Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμοι εφε και ηχος του μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα...θελω να ανεβασω ενα θεμα το οποιο με ενδιαφερει ιδιαιτερα οπως και κατα την γνωμη μου αρκετο κοσμο...πειραματιζομαι για αρκετο καιρο με τον ηχο του μπασου μου οπως και με διαφορα πεταλακια(συνδεσμολογια,ρυθμισεις κλπ).παιζω ενα warwick corvette active με eq 2 περιοχων το οποιο περναω απο κομπρεσσορα ebs multicomp ehx big muff russin ehx qtron ehx small clone και ενα artec analog delay(φθηνο αλλα αξιοπρεπεστατο).Σκεφτομαι να προσθεσω και ενα Boss SYB5.Οποιος φιλος εχει πειραματιστει και εχει να προτινει οτιδηποτε ας βοηθησει γιατι ειναι ενα θεμα πολυ οφελιμο για ολους τους μουσικους...οχι μονο μπασιστες η κιθαριστες...ευχαριστω

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, δεν είμαι μπασίστας αλλά τον τελευταίο καιρό παίζω μπάσο σε ένα γκρουπ, και χρησιμοποιώ τον κιθαριστικό εξοπλισμό μου για να φτιάξω τον ήχο μου.

έτσι λοιπόν χρησιμοποιώ την line6 m13... όμως κάτι που παρατήρησα με τους πειραματισμούς μου είναι ότι αμα στο μπάσο δεν ακούγεται και ο καθαρός ήχος τότε χάνεται πολύ το groove από την μπάντα...

 

έτσι λοιπόν έχω πάρει και ένα boss lineselector, ώστε να κάνω blend ανάμεσα στο καθαρό και το βρώμικο σήμα...

 

μετά απο αυτό το blend συνήθως έχω ένα phaser, και στο τέλος όλων έναν κομπρεσορα.

 

τώρα επειδή το παίξιμό μου είναι με πένα και κάπως αγαρμπο, συνήθως κόβω απο τον ενισχυτη τις μεσαίες συχνότητες ( τις βάζω στο 9 η ώρα ), και τσιμπάω τις μπάσες και τις πρίμες... αλλά αυτό ειναι καθαρά θέμα άτεχνου παιξίματος..

 

κατα καιρούς και σε σημεία των κομματιών χρησιμοποιώ κανα τρέμολο κανα delay και κανα wah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλυσιδα που ειναι η πιο διαδεδομενη (αυτη που τουλαχιστον εγω ακουω ποιο συχνα)ειναι η εξης.πρωτα ο κομπρεσορας μετα η παραμορφοση μετα φιλτρο chorus και delay...κατα καιρους εχω δοκιμασει μετα τον κομπρεσορα το φιλτρο και μετα την παραμορφοση.συγκεκριμενα ενα drive bad monkey το οποιο εχει δοσει αρκετα ενδιαφερων και ποιο disco-funky ηχο...τωρα για το θεμα των μπασων και οτι αυτα χανονται αυτο πιστευω οτι ισχυει..ειναι ομως και θεμα πεταλιων..το qtron εχει αρκετες ρυθμισεις.καποιες διατηρουν τα μπασα αλλες τα τρωνε..το Big muff αν και κιθαριστικο πεταλι βγαζει πολυ ενδιαφεροντες ηχους και εχει χρισιμοποιηθει κατα κορων στη δισκογραφια..Πιστευω οτι ολα ειναι οφελιμα αν χρισημοποιουνται με μετρο..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικά συμφωνώ...

 

αλλά δεν μιλούσα συχνοτικά πριν... ενοούσα ότι κατα την γνώμη μου πρεπει να ακούγεται και η καθαρή ατάκα του μπάσου... τουλάχιστον έτσι ταίριαξε στο δικό μου αυτί...

 

βέβαια ακούγοντας και στην δισκογραφία άλλους που χρησιμοποιούν πολυ παραμόρφωση όπως κι εγώ, χρησιμοποιούν και αυτοί blend με τον καθαρό ήχο... πχ οι muse (όχι πάντα)

 

γούστα είναι....

 

και φυσικά όπως προανέφερα δεν ειμαι μπασίστας οπότε καλύτερα να μιλήσουν και πιο ειδικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα μ αυτο..κατ εμενα το μπασο πρεπει να παραμενει μπασο και η ατακα πρεπει να ακουγεται...οτι εφε και να χρησιμοποιησεις..ο ρολος του στην μπαντα ειν αυτος και αυτος πρεπει να ειναι...αν πας ομως το θεμα λιγο παρακατω...ποιο μπασοκεντρικα...τι ηχους μπορεις να παραξεις και πως μπορουν να χρησημοποιηθουν?κλασικο παραδειγμα το sober..με την χρηση του wammy..κατι που δεν ειχα ξανακουσει..και αρκετοι ελληνες μπασιστες χρησημοποιουν πληθωρα απο εφε...παραδειγμα ο Παλαμιωτης απ τους heavy metal band...οπως και να το σκεφτεις τα εφε πλεον ειναι μερος και του μπασου και καλο ειναι να γινει μια αναφορα για την σωστη χρηση τους

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου