμε η ταστιερα ΔΕΝ ειναι απο ξυλο αλλα απο συνθετικο... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk αν δεις στο site της Hagstorm δεν γράφει σε καμία κιθάρα "composite"!!

 

όλα τα σκαφάκια τους απ ότι λέει έχουν Resinator που είναι ξύλο! ;)

 

http://www.hagstromguitars.com/hj.html#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yet another Hagstrom exclusive, the Resinator™ Fretboard is an extraordinary, homogeneous wood COMPOSITE that maintains a strong fundamental harmonic and eliminates wolf tones....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ο SF έχει απόλυτο δίκιο. Τρίγκα, την συμπάθειά μου, δεν το είχα δει το θρεντ και ήμουν ανήμερος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η hagstrom δεν απαντάει, απο την εμπειρία σας τι μίγμα υλικών-ξύλων μπορεί να έχουμε στην περίπτωση?Το μαστόρι πάντως είπε οτι είδε κλασσικό ξύλο κ πριονίδι να φεύγει σαν συνηθισμένη ταστιέρα απο έβενο.Να μου είπε μούφα για ποιό λόγο?

 

Και επίσης αφού έχει τόσο καλό σιδερικό μέσα γιατί πήρε την πάνω βολτα?Μήπως λέει μούφες η εταιρία για να πουλάει και καλά πατέντες?

 

Το οτι είχε πρόβλημα δεν είναι ψέμα με τπτ.Φαίνεται και το χρώμα που είναι σκισμένο ακόμα και μακάρι μην ξαναπάρει.

 

Τέλος δεν μου είπατε για τα τάστα αν είναι ιδέα μου ή αν όντως φαίνονται τροχισμένα ή κατασκευαστικά έτσι πρέπει να είναι τα τάστα σε εκείνα τα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου