Προς το περιεχόμενο

Telecaster με P-Rails


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τelecaster ήχο με το twang κλπ που ζητάμε δεν έχει, όχι όμως ότι δεν είναι πολύ κοντά σε αυτόν το ήχο όταν παίζεις με τους Rails, όταν παίζεις με P90 Gibsonίζει αλλά πάλι πολύ κοντά (λόγω σκασίματος και άλλης κλίμακας). Όταν παίζεις με Humbuckers.... άνετα πας Heavy Metal.

Είναι κιθάρα με δική της προσωπικότητα και αυτό είναι που γουστάρω σε αυτήν, διότι μπορείς να παίξεις τα πάντα με αυτήν, από μπαλάντα μέχρι Heavy Metal.... το τρέμολο μόνο της λείπει  ;D ;D ;D ;D

 

Και φυσικά μια Tele ΔΕΝ μπορεί να παίξει αυτά που μπορεί αυτή η κιθάρα και δεν μπορεί να σου δώσει τα ίδια. Απλά η Tele από μόνη της είναι μια ελλειματική κιθάρα, αλλά σχεδιάστηκε πριν από 60 χρόνια και με ένα σκοπό, σε αυτή την κιθάρα απλά κρατήσαμε το ωραίο σχήμα και φτιάξαμε κάτι ποιό εξελιγμένο με σκοπό να μπορούμε να εκμεταλευτούμε την νέα τεχνολογία αλλά να μην μείνουμε πίσω σε δυνατότητες....

 

Αλλιώς η συνταγή είναι γνωστή Antiquity, κλπ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απλά η Tele από μόνη της είναι μια ελλειματική κιθάρα,

 

δεν θα το ελεγα,ειναι χαλαρα η πλεον versatile κιθαρα που υπαρχει (με εξαιρεση το μεταλ,αλλα ποιος πανω απο τα 13 παιζει μεταλ θα μου πεις... ;D ;D),κλασσικες Tele θα βρεις απο τον πρωτο δισκο των ZEPPELIN,μεχρι την Jazz του Ed Bickert & απο country δισκους μεχρι το Black Album των Μetallica... ;)

 

ειναι κιθαρα "πασπαρτου" και για αυτο την απαντας παντου.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το ελεγα,ειναι χαλαρα η πλεον versatile κιθαρα που υπαρχει (με εξαιρεση το μεταλ,αλλα ποιος πανω απο τα 13 παιζει μεταλ θα μου πεις... ;D ;D)

 

Δεν αντιλέγω, απλά το είπα ποιό άκομψα ότι έχει ορισμένες ατέλειες λόγω ηλικίας.

Θα έλεγα ότι λόγω του String Through, των υπέρδιπλων μαγνητών, της καλά ρυθμίσιμης γέφυρας έχω μια Tele (σχηματικά) που πλησιάζει σε ήχο fender - Gibson αλλά χωρίς να είναι τίποτα από τα δύο  ;D ;D ;D ;D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...την κανονικη Tele... :) δηλ. μια σανιδα με ενα βιδωμενο μπρατσο και δυο μαγνητες... ;D ;D

...και αυτή τη κ...γέφυρα με τα 3 διπλά sadlles που κάνουν δύσκολο το intonation κούρδισμα.

 

 

Στη δικιά μου ήμουν τυχερός και το πέτυχα. (Τουλάχιστον έτσι νομίζω) :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αυτή τη κ...γέφυρα με τα 3 διπλά sadlles που κάνουν δύσκολο το intonation κούρδισμα.

 

 

Στη δικιά μου ήμουν τυχερός και το πέτυχα. (Τουλάχιστον έτσι νομίζω) :)

 

και αυτή τη κ...γέφυρα με τα 3 διπλά sadlles

 

αυτη η γεφυρα ομως παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στον ηχο

 

 

εχεις μεινει πισω ;D

 

εδω και 20 χρονια βγαινουν Intonated saddles

 

εγω προτιμω αυτα τωρα τελευταια (εχει και ακριβοτερες μαρκες αλλα απλα πληρωνεις "μουρη")

 

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/product_info.php?cPath=32_51&products_id=289

 

αλλα ετσι κι αλλοιως απο τη στιγμη που ο Roy Buchanan δεν ειχε προβλημα με τα μη intonated saddles γιατι να εχεις εσυ? ;D

 

παντως στις vintage tele μου ειτε απλα στραβωνω λιγο τις βιδες στα σελλακια ειτε κανω αυτο

 

http://www.seymourduncan.com/support/choosing-installing/tech-tips/saddle_up_your/

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια,η Original TELE θα ειναι παντα η ΑΠΟΛΥΤΗ τελε (ειναι αλλωστε λογικο),οτιδηποτε ξεφευγει απο την βασικη σχεδιαση (ειδικα στο θεμα "μαγνητες" που ειναι και το 90% του ηχου) μπορει να ειναι υπεροχο αλλα 100% tele δεν ειναι. ;)

 

Μια Φεραρι ας πουμε με...4 πορτες,μαλακες αναρτησεις και..αυτοματο κιβωτιο δυστυχως ΔΕΝ ειναι Φεραρι...

Fenderrari

19311d1227337637-fender-custom-shop-60-stratocaster-relic-guitar-fender-custom-shop-60-stratocaster-relic.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fenderrari

19311d1227337637-fender-custom-shop-60-stratocaster-relic-guitar-fender-custom-shop-60-stratocaster-relic.jpg

 

Δεν έχετε δεί το Seatάκι μου να ρίχνει ξύλο σε Ferrari γι αυτό τα λέτε....

 

(Κυριολεκτικά όμως).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε δεί το Seatάκι μου να ρίχνει ξύλο σε Ferrari γι αυτό τα λέτε....

 

(Κυριολεκτικά όμως).

Φίλος....κόψε κάτι...πότε έγινε αυτό πρίν ή μετά τα τσίπουρα? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η γεφυρα ομως παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στον ηχο

http://phousemusic.com/images/teleb1.jpg΄

Χώρια του ότι αν δεν είναι brassy δεν μου κάνει στο μάτι.

 

Τhe PeepingNestor. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου