Προς το περιεχόμενο

gibson les paul classic '60 η standard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα δεν γνοριζω τι ακριβος πεζι με τις les paul classic '60 που βγηκαν μετα το 2000

και πια ειναι η διαφορα της με τις standard

help!gibson guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αναμεσα στις 2 πηρα κλασικ και αμσως αλλαξα μαγνητες. Ειναι πιο ευκολοπαικτη(λογω λεπτοτερου λαιμου) και ηταν ανωτερη απο αναλογα στανταρτ μοντελα. Νομιζω και πιο ακριβη ηταν. Ετσι απλα. Απο κει και περα gibson η μια gibson η αλλη. Προσωπικα δεν ενοιωσα διαφορα ιδιαιτερη.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάνε το απλό. Ξεκίνα δοκιμάζοντας όσο μπορείς μια custom shop (κι αν μπορείς μάλιστα να είναι του '03 ή του '04), και μετά αγόρασε αυτή που θεωρείς ότι την πλησιάζει περισσότερο σε feeling (οι περισσότερες classic και standard που θα δοκιμάζεις μετά θα σου φαίνονται "ντουβάρια").

 

Γενικά στις Gibson δεν υπάρχει κανόνας. Έχω δει LP Supreme με ΑΑΑΑ maple tops και τα σχετικά να μην παίζουν μία (αλλά μία) και Studio ή SG να είναι αξιοπρεπέστατες. Προετοιμάσου βέβαια για γερό ψάξιμο.

 

Eγω πάντως με πόνο ψυχής έσκασα ένα σκασμό λεφτά σε μια R0 στο Αμέρικα γιατί δεν έβρισκα τελικά κάτι αντίστοιχο κατασκευαστικά και ηχητικά...

 

Και κάτι άλλο. Αν δεν έχεις τρελό κόλλημα με 100% ήχο Gibson και απλά σου αρέσει π.χ οπτικά περισσότερο σαν κιθάρα δοκίμασε και καμιά PRS. Eίναι έτη φωτός μπροστά απ' τη Gibson σε ποιοτικό έλεγχο. (βασικά μιλώντας για τις Gibson USA, o ποιοτικός έλεγχος είναι απλά ανύπαρκτος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρεα τα λες φιλε μου να δοκιμασο μια custom (που θα την βρω βεβαια)και αν μου αρεση και μετα κλεω? :'(  δεν υπαρχουν και πολα φραγγα...δεν εχω κανενα τρελο κολλημα στην gibson, αν και νομιζω ειναι απο τις πιο ομορφες κιθαρες. :P

η prs δεν μου καθεται και πολυ αλλα θα  δοκιμαζα μια ... ακουω τα καλιτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι τρελά κολλημένος με την Gibson (και δεν σε νοιάζει το τι θα γράφει το headstock) θα πω και εγώ +1 για τις PRS και +100 για τις Tokai!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+οσα θες+ για Tokai. και +1 για τον ποιοτικο ελεγχο των gibson. Eχει δικιο ο φιλος και προσθετω οχι μονο απο sg σε στουντιο(απαραδεκτες) αλλα και απο classic σε classic.

Bεβαια αν θες γνησια gibson lp και δε βρισκαις καμια εως 1978( :o) πανε κλαψε με καμια heritage(αυτες ειναι οι γνησεις gibson lp-ψαξε να δεις).

μιλω εκ του ασφαλους βεβαια γιατι ειμαι κατοχος classic '03 vos 1960

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε συ εγω του αλλαξα γιατι δε μαρεσαν oι bb.

Και ετσι εβαλα 496ρ 498τ.

Είσαι σίγουρος? Απ' ότι ξέρω οι Gibson Les Paul Classic δεν έχουν burstbuckers αλλά 496R-500T.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου