Προς το περιεχόμενο

Πως θα μοντάρω τον peavey 6505;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζαδες,

 

εδω και καιρο θελω να μονταρω εναν ενισχυτη (peavey 6505). Ξέρω τι χρειαζεται να γινει και εχω μαζεψει και τα απαραιτητα εξαρτηματα αλλα δεν εχω εμπειρια. Επισης εχω αγορασει και καποια εργαλεια (discharge stick, bias master) οποτε στην ουσια χρειαζομαι ενα ατομο με εμπειρια να με καθοδηγησει. Ουτως η αλλως χρηματα για να μου κανει τη δουλεια τεχνικος δεν υπαρχουν αλλα οπως και να χει με ενδιαφερει να μαθω κατι απο ολη την διαδικασια και σιγα σιγα να ασχοληθω και μονος μου. Σχεση με το χωρο εχω (σπουδαζω ηλεκτρολογος μηχανικος) αλλα χωρις καποια πρακτικη καθοδηγηση δεν τολμω να ασχοληθω. Μενω Μαρουσι, Αθηνα παρεπιπτοντως. Πιστευω θα ειναι ωραια φαση, θα πιουμε το καφεδακι μας, θα γνωριστουμε, θα παιξουμε κιθαριτσα και θα ασχοληθουμε με αυτο που μας αρεσει. Σε ποιον ακουγονται ωραια ολα αυτα?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν ψάχνεις συνεργάτη δοκίμασε στις αγγελίες.

Για την περίπτωση που θες καθοδήγηση και βοήθεια μέσα από το φόρουμ, αλλάζω τον τίτλο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θεωρητικα ξερω τι πρεπει να γινει - τι θα αλλαχθει, με τι θα αλλαχθει κτλ. Δεν θεωρω ομως οτι υπαρχει καταλληλος χωρος στις αγγελιες για κατι τετοιο.

 

Οσον αφορα το πρακτικο κομματι, θελω να κανω το bias mod (απλα χρειαζεται να μπει ενα μινι ποτενσιομετρο σε σειρα με μια σταθερη αντισταση στη θεση μιας σταθερης αντιστασης), να αντικαταστησω τα 100Ω screen resistors με 1kΩ για ασφαλεια και να εγκαταστησω ενα choke (το οποιο θα αντικαταστησει μια υπαρχουσα αντισταση). Ολα τα εξαρτηματα τα εχω ηδη-το εχω μελετησει το θεμα. Με το κολλητηρι τα παω καλα-το ιδιο και με το τρυπανι. Επιβλεψη απο καποιον με πειρα χρειαζομαι μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου