Προς το περιεχόμενο

πιατινια για παιξιμο με σκουπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζω με την μπαντα παρα πολλα κομματια με σκουπες σε πολυ χαμηλες εντασεις δυστηχως τα πιατινια μου zildjian ride 20 ping ride ,stagg 16 crash sh,14 sabian b8 pro hihat,wuhan 10 splash s series,δεν κανουν καθολου, ειναι βαρια κ δεν κρατανε τον ηχο με αποτελεσμα να τα κομματια ακουγονται αδεια.τι πιατινια μου προτεινετε?hihat ride crash ή crash ride,θα εκτιμουσα τα πιατα αν δεν ηταν ιδιαιτερα ΄δυνατα΄΄σε ενταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω με την μπαντα παρα πολλα κομματια με σκουπες σε πολυ χαμηλες εντασεις δυστηχως τα πιατινια μου zildjian ride 20 ping ride ,stagg 16 crash sh,14 sabian b8 pro hihat,wuhan 10 splash s series,δεν κανουν καθολου, ειναι βαρια κ δεν κρατανε τον ηχο με αποτελεσμα να τα κομματια ακουγονται αδεια.τι πιατινια μου προτεινετε?hihat ride crash ή crash ride,θα εκτιμουσα τα πιατα αν δεν ηταν ιδιαιτερα ΄δυνατα΄΄σε ενταση

 

για το ride δε νομιζω να μπορείς να κάνεις κάτι ουτως η αλλιως ολα τα ride λιγο πολυ βαρια ειναι αν και εγω παιζω metal και εχω ασχοληθει με πιάτα τύπου ping ride.

stagg και b8pro (ειχα 2 καποτε) είναι όντως βαριά και σκληρά πιάτα

crash - ride δε νομιζω αυτά κιαν ειναι σκληρά...θα μπορούσες βέβαι να πάρεις ενα μεγάλο λεπτο crash για ride...

ας βοηθήσουν οι πιο ειδικοι γιατι εγω όπως ειπα ειμαι μεταλλοκοπανιστης και αυτά που σου λέω ειναι απο ενα φιλαράκι που παρακολουθω τι κανει με σκουπες hotrods κτλ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι drummer αλλά σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να αλλάξεις σκούπες και όχι πιατίνια. Επίσης δοκίμασε και κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/pro_mark_r22_rattler_sizzler.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτό που ψάχνεις είναι dark πιάτα με traditional φινίρισμα και από medium έως thin πάχος. Δυστυχώς οι οικονομικές σειρές που υπάρχουν δεν προσφέρουν τέτοιες επιλογές. Τα πολύ κλασσικά για αυτή τη χρήση είναι τα zildjian K dark και sabian hh. Υπάρχουν επίσης τα περισσότερα τούρκικα [istanbul Bosphorus κτλ] τα οποία είναι κατά κύριο λόγο για jazz ήχο.

Παραθέτω ένα thread στο οποίο είχαμε συζητήσει για τέτοιου είδους πιάτα. http://www.noiz.gr/index.php?topic=166323.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hot rods εχω δεν κανουν ,το φορουμ για πιατινια χωρις ουρες ακυρο ψαχνω ακριβως το αντιθετο το συστημα με  την αλυσιδα το εχω δοκιμασει δεν πολυ ενθουσιαστηκα,ψαχνω για πιατα ελαφρια και  με μεγαλη ουρα και εχω ακουσει καποια τρυπια με περτσινια πολυ καλα αλλα δεν θυμαμαι μαρκες και μοντελα,οποιος ξερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι πιατίνια λεπτά thin,extra thin,dark και πολύπλοκα(complex)που ανοίγουν εύκολα(jazz πιατίναι)Η μόνη φτηνή λύση είναι istanbul αλλιώς πας σε χειροποίητα από zildjian,meinl,sabian,paiste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι πιατίνια λεπτά thin,extra thin,dark και πολύπλοκα(complex)που ανοίγουν εύκολα(jazz πιατίναι)

 

Συμφωνώ. Προτείνω ένα ελαφρύ flat ride, ή ακόμα καλύτερα ένα ελαφρύ crash - 16αρι ή 18αρι - που είναι και φτηνότερο. Προσωπικά όταν χρειάζεται να παίξω σκούπες σε πιατίνι χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα ένα Formula 602 thin crash.

 

Πάντως πριν δώσεις χρήματα για πιάτο(α) δοκίμασε τα Whip της Vater. Από τα διάφορα μαραφέτια τύπου rods που έχω παίξει, είναι αυτά που πλησιάζουν περισσότερο τον ήχο της σκούπας και ακούγονται αισθητά δυνατότερα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον παντα το αριστερο χερι κανει συρσιμο στοsnare,οποτε μαλλον οι μπαγκετες αυτες δεν κανουν αν και δεν τις εχω χρησιμοποιησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου