Προς το περιεχόμενο

Callaham AmStand Saddles


Προτεινόμενες αναρτήσεις

all the twang went out the window = κακο! δε θελω καν να το σκεφτομαι για την τελε μου γι αυτο και δεν της αλλαξα bridge

αν δεν ειναι χαλασμενο λενε μη πας να το φτιαξεις...

 

για την ιστορια το μπλοκ της EJ στρατ ειναι διαφορετιο απο το κλασσικο vintage steel block που προσφερει η φεντερ τωρα (πχ 57 ri) ,γραφει πανω EJ και εχει ακριβώς το ιδιο βαρος με του καλαχαμ (ναι το παραδεχομαι οτι χρησιμοποιησα τη ζυγαρια ακριβειας στην κουζινα μας)....

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφει πανω EJ και εχει ακριβώς το ιδιο βαρος με του καλαχαμ

 

ναι αλλα εχει τα ..balls των χορδων πιο "εξω" στο plate (το απαιτησε ο EJ γιατι ετσι ηταν στις πολυ πρωτες strat),για αυτο εχει και καπως διαφορετικη συμπεριφορα..

 

 

γενικα στο Hardware ισχυουν οι...απλοι νομοι της... φυσικης  ;D,οσο πιο βαρυ ειναι τοσο περισσοτερα πριμα,ογκο και sustain εχει,οσο πιο ελαφρυ τοσο πιο "αερινο" και twangy ειναι.

 

και προσωπικα περισσοτερα πριμα,ογκο και sustain σε κιθαρες Fender δεν θελω να βλεπω και να ακουω... ;D (ειδικα τα 2 τελευταια αν τα ηθελα θα επαιρνα Gibson... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα... παρελειψα οτι το ej ειναι πιο μακρυ γυρω στα 5mm αρα οι χορδες δενουν πιο χαμηλα ακρη ακρη και το καλαχαμ πιο κοντο και  πιο παχυ... μη γελιομαστε το κρατησα και το EJ ειναι μια χαρα τρεμολο...! να βιδωνε καλα και το αρμ οπως το virtual pop in του καλαχαμ...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βιδωνε καλα και το αρμ οπως το virtual pop in του καλαχαμ...

 

α,πολλες πολυτελειες μου θες εσυ.... ;D ;D,αν βιδωνε καλα δεν θα ηταν Fender,μη μου πεις οτι θες και Telecaster που να μη φαινεται το σκαψιμο για τον bridge μαγνητη κατω απο τη γεφυρα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,πολλες πολυτελειες μου θες εσυ.... ;D ;D,αν βιδωνε καλα δεν θα ηταν Fender,μη μου πεις οτι θες και Telecaster που να μη φαινεται το σκαψιμο για τον bridge μαγνητη κατω απο τη γεφυρα... ;D

 

+1 lol  ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Η κιθαρα συνηθως παιζει με εναν Super reverb καρφι ή με την βρωμα απο Rat.

Λιγα πριμα με ''περνει'' να χασω.Εχει και maple ταστιερα... ;)

Σκεφτομουν να παρω και το steel block μαζι αλλα φοβαμαι μην παρει πολλα πριμa :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου