Προς το περιεχόμενο

2 x 12 Cab 8 OHM VS 16 OHM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χωρίς αμφιβολία σε καμπίνες 4αρες 4χ12 μια 16 ωμη παίζει καλύτερα από μια 8 ωμη μιλάω για ίδια καμπίνα ίδια μάρκα ηχείων.

Στις 2χ12 καμπίνες δεν υπάρχουν πολλές επιλογές η 2 χ 16 ωμα παράλληλα και η καμπίνα να παίζει στα 8 ωμ

 

ή  2 χ 8 ωμα σε σειρά και η καμπίνα να πάιζει στα 16 ωμ

 

μπορεί κάποιος με μεγάλη εμπειρία να μας εξηγήσει τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας περίπτωσης επειδή δεν έχω ασχοληθεί.

 

λογικά λεω 16 ΩΜ καμπίνα θα παίζει καλύτερα αλλά προβληματίζομαι διοτι για να την κάνω 16 ΩΜ πρέπει να πέσω σε 8 ΩΜ ηχεία  και να τα βάλω σε σειρά

μήπως τα 8ΩΜ ηχεία είναι πιο ευαισθητα με αποτέλεσμα να κερδίζω κάνοντας αφενός την καμπίνα 16 ΩΜ αλλά από την άλλη χάνω λόγω ηχείων που είναι στα 8 ???

 

ευχαριστω θα επιθυμουσα έγκυρες απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοούσα στο δικό μου αυτί , αλλά και λόγω του οτι το φορτίο είναι μεγαλύτερο πουσάρεται παραπάνω ο ενισχτυτής και δεν μπουκώνει τα ηχεία ,έτσι πιστευω εγώ μπορεί να κάνω και λάθος γι'αυτό και ρωτάω μήπως κάποιος έμπειρος μπορει να δώσει λύση.

 

Βοήθεια συνφορουμήτες με εμπειρία

 

μια καμπίνα  2χ12  με 2 16 ΩΜΑ παράλληλα να παίζει στα 8

ή  καμπίνα  2χ12  με 2  8 ΩΜΑ σε σειρά    να παίζει στα 16

 

ιδού η απορία ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"First, your output transformer (OT). If you have what is referred to as a "multi-tap” OT, this means you have a single output transformer that is "tapped” at various points within the coil winding to provide the three impedances, 4-ohm, 8-ohm and 16-ohm. The impedance which uses the full winding of the coil is considered to be the "best sounding” by many players. In most cases, that would be the 16-ohm tap, because it uses the full winding of the coil, has the winding with the lowest turns ratio and is subject to the least amount of coupling loss. The tone difference is not huge, some players say they can hear the difference between the different taps and some say they cannot. Let your ears be your guide, you are the best judge of sound for your own amp and setup.

 

Second, the speaker wiring options. For two 12” speakers, you can wire them either in parallel or in series. The difference in sound of the two possible wiring schemes is related to inductance. The parallel wiring scheme would provide the least inductance and therefore would have a bit more high-end sparkle. The series wiring scheme would provide a higher inductance and therefore, would be slightly more inhibitive to high end frequency response. It is important to note, that we are talking about minor tone changes here, that are not dramatic differences. Again, let your ears be your guide.

 

As a side note, it is interesting to note that historically Fender wired his amps in parallel to get the cleanest, crispest sound. While most British companies, like Vox and Marshall, wired their amps/cabinets in series or series-parallel (4-speaker configurations) to get a slightly less clean sound and a bit more "grind”."

 

Απο http://www.svvintageamps.com/speaker.php#question23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοούσα στο δικό μου αυτί , αλλά και λόγω του οτι το φορτίο είναι μεγαλύτερο πουσάρεται παραπάνω ο ενισχτυτής και δεν μπουκώνει τα ηχεία ,έτσι πιστευω εγώ μπορεί να κάνω και λάθος γι'αυτό και ρωτάω μήπως κάποιος έμπειρος μπορει να δώσει λύση.

 

εντελώς αντίθετα είναι τα πράγματα φίλε μου, το ΜΙΚΡΟ φορτίο είναι αυτό που πουσάρει τον ενισχυτή, γιατί μικρό φορτίο σημαίνει μεγάλη απαίτηση ρεύματος, και αυτό είναι που ζορίζει τον ενισχυτή

 

βέβαια ως προς το ότι σε 16άρι φορτίο το άκουσμα είναι λιγάκι καλύτερο έχεις δίκιο, απλά αυτό συμβαίνει για διαφορετικούς λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό το θέμα..  Αυτή την περίοδο φτιάχνω μια 2*12 καμπίνα για να τη συνδέω στον Blues Junior που έχω.. Σκεφτόμουν γι΄αυτά τα μεγάφωνα..JENSEN C12Q.

Το θέμα είναι οτι τα βρίσκω στα 8ωμ , συνεπώς σε παραλληλη σύνδεση θα έχω 4, ενώ σε σειρά 16 ωμ. Το Θέμα είναι πως θα βάζω επάνω ένα ενισχυτή 15watts.

Kαι 2 *35 watts στα 16 ωμ, δεν κσέρω αν και πόσο μουντά θα ακούγονται.

Γενικά επειδή υπάρχουν 2 παράμετροι, ΤΑ OHMs kai ta WATTS, υπάρχει κάποιο διαφωτιστικό λίνκ, η κάποιος που να μπορεί να κατατοπίσει γι' αυτές τισ 2 παραμέτρους σε συνδιασμό..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑ! Οι ήχοι που επιδιόκω είναι, είναι απο καθαρότατοι, έως hard rock. Στιν 2*12 πιστεύω ότι θα βρώ αυτό το παραπάνω Headroom που θέλω, σε συνδιασμό με το ψιλο-ξεζούμισμα των τελικών του blues junior το οποίο γουστάρω! ;D

Πιστεύω πως δεν είμαι offtopic.. Συμβουλές ως προς τη συνδεσμολογία, την ωμικότητα, και την ισχύ των μεγαφώνων ζητάω κι εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να ψάξεις για 16άρια μεγάφωνα, ώστε και παράλληλα να τα συνδέσεις για να μη χάσεις το fenders sparkle που αναφέρεται παραπάνω, αλλά και να μην πέσεις στα 4Ω τα οποία ίσως (αρκετά απίθανο) ο ενισχυτής σου δεν σηκώνει, αλλά και όπως διάβασες είναι η λιγώτερο καλή επιλογή ως προς την αξιοποίηση του ενισχυτή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν ειναι καλυτερα τα 8 ή 16Ω εχει να κανει με τον ενισχυτη και τον ηχο που ψαχνεις.

Π.χ. ειχα παλια μια κεφαλη 100 βατ λαμπα, πολυ καλη αλλα οχι τελεια σε μια καμπινα 4χ12 με βινταζ30 που την εβαζα, στα 4Ω.

Την βαζω μια μερα σε μια 2χ12 με βινταζ30 παλι, 16Ω, ειχε δηλαδη δυο 8-ωμα σε σειρα.

Το πρωτο λειτουργει σαν πηνιο και κοβει καποιες πριμες συχνωτητες απο το δευτερο, ενω και λειτουργει και διαφορετικα λογο διαφορετικης ισχυς που καταναλωνει (? ισως να κανω και λαθος εδω, ετσι μου εχουν πει).

Ο ενισχυτης λοιπον εδεσε τελεια με τη δευτερη καμπινα, και οποιος τον ακουσε εκεινη τη μερα ελεγε τι ωραιο ηχο ειχε.

Αλλος ενισχυτης μου επαιζε καλυτερη στα 4Ω της 4χ12.

 

Αντιθετα αλλος ενισχυτης ηταν λιγο αγριος στην 2χ12 στα 16, ενψ σε αλλη στα 4 συμπεριφερωταν πολυ καλυτερα (καλα αυτη ειχε και αλλα μεγαφωνα, οποτε δεν ειναι θεμα απολυτης συγκρισης).

Οποτε μην περιμενεις να ξερεις τι ηχο θα πετυχεις μεσα απο καποια φορμουλα, μονο με δοκιμες δυστυχως θα εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου