Προς το περιεχόμενο

Σκεβρωμα-Service-επιπλοκές-μεταστάσεις (κιθάρας :P)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα βασικά νομίζω οτι είναι λίγο δύσκολο να συνεννοηθώ με τους γάλλους.Η κιθάρα έχει μείνει στο μαστόρι κι ο θεός βοηθός.Οτι είναι να γίνει τώρα ας γίνει τι να κάνω.Να τον πάρω τηλέφωνο να το ακυρώσω και να πάρω άκυρο και απ τη γαλλία?Μπρός γκρεμός και πίσω ρεμα είναι η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

100 ευρώ + 20 οι χορδές που θα βάλει να δοκιμάσω γιατί είναι πολυ καλές μου είπε.Dogan κάπως, απο Ιταλία.Νομίζω είχε αναφερθεί εδώ μέσα η μάρκα αυτή πρόσφατα....

 

Ο μαστοράς καταρχήν να πώ οτι γυρισε απο σεμινάριο πριν απο 15 μέρες ελλάδα.Φαίνεται να το ψάχνει το πράμα πολύ με τα όργανα.Είναι τεχνίτης χειροποίητων οτι θές και κιθαρίστας...Βερολίνο νομίζω ήταν το σεμινάριο.Είναι και νέος και φαίνεται να ενδιαφέρεται.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για περαιτέρω στοιχεία για τον γιατρό πείτε μου.Λάρισα είναι η κατάσταση να ξέρεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργα στα λεει ο μαστορας  στο σημειο περι...κοψιματος των ξυλων γιατι απλα Η ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΤΗΣ HAGSTROM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΙΝΗ ....

κατα τα αλλα προσεξε και στειλε ενα mail στην HAGSTROM για να σιγουρευτεις οτι το composite απο το οποιο ειναι φτιαγμενη μπορει να πλαναριστει σαν ξυλο....

 

για να σιγουρευτεις οτι στα λεει σωστα κανε τα εξης..

 

βαλε ενα καπο πισω απο το πρωτο ταστο

πατα τη ΣΟΛ στο 14ο ταστο,μετρα την αποσταση της απο το 9ο ταστο,πρεπει να ειναι αν εχεις ρυθμισει σωστα το μπρατσο γυρω στα 0,25mm

 

μετα

 

βαλε ενα καπο πισω απο το 8ο ταστο και πατα τη ΣΟΛ στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ταστο,μετρα τωρα την αποσταση απο το 14ο ταστο ΑΝ ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την πρωτη μετρηση τοτε μονο η κιθαρα σου εχει προβλημα,αλλοιως απλα χρειαζεται ΤΡΙΨΙΜΟ σε καποια ταστα...

 

πολυ περιεργο να εχει σκευρωσει μια ταστιερα η οποια εχει απο κατω της το ισχυροτερο και μεγαλυτερο ατσαλινο truss rod που εχει κατασκευαστει ποτε...

 

http://www.hagstromguitars.com/features.html

 

εμενα το μυαλο μου παντως πηγε περισσοτερο στην κλασσικη αρρωστια των full hollow body κιθαρων δηλ. στην αναγκη neck reset παρα σε σκευρωμενο μπρατσο....(κατι πολυ χειροτερο δυστυχως...)

 

παντως 100 ευρω για νεα ταστα και τριψιμο ταστιερας ειναι ΤΖΑΜΠΑ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα είναι ήδη στον μάστορα για φτιάξιμο.Δεν μπορώ να κοιτάξω τπτ τώρα.Προσευχή και νηστεία το κόβω μόνο....Δε πα να είναι και απο ατσάλι ή απο αέρα η κιθάρα ρε σουπερφάνκ είναι στα χέρια του μάστορα και δεν μπορω να κάνω τπτ.Τετάρτη μου είπε οτι θα είναι έτοιμη.Τότε θα έχετε νέα και σεις.Τώρα αν θα τα μάθετε απο τις ειδήσεις ή απο δώ δε ξέρω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ειχε τυχει το ιδιο στην πρωτη μου κιθαρα, την πηγα και μου ειπε πανω κατω τα ιδια και εσκασα 150 ευρω αλλα την εκανε να παιζει αψωγα και να μπορω να εχω παρα..μα παρα πολυ χαμηλο action (κοινως πολυ χαμηλα τις χορδες) και να μην τασταρει πουθενα.

 

μου ειχε δειξει φρεκσο αγορασμενη ibanez steeve vai με το ιδιο προβλημα και απο το μαγαζι που την ειχε παρει του ειχαν πει...πως η κιθαρα ειναι φτιαγμενη για να παιζει με πολυ μεγαλο action ...το μαγαζι ηταν ο Ριχα...ς στην θεσσαλονικη!

 

ξερεις ποσα τετοια εχω δει...εχει φοβηθει το ματι μου..

ειδικα στις ibanez με λεπτο μανικι..αυτο ειναι σχεδον βεβαιο..

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το πήρα σήμερα το κιταρόνι και είναι κομπλέ σα καινούριο μόνο που πλέον η αγορά του έφτασε τα 700 ευρώ.Αν μείνει έτσι και δεν πάρει πάλι τα βουνά και τις ανηφόρες καλά είμαστε.

 

Επίσης μου έβαλε πάλι δαδάριο 12 φλάτ γιατί προκαλούν λιγότερη άσκηση στο μανίκι(67kg) απ ότι οι dogal(80kg) και δεν το διακινδυνεύουμε για πειράματα πάλι.Καλύτερα να ξεκουράζεται περισσότερο το μανίκι αφού υπάρχει η επιλογή.Εμένα δε με χαλάει γιατι δαδάριο είχα κ ήμουν καλυμένος πλήρως απλά πάλι αυτή η γνωμάτευση μήπως είναι λίγο υπερβολική?Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσουν οι dadario από θέμα αίσθησης/τάσης τότε άστες.

Αν θες πίο "σφιχτές" χορδές τότε μόνο να βάλεις dogal, είναι θέμα προτίμησης, έτσι κι αλλιώς η σουηδέζα έχει ΚΤΗΝΟΣ truss rod, μπες στο site τους και δες το.

Τελικά πόσο πήρε το μαστόρι; Τι εργασίες σου κανε; Ελπίζω να ήταν τρυφερός με την μικρή σου...  ;)

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι κι αλλιώς η σουηδέζα έχει ΚΤΗΝΟΣ truss rod,

 

αυτο ακριβως (δηλ. οτι οι Hagstrom εχουν....truss rod με λιγο...μπρατσο και οχι μπρατσο με truss rod...:)  )  με κανει να αμφιβαλλω για την "εκτιμηση" του μαστορα...τελικα ΤΙ ακριβως εκανε στην κιθαρα δεν μας ειπες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου