Προς το περιεχόμενο

MMX ή MCX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Σκεφτομαι να αγορασω μια Drums Pearl οποτε εχω "χαθει".Οι τελικες μου επιλογες ειναι δυο.Καινουρια pearl MCX η μεταχειρισμενη (σχεδον καινουρια(προσωπικη εμπειρια)) MMX.Θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.Ειδικα οσοι εχουν παιξει και με τις δυο.Η τουλαχιστον τις εμπειριες απο MMX.

Προς ενημερωση ή μαλλον διαπυστωση:Επειδη δεν μπορουμε να αγορασουμε πολλα Set για διαφορετικα ειδη μουσικης πρεπει να καλυψουμε οσες περισσοτερες περιπτώσεις γινετε οποτε σιγουρα θα τα στησω για μπουζουκια αλλα και για jazz concert.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΜΜΧ είναι ''ανώτερης'' σειράς μοντέλο ''Masters Premium'' έναντι της MCX ''Masters Custom'' και πιό ακριβή. H βασική τους διαφορά είναι οτι η MCX είναι 6φυλλη ενώ η MMX 4φυλλη. Αυτό σημαίνει οτι η ΜΜΧ έχει πιο soft ήχο κατα τη γνώμη μου πιο κατάλληλο για τη μουσική που θέλεις να παίξεις. Η MCX είναι καταλληλότερη για rock ήχους. Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα στα MMX.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω... η σειρά reference προσωπικά πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο απο τους περλαίους... Απο ντέμοζ που έχω ακούσει ψηφίζω MCX... με κλειστά!

Ότι κάτσει στο αυτί σου μπέτερ μπρόδα...

Καλές αγορές .........  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια σε  σειρες pearl που ειχα στο παρελθον οπως ΜLX-MMX-CBX τα ΜΜΧ ειναι πολυ καλα τυμπανα λογο οτι ειναι πιο λεπτο κελυφος μαζι με  στεφανια σε καθε κοθρο και ειναι και καλα για πολλα στυλ μουσικης αλλα σε αυτα τα λεφτα θα πηγαινα καλυτερα σε Gretsch new standart τα οποια ειναι πολυ αξιολογα λογω κατασκευης και hardware και με πολλη καλο και καθαρο ηχο και σε εφαμιλη τιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο θεμα ειναι οτι η ΜΜΧ ειναι μεταχειρησμενη και πιστεyω η τιμη ειναι αρκετα καλη.με πεαρλ ρακ/ βασεις/10,12,14,16 tom 14 ταμπουρο και 22 κασα.Γυρω στα 3500 ευρω.Ενω η MCX ειναι καινουρια στα 3900 συν ενα οχταρι τομ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου στελνω καποια ενδιαφεροντα link kai επειδη προσφτα πηγα στο Γαβρηλο εχει 2 σετ gretsch new standard 22-8-10-12-14-16 με ταμπουρο η χωρις τιμη δεν σου γραφω για να μη θεωρηθει διαφημιση απλα πηγαινε να τα παιξεις και να εχεις αποψη και για κατι αλλο δεν ειναι κακο!!!!!!!!!!!

 

http://cgi.ebay.de/Pearl-Limited-Edition-Burl-Mahogany-Drumset-Gold-HW_W0QQitemZ350324355190QQcmdZViewItemQQptZDrums_Percussion?hash=item5190f57076

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310195968310&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσα που διαθέτεις παίρνεις και τα δύο μεταχειρισμένα ή καινούρια από ebay και ξεφεύγεις από τυχόν διλήμματα. Τα ΜCX έχουν ποιο στακάτο ήχο και λιγότερο resonance αλλά και πάλι τις τυχόν διαφορές καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τα δέρματα και λιγότερο τα τύμπανα που είναι εξαιρετικά σε κάθε περίπτωση. Δες και τις αγγελίες. Έχει ένα tama starclassic ότι πρέπει για Live και σου μένουν χρήματα για ένα καθαρόαιμο jazz σετάκι(gabriel,gretsch,reference,mmx.......). Άσε που 3500 είναι πολλά για MCX που λές,το πολύ κανά 2500 για 8,10,12,14,16,22 να δώσεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Σκεφτομαι να αγορασω μια Drums Pearl οποτε εχω "χαθει".Οι τελικες μου επιλογες ειναι δυο.Καινουρια pearl MCX η μεταχειρισμενη (σχεδον καινουρια(προσωπικη εμπειρια)) MMX.Θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.Ειδικα οσοι εχουν παιξει και με τις δυο.Η τουλαχιστον τις εμπειριες απο MMX.

Προς ενημερωση ή μαλλον διαπυστωση:Επειδη δεν μπορουμε να αγορασουμε πολλα Set για διαφορετικα ειδη μουσικης πρεπει να καλυψουμε οσες περισσοτερες περιπτώσεις γινετε οποτε σιγουρα θα τα στησω για μπουζουκια αλλα και για jazz concert.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα Παναγιώτης

 

καλημέρα .. από τη στιγμή που είσαι μεταξύ μόνο των 2 .. το ΜΜΧ (λιγότερα shells) έχει σίγουρα "λιγότερο βαρύ¨ήχο από το MCX ... ή πιο soft .... επομένως στη θέση θα έπερνα αυτό ...

τα 3500 παραμένουν πολλά ....

 

τα starclassics στην αγγελία πρέπει να είναι τα 100% birch ... τα οποία επίσης δεν αρέσουν σε αρκετό κόσμο ... (εμένα πχ είναι τα αγαπημένα μου αλλά ... ;D ;D)

τέλος τα reference θα τα χαρακτήριζα ιδιαίτερα (ειδικά το 20φυλλο ταμπούρο) και δεν αρέσουν σε αρκετό κόσμο... :)

 

όπως και να το κάνουμε είναι 4 τοπ κιτς.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου