Προς το περιεχόμενο

Κόστος τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η τελική ηχητική απόδοση δεν έχει σχεδόν καμμία διαφορά.Κούρδισα το 13άρι το 3007,που είχα ήδη σε ΣΟΛ,το 16'αρι το 3007 σε ΡΕ και το 14άρι το delite σε ΦΑ.Η τελικκή ηχητική απόδοση σε σύγκριση των τριών΄δεν μου δικαιολογέί σε τίποτα μα σε τίποτα τη διαφορά των 350 ευρώ.

  ¨Αρα τελικό συμπέρασμα!Μην πετάτε λεφτά σε hi-end μοντέλα.Μας πιάνουν τον κώλο αδέλφια!¨Οχι north american maple,όχι made in Germany και τρίχες κατσαρές.Λες και το African maple έχει τόση διαφορά απο το selected north america maple που πρέπει να πληρώνουμε το δεύτερο χρυσάφι.Μούφα! Μας πιάνουν τον κώλο!

Σωστό κούρδισμα θέλουν τα τύμπανα και σύστημα ασφάλισης του κουρδίσματος για να μην ξεκουρδίζονται γρήγορα.Και poplar να μου δώσεις θα το κάνω να κελαιδάει!

Α στο διάολο,600 ευρώ,για ένα τύμπανο ΄με πέντε βίδες!

 

καλα...πήγαινε γράψε με τα τυπου ''granite'' και πήγαινε γραψε και με τα τύπου ''ass grabber'' και ελα να μας ξαναπεις, τι λες ρε φίλε την παλευεις?

 

επειδη εσυ εκατσες και τα κουρδισες σε σολ ρε ΕΛΛΗΝΑΡΑ παει να πει ότι η pearl και η καθε pearl ή sonor ή tama μας πιανει τον κωλο!?!?! για γραψτο στο pearlsforum να δουμε σε ποσα δευτερολεπτα θα σε μπαναρουνε!!!

 

καταρχην οκ...μπορει να μη μιλας για τυπου reference αλλα για sonor 3007...OK αν ειναι τα 3007 high end εγω ειμαι ο Γαβριήλος

 

δε μπορω, δε μπορω, δε μπορω, δε μπορω,!!! ΡΕΕΕΕ!!!!

 

OXI Νorth American Maple!!! τί αλλο θα ακουσουμε!

 

παιδιά μόνο MADE IN TAIWAN!!! τα χειροποιητα δεν αξιζουν μια...!

 

σορρυ δε θελω να γινω ειρωνικός αλλα με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ (ναι εκανα παραβαση κανονισμων σορρυ παλι) ΜΑΛΑΚΙΕΣ, ΜΑΛΑΚΙΕΣ, ΜΑΛΑΚΙΕΣ (ΝΤΑΛΑΡΑΣ, ΝΤΑΛΑΡΑΣ, ΝΤΑΛΑΡΑΣ) που διαβαζω ωρες ωρες δε τη παλευω!

 

παιδια για τα GMS το μαθατε...ειναι N.A.M. και τα στειλανε τα specs στη taiwan για να τους φτιαξουν τυμπανα με καλυτερα κινεζικα ΜΠΑΣΣΟΞΥΛΑ!

 

ΜελοδικέΚοπανιστή...αει κουρδισου γιατί φαλτσάρεις πολύ!!!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε Μπύρο, κούλαρε λίγο. Τη γνώμη του και την εμπειρία του είπε ο άνθρωπος…

 

Όσο για τα χάι-εντ τύμπανα, και η δική μου εμπειρία ότι όντως μας πιάνουν τον κώλο. Μπορεί μία SQ2 να είναι τελικά καλύτερη από μια 3007, όχι όμως 10 φορές καλύτερη για να δικαιολογείται η δεκαπλάσια τιμή. Και μιλάω κυρίως για τον ήχο. Αυτά που κυρίως πληρώνεις παραπάνω είναι τα απίστευτα φινιρίσματα, οι περισσότερες επιλογές μεγεθών, ξύλων κ.λπ., οι διάφορες άλλες καστομιές, τα εργατικά, που υποπτεύομαι ότι είναι λίγο ακριβότερα στη Γερμανία απ' ότι στη μακρινή Ανατολή, και φυσικά το hype…

 

Μάλλον το έχω ξαναναφέρει το παράδειγμα, αλλά οι αμερικάνικες Gretsch είναι φτιαγμένες από maple και gumwood σε ποσοστό 50-50% (το gum είναι ένα φτηνό ξύλο το οποίο χρησιμοποιεί η Gretsch παραδοσιακά εδώ και μισό αιώνα), ενώ οι Renown είναι 100% από το περιβόητο βορειοαμερικάνικο maple. Κατά τα άλλα οι προδιαγραφές είναι ακριβώς ίδιες. Και μία Renown κάνει σχεδόν όσο η κάσα μιας USA Custom… Γιατί; Μα φυσικά γιατί στην Ταϊβάν υπάρχει γραμμή παραγωγής με φτηνούς εργάτες ενώ οι USA Custom φτιάχνονται στο custom shop της Gretsch στη χώρα των ευκαιριών… Και μιλάω μόνο για τα κελύφη. Όλα τα μεταλλικά μέρη φτιάχνονται στην Ταϊβάν. Επίσης, όποιος έχει παίξει με Renown και USA Custom, ξέρει ότι στον ήχο δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά. Και η Gretsch είναι ένα μόνο παράδειγμα...

Λοιπόν μας πιάνουν το κώλο με το hype και τα εξωτικά ξύλα, ή όχι;

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω τα αμερικανικα Ludwig μου δεν τα πουλαω για να παρω τα....εκπληκτικα κινεζικα  ;D ;D (νομιζω μαλιστα οτι ουτε εσυ θα εκανες κατι τετοιο)

 

Και επειδη στο στουντιο χρησιμοποιω συχνα μια αμερικανικη Gretsch δυστυχως για...την τσεπη μας ΕΙΝΑΙ  καλυτερη απο τις Καταλινες & τις Renown...δεν ξερω αν ειναι 5 φορες καλυτερη (οσο δηλ. η τιμη της). ....αλλα καλυτερη ειναι ....

 

Αλλωστε απο καποιο επιπεδο και πανω ολοι οι κατασκευαστες μουσικων οργανων τιμολογουν με  την εξης φορμουλα:

 

80% mojo,19% hype & 1% cost.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παίδες αφού χαλαρώσετε, πείτε μας κι εμάς τους παλιατζούρηδες που έχουμε χάσει επεισόδια απο την εγχώρια και μη αγορά τι να αγοράσουμε σε λογικό κόστος χωρίς να μας πιασοκωλιάσουν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Μπύρο, κούλαρε λίγο. Τη γνώμη του και την εμπειρία του είπε ο άνθρωπος…

 

;) cool ειμαι χαρη...απλα εγινα καυστικότατος όπως άρμοζε...οχι και τύμπανο με 5 βίδες...υπαρχουν ανθρωποι που καταπονουν πολυ τα χερια τους για να φτιαξουν το τυμπανο πριν μπουν οι 5 βιδες...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παίδες αφού χαλαρώσετε, πείτε μας κι εμάς τους παλιατζούρηδες που έχουμε χάσει επεισόδια απο την εγχώρια και μη αγορά τι να αγοράσουμε σε λογικό κόστος χωρίς να μας πιασοκωλιάσουν! :)

 

καταρχήν κατα την ταπεινη μου γνωμη δε σε πιασοκωλιάζει κανεις τη στιγμη που πας και δοκιμαζεις και καταλήγεις σε καποια αγορα με καποια τιμη.

 

εγω αν και οταν αγορασω τυμπανα θα πάω με ενα δερμα μποτας, ενα τομ και ενα βαθιου και θα ξεκινησω να δοκιμαζω με το δερμα της επιλογης μου καθως ειναι καταλυτικος παραγοντας στον ηχο

 

τωρα για να μη σε πιασουν κοτσο υπαρχουν τοσα και τοσα σαιτ και μαγαζια που απλα πρέπει να ψαξεις μονος σου και αν προκειται για καταστημα να το παζαρεψεις...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

            Ο μπύρος κι αν ξεσπάθωσε

            κι αν πήρε το σπαθί του

            τον κώλο δεν του πιάσανε

            κρατούσε την ψ...ί του!!

        Βλέπεις μπύρο?! είμαι ΚΑΙ ποιητής!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

             Ο μπύρος κι αν ξεσπάθωσε

             κι αν πήρε το σπαθί του

             τον κώλο δεν του πιάσανε

             κρατούσε την ψ...ί του!!

        Βλέπεις μπύρο?! είμαι ΚΑΙ ποιητής!

 

το ψ....ί του  γραφεται με Η στο τελος... ειναι γεννους θηλυκου. σε παρακαλω γραφε σωστα τετοιες λεξη γιατι πρεπει να μορφωσουμε και τις μικροτερες γιεννιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου