Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση "monitor" ακουστικών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μιας και έχουν ανοίξει κάποια θέματα στο παρελθόν, περί αγοράς monitor ακουστικών, που πάντα πέφτει και η ερώτηση ποια είναι κατά το δυνατόν τα πλέον ουδέτερα και καθώς βρίσκομαι στην φάση αναζήτησης monitor ακουστικών, έπεσα πάνω σε αυτό: http://www.headphone.com/technical/product-measurements/build-a-graph/

 

Απλά βάζετε ως και 4 ακουστικά και εμφανίζει το γράφημά τους.

 

¶σχετο, αλλά από τα γραφήματα μέχρι και των λεγομένων καλών μοντέλων, μόνο ως flat δεν μπορεί να χαρακτηριστεί η λειτουργία τους, αλλά τες πα.

 

 

Πάντως αν έχει ανέβει αυτό το λινκ, ας το σβήσουν οι υπεύθυνοι!

 

 

¶σχετο αλλά και να πετάξετε και καμιά πρόταση δεν θα με χαλάσει! :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα sennheiser 212pro και AKG Κ66 για διαφορετική δουλειά το ένα με το άλλο.Τα πρώτα κλειστού τύπου με τσιμπιμένα τα μπάσα αλλά και τα πρίμα(στο διάγραμμα αυτό δεν φαίνεται).Επίσης παραμορφώνουν σχετικά εύκολα σε εντάσεις .Τα δεύτερα ημί-ανοιχτού τύπου με αρκετά flat ήχο στα μεσαία και πρίμα, αλλά στα μπάσα τα χαλάμε γιατί είναι αρκετά εξασθενημένα.Αν και φτηνές λύσεις και τα δύο θα προτιμούσα τα sennheiser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχετο' date=' αλλά από τα γραφήματα μέχρι και των λεγομένων καλών μοντέλων, μόνο ως flat δεν μπορεί να χαρακτηριστεί η λειτουργία τους, αλλά τες πα.

[/quote']

 

Καταρχήν εύγε φοβερό link και thanks. bookmarked. Βέβαια μετρήσεις από κάποιον που είναι και πωλητής είναι καμιά φορά ύποπτες ως προς την αξιοπιστία... αλλά οι τύποι έχουν εξειδίκευση και φαίνονται σοβαροί. Τελικός κριτής μόνο το αυτί σου βέβαια...

 

Κατά δεύτερον στο σύνδεσμο how to interpret heaphone data δίνει χρήσιμες πληροφορίες για την ερμηνεία των διαγραμμάτων, μεταξύ άλλων εξηγεί γιατί το frequency response δεν πρέπει να 'ναι τελείως flat (ε ρε τι μαθαίνει κανείς...) και μάλλον δε μπορεί να γίνει, ειδικά στις υψηλές συχνότητες...

 

εγώ είχα στο μάτι τα akg k-271 αλλά δείχνει ότι έχουν ψόφια μπάσα και απογοητεύτηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[megadron mode on] ναι σιχαμερότατε starscream[/megadron mode off] δεν διαφωνώ με όσα λέει το λινκ περί flat.

Αλλά άλλο αυτό και άλλο 1 εταιρία να ισχυρίζεται ότι έβγαλε τα σουπερ ντουπερ μονιτορ ακουστικά. Τες πα άλλος ήταν ο λόγος που άνοιξα αυτό το θρεντ, οπότε ας μην αναλωθούμε σε κάτι που συμφωνούμε στην τελική!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ τι περίμενες δλδ να βγει η εταιρεία και να πει κοιτάξτε να δείτε τα καινούργια μας ακουστικά είναι μάπα, δε προσεγγίζουν τη flat ούτε κατά διάνοια, η γραμμή πάει πάνω κάτω και έχει spikes στα ψηλά; ;)

 

εγώ νομίζω ότι η σελίδα δείχνει ότι η απαίτηση για απολύτως ουδέτερα ακουστικά είναι ανέφικτη και πιθανόν κ χωρίς νόημα... οπότε ο καθείς κάνει το συμβιβασμό που τον βολεύει.

 

όλα αυτά μέχρι να κλέψω τους ενεργειακούς κύβους. γιατί μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά μέχρι να κλέψω τους ενεργειακούς κύβους. γιατί μετά...

 

[optimus prime mode on]Μετά θα έχεις να κάνεις μαζί μου φιλαράκι :lol: [/optimus prime mode off]

 

Πολύ ωραίο Link boukaw

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου