Προς το περιεχόμενο

Κόστος τυμπάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα σε όλους,καινούργιος εδώ,ξεκινώ με ένα θέμα που με προβληματίζει αρκετά.Γιατί ένα τύμπανο maple π.χ. έχει 130 ευρώ και ένα άλλο πάλι maple ίδια φύλλα,ίδιο πάχος 600 ευρώ.Εντάξει,το ένα θα είναι Κινέζικο και το άλλο Γερμανικό,Αμερικάνικο,αλλά τόση διαφορά τιμής?Δικαιολογείται?Πόση διαφορά στην ποιότητα κατασκευής μπορεί να έχουν μερικά φύλλα ξύλου που στρεβλώνονται σε κυλινδρικό σχήμα.Έχω ανάγκη απο τη βοήθειά σας για να αποσαφηνίσω το κατασκευαστικό κομμάτι.  Ευχαριστώ!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπάρχουν τουλάχιστον οι εξής παράγοντες

1.άλλο maple άλλο North american maple

2.άλλο hand crafted in japan,USA κτλ ... και άλλο γραμμή παραγωγής στη Κίνα ... διαφορετικό εργατικό κόστος ...

3.φίρμα που έχουν επάνω ... με ότι και αν αυτό συνεπάγεται ...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικά φύλλα ξύλου που στρεβλώνονται σε κυλινδρικό σχήμα

 

Ε, δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα

 

ναι η διαφορά μπορεί να είναι μεγάλη,

(όπως συμβαίνει με όλα τα όργανα και όχι μόνο με τα τύμπανα)

χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει και κάποια συγκεκριμένη σχέση τιμής - ποιότητας.

Καλύτερα ακουσέ τα, παίξε και μετά ρώτα πόσο κάνουν.

Και που ξέρεις;

μπορεί το φθηνότερο να σου αρέσει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σημαντικοτερος παραγοντας ειναι βεβαια το ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ (ενα μεσο ημερομισθιο ενος ΚΙΝΕΖΟΥ ειναι $3,ενα ημερομισθιο ενος Κορεατη ειναι $35 ,ενα ημερομισθιο ενος Ιαπωνα ή ενος Αμερικανου ειναι $100).

 

http://www.success-and-culture.net/articles/percapitaincome.shtml

 

Απο εκει και περα φυσικα και πληρωνεις την ποιοτητα των υλικων,την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ & την ποιοτητα του hardware οπως και (αυτο ειναι πολυ αημαντικο & πανακριβο)  την ποιοτητα του ΦΙΝΙΡΙΣΜΑΤΟΣ (βαφη,coating)

 

παντως σε διαβεβαιωνω οτι αν βαλεις πλαΪ πλαΪ μια ντραμς..ΚΑΤΣΙΜΟΡΟΥ απο την Κινα φτιαγμενη απο maple & μια TAMA STARCLASSIC ή μια LUDWIG Super Classic θα καταλαβεις γιατι η ΚΑΤΣΙΜΟΡΟΥ κανει 20 φορες λιγοτερο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε διαβεβαιωνω οτι αν βαλεις πλαΪ πλαΪ μια ντραμς..ΚΑΤΣΙΜΟΡΟΥ απο την Κινα φτιαγμενη απο maple & μια TAMA STARCLASSIC ή μια LUDWIG Super Classic θα καταλαβεις γιατι η ΚΑΤΣΙΜΟΡΟΥ κανει 20 φορες λιγοτερο... ;D

 

ναι ... αλλά άμα τα βάλεις όλα στο ίδιο σάπιο τριγγερ που λέτε στο άλλο θρεντ όλα το ίδιο θα είναι .... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τα φωτα σας!!! πως λενε τον τυπα στι αμερικα που πουλαει keller shells και εμφανιζεται με κατι γκομενακια στο site του? κατι μωράλες τουμπανα?

 

λοιπον αυτος εν πασει περιπτωσει πουλαει keller ok? μπειτε στο σαιτ του και σε οποιονδηποτε πουλαει keller και δειτε ποσο κοστιζει ενα κελυφος απο fine n.a.m....

 

ειναι πραγματικα φτηνο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οκ! πέρα απο το μάτι και τα φθηνά εργατικά στην ουσία,στον ήχο μου,στο κούρδισμά μου τί παραπάνω θα μου προσφέρει εμένα το DW maple απο το sonor 3007 all maple που το 8άρι έχει το ένα 600 και το άλλο 130.Πόσο κοστίζει πια αυτό το Καναδικό κελεμπέκι!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πραγματικα φτηνο

 

φυσικα και ειναι (οχι βεβαια πως τα Low budget ασιατικα τυμπανα χρησιμοποιουν KELLER,χρησιμοποιουν πολυ χειροτερης ποιοτητας κελυφη),οι περισσοτεροι,πανακριβοι,μικροι custom drum makers στις ΗΠΑ Keller χρησιμοποιουν.

 

ομως το κοστος του shell ειναι ελαχιστο ποσοστο της τελικης κατασκευης (μια βαφη με laquer επιπεδου TAMA STARCLASSIC ή Gretsch κανει πολυ περισσοτερο απο το...κελυφος ;)),αν βαλεις και το κοστος του hardware & φυσικα τα ΕΡΓΑΤΙΚΑ βγαινουν οι διαφορες (φυσικα πληρωνεις και το ΟΝΟΜΑ δε λεω...)

 

 

 οκ! πέρα απο το μάτι και τα φθηνά εργατικά στην ουσία,στον ήχο μου,στο κούρδισμά μου τί παραπάνω θα μου προσφέρει εμένα το DW maple απο το sonor 3007 all maple που το 8άρι έχει το ένα 600 και το άλλο 130.Πόσο κοστίζει πια αυτό το Καναδικό κελεμπέκι!

 

αν τα ακουσεις πλαΪ-πλαϊ θα καταλάβεις.

 

ειπαμε δεν ειναι μονο το κελυφος,ειναι και η ποιοτητα του (δεν ειναι canadian maple  τα φτηνα τυμπανα ),η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ του (δεν ειναι ολα τα τυμπανα κατασκευασμενα με τον ιδιο τροπο και την ιδια προσοχη στη λεπτομερεια,τσεκαρε ας πουμε τα bearing edges σε μια ΠΟΛΥ ακριβη ντραμς & συγκρινε τα με αυτα μιας φτηνης)  & το συνολικο δεσιμο και φινιρισμα του τυμπανου.

 

καποια τυμπανα βεβαια εχουν "βαρυ" ονομα (το βαρυτερο ολων ειναι κατα τη γνωμη μου η DW που ειναι αδικαιολογητα πανακριβη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν από τεχνοοικονομικής απόψεως οι βασικότεροι παράγοντες που διαμορφώνουν τις τιμές για τη κατηγορία προιόντων που εξετάζουμε 

είναι σε αύξουσα σειρά

1.το όνομα ... (το οποίο περιέχει τεράστια έξοδα για την ίδια την εταιρία βλ.διαφήμιση κτλ αλλά και επενδύσεις της εταιρίας σε σχετική έρευνα κτλ)

2.το εργατικό κόστος .. πχ.σχετικά ακριβοί εξπερτς ..

3.το κόστος υλικών (τελευταίο)...πχ ένα λάκερ από ένα κοβερντ στα σταρκλασσικς πχ..έχουν μικρή διαφορά .... 

 

από κει και πέρα η κάθε εταιρία επιλέγει τη πολιτική της....

πχ...τα dw .... ακολουθούν μία εμπορική πολιτική ανάλογη της φεράρι ... παραγωγή ελεγχόμενη και προσφορά της στη μέγιστη δυνατή τιμή....

 

κτλ...κτλ...κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά λοιπόν αφού αγοράζουμε τύμπανα σύμφωνα με κάκιστες προδιαγραφές κίνας και τιμοκατάλογο φτιαγμένο σύμφωνα με το πως θα ξυπνήσουν τ΄αφεντικά των κολοσών ...

Πέρα απ΄αυτά όμως υπάρχουν αξιόπιστες οικονομικές τίμιες και δοκιμασμένες λύσεις για μας ,που δεν έχουμε πλάτες και χρήμα μπατζακωτό ν΄αγοράσουμε το φαίνεσθαι ...

Κι επειδή ο ήχος που ταιρίαζει στ΄αυτιά του καθενός έχει σημασία,εμπειρικά και τεσταρισμένα τι προτείνεται για να μην πιασοκωλιαστή κάποιος μέσα στην θολούρα της επωνυμίας και της κοσμετικής ενός ντραμς σετ; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου