Προς το περιεχόμενο

auto wah/envelope filter follower + reverb


jonn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Ψάχνω για ένα modulation pedal που θα μπορεί να δώσει wah-like ήχους και να έχει δυνατότητες band pass filter. Έχω ακούσει samples από το Doctor Q της Electro-Harmonix, το Synth Wah της Digitech και το AW-3 της Boss.

 

Το Εlectro-Harmonix και το Digitech κινούνται στο ίδιο επίπεδο χρημάτων (από 60-70 ευρώ), το Boss ξεφεύγει σχεδόν στην διπλάσια τιμή. Από τα samples που άκουσα δεν δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή, αλλά βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό δικαιολογείται από άλλες παραμέτρους (π.χ. ποιότητα κατασκευής, επιπλέον δυνατότητες, ποιότητα σήματος στην έξοδο κλπ.)

Από αυτά που άκουσα μπορώ να πω ότι το Digitech είχε αρκετά "ψεύτικο" ήχο σε σύγκριση με τα άλλα δύο...είναι όμως αρκετά φτηνό δεν ξέρω αν μέσα σε ολόκληρο το pedal board μου θα είναι ενοχλητική η εντελώς ψηφιακή χροιά του.

 

 

2. Ψάχνω επίσης και για ένα reverb...Όχι τόσο για να το χρησιμοποιώ με τη λογική του βάθους, αλλά για να παράγω ενδιαφέροντα και περίεργα εφφέ σε συνδυασμό με delay και φίλτρα.

 

Μέχρι τώρα έχω υπ'όψιν το Ehx Holy Grail, αλλά και ένα mini pedal της Danelectro που λέγεται Slap Echo και το οποίο μπορεί να δημιουργήσει την αίσθηση του βάθους μέσω της ηχούς.

 

 

Παρακαλώ τις συμβουλές και τις προτάσεις σας...Υπ'όψιν ότι δύσκολα θα δώσω συνολικά και για τα δύο πάνω από 180-200 ευρώ...εκτός κι αν βρεθεί κάτι extremely good!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digitech synth wah ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ & φθηνο πεταλι,μια ζωη να το ψαχνεις δεν θα τελειωσεις ποτε με τις απειρες δυνατοτητες που εχει,απο Reverb δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ειναι απο τα εφε που δεν αντεχω....καθολου....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To holy grail το έχω δοκιμάσει, καλό πετάλι αλλά δεν ξέρω αν θα βγάλεις περίεργους ήχους από αυτό.(έχει βέβαια την επιλογή flerb που είναι reverb με flanger αλλά δε νομίζω ότι χρησιμοποιείται και πολύ).

Το Holier και Holiest Grail σίγουρα έχουν πολύ περισσότερες επιλογές και για πειραματισμούς αλλά το κόστος αγοράς ανεβαίνει κατακόρυφα!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To holy grail το έχω δοκιμάσει, καλό πετάλι αλλά δεν ξέρω αν θα βγάλεις περίεργους ήχους από αυτό.(έχει βέβαια την επιλογή flerb που είναι reverb με flanger αλλά δε νομίζω ότι χρησιμοποιείται και πολύ).

 

Η επιλογή αυτή αν και την άκουσα δυστυχώς δεν προσεγγίζει αυτό που θέλω να πετύχω...αρχίζω να σκέφτομαι μήπως επενδύσω σε echo, tremolo ή phaser fx για να μπορέσω να δώσω πλουσιότερο modulation στον ήχο μου.

 

Περιμένω ν'ακούσω κι άλλες γνώμες, αλλά μου κάνει εντύπωση που μέχρι τώρα δεν έχω δεχθεί κάποιο feedback για το Dynamic Wah (AW-3) της BOSS, το οποίο μου φάνηκε πολύ καλό στον ήχο αν και αρκετά ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jonn εγώ μέσα στις γιορτές αγόρασα το DigiVerb από ...Γερμανία (κλασσικά) στα 77¤ επειδή, όπως έχω ξαναγράψει, ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ το spring reverb.

Δεν έχω προλάβει να το ψάξω 100%, αλλά μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους ήχους του!

Έχει τις επιλογές:

Room, Plate (αυτή χρησιμοποιώ πολύ), Hall, Church, Gate, Reverse και Spring.

 

Πιστεύω ότι θα σε καλύψει...ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ αν το Boss στα 148¤ να είναι ΤΟΣΟ καλύτερο, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί δεν το έχω δοκιμάσει...

Το Holy Grail, χωρίς να το έχω δοκιμάσει μου φαίνεται λίγο περιορισμένο σε επιλογές ήχων... :roll:

Ας μιλήσει όμως κάποιος ΝΟΙΖ-άς που να το έχει ;)[/i]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικώς αποφάσισα και έκανα τις αγορές μου...Για filter/dynamic wah προτίμησα τελικά το Doctor Q της ΕΗΧ, o ήχος του κάθεται καλύτερα στα αυτιά μου και νομίζω δεν πετσοκόβει τόσες πολλές συχνότητες όσο το Synth Wah της Digitech...και από τιμή κόστισε τελικώς και 10 ευρώ λιγότερο!

 

Επιπλέον μου έκανα δώρο και το Small Stone επίσης της EXH...όχι την αμερικάνικη αλλά την "πρώην κομμουνιστική" :D :D έκδοση... Μακράν ότι καλύτερο έχει φθάσει στ'αυτιά μου από phase shifters!!! Και με πάρα πολλές δυνατότητες...ειδικά σε συνδυασμό με το Doctor Q έχω πετύχει από hard modulation που μοιάζει με LFO μέχρι απόλυτα funk χροιές που θυμίζουν 70s.

 

Μαζί και με το Double Muff... :D :D :D μια χαρά με βρίσκω ελπίζω να συμμερίζεστε τη χαρά μου! Μήπως να ζητήσω από την ΕΗΧ να με κάνει endorsed??? :D :D :D

 

H αγορά Reverb ή Echo pedal αναβάλλεται για τον άλλο μήνα...χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου