Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία Les Paul Black Beauty


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας σε διάφορα φόρα, βρήκα τρόπους συνδεσμολογίας που εκμεταλλεύονται και τον μεσαίο μαγνήτη. Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με κολλητήρια και παρόμοια εργαλεία του σατανά :)

 

Άρα ρωτώ: Αν κατεβάσω ένα διάγραμμα για την μετατροπή που θέλω να κάνω, τι βαθμό δυσκολίας έχει να το φτιάξω εγώ; Και αν αυτός είναι μεγάλος, ποιός κατά την άποψή σας είναι ένας καλός μάστορας (Θεσσαλονίκη) να την πάω για να κάνει τη δουλειά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Α, η μετατροπή θα είναι (μάλλον) αυτή: http://www.baggas.com/posts/2009/04/07/epiphone-les-paul-black-beauty-rewiring/

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η ερωτηση σου ειναι αμα θα καταφερεις καλο αποτελεσμα με τις κολλησεις ?  :)

Κατα 99% , απο προσωπικη μου εμπειρια, θα τα κανεις χαλια.

Τα 2 σημαντικοτερα λαθη που εκανα εγω ηταν οι ψυχρες κολλησεις και το υπερβολικο καλαϊ που εριχνα.

Καλυτερα πηγαινε σε ενα μαστορα(δεν ειμαι σαλονικιος για να ξερω κανενα) και πεστου να κανει την δουλεια μπροστα σου για να παρεις μια ιδεα του τι παιζει.Δεν ειναι τιποτα τραγικο αλλα θελει εμπειρια.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου είναι αν ο βαθμός δυσκολίας του χειρισμού ενός κολλητηριού για αυτήν τη δουλειά είναι μεγάλος ή μικρός. Θεωρώντας ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) εδώ μέσα ξέρουν από κολλητήρι, από καλάι, έχουν τέλος πάντων πείρα στην αλλαγή μαγνητών και δεν το έκαναν σωστά από γεννησιμιού τους, θα μπορούσαν να "θυμηθούν" την πρώτη φορά που το έκαναν για να μοιραστούν τις εμπειρίες τους.

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την πρώτη φορά το έκανα λίγο χάλια (βέβαια δεν έγινε και τίποτα...) αλλα την δεύτερη μια χαρά.

 

Γιατι δεν προσπαθείς να κάνεις μερικές δοκιμαστικές εκτός της κιθάρας μέχρι να πάρεις τον αέρα? Δεν είναι και καμια επιστήμη.

 

Αν πάλι εξακολουθείς να μην εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου: http://www.telegun.com/

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου είναι αν ο βαθμός δυσκολίας του χειρισμού ενός κολλητηριού για αυτήν τη δουλειά είναι μεγάλος ή μικρός. Θεωρώντας ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) εδώ μέσα ξέρουν από κολλητήρι, από καλάι, έχουν τέλος πάντων πείρα στην αλλαγή μαγνητών και δεν το έκαναν σωστά από γεννησιμιού τους, θα μπορούσαν να "θυμηθούν" την πρώτη φορά που το έκαναν για να μοιραστούν τις εμπειρίες τους.

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

 

Το κολλητήρι θέλει εξάσκηση φίλε μου...

Παίζει πόσο καθαρή είναι η επαφή που θέλεις να κολλήσεις

Και είναι πανεύκολο να κάνεις ψυχρή κόλληση(λαθος κολληση) ...και πες οτι δεν το κάνεις καλά και το αφήνεις  έτσι..άμα όμως προσπαθείς ξανά και ξανά στην ιδια επαφή Για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα αυτο που θα καταφέρεις είναι να υπερθερμαίνεις την επαφή και στο τέλος να την καταστρέψεις.

 

Η ψυχρή κόλληση ξεχωρίζει εύκολα, ειναι  θαμπή και ακαταστατη ..καθόλου στρωτή δηλ.

Η σωστή κόλληση είναι στρωτή και γυαλιστερή σαν το νίκελ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ερώτησή μου είναι αν ο βαθμός δυσκολίας του χειρισμού ενός κολλητηριού για αυτήν τη δουλειά είναι μεγάλος ή μικρός. Θεωρώντας ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) εδώ μέσα ξέρουν από κολλητήρι, από καλάι, έχουν τέλος πάντων πείρα στην αλλαγή μαγνητών και δεν το έκαναν σωστά από γεννησιμιού τους, θα μπορούσαν να "θυμηθούν" την πρώτη φορά που το έκαναν για να μοιραστούν τις εμπειρίες τους.

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

 

Σίγουρα δεν είναι κάτι το δύσκολο αν έχεις χρόνο, αλλά αν δεν το έχεις ούτε ξαναδεί για παράδειγμα καλύτερα για πρώτη φορά να φωνάξεις κάποιον από την παρέα που ξέρεις σίγουρα ότι γνωρίζει για να σου δείξει πέντε βασικά.

 

Πέραν τούτου, το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιούνται αυτές οι θέσεις σαν stock wiring είναι γιατί θεωρούνται λίγο "dull". Συνήθως και η μεσαία θέση σε μία standard παραδοσιακά δεν χρησιμοποιείται με 100% ανοικτά τα volume και από τους δύο μαγνήτες. Συνήθως μιξάρεις 100% τον bridge και προσθέτεις λίγο volume απ' τον neck για τον "παχύνεις". Αυτό που προσπαθεί να πετύχει το wiring της κιθάρας σου με τον μεσαίο μαγνήτη δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό να πάρεις μια πρώτη γεύση....πιστεύω οτι αμα πειραματιστής σε κατι αλλο πρώτα θα είσαι μια χαρά για να δουλέψεις στην κιθάρα σου.

 

Δεν υπαρχει περιπτώση να μην κάνεις ψύχρες κολλήσεις στην αρχη!!

 

Όποτε αγόρασε τα απαραίτητα εφόδια και βουρ για την πρακτική σου  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου