Προς το περιεχόμενο

Μιχάλης Τζουγανάκης-παραδοσιακή κρητική μουσική και blues ιδίωμα,μια προ


nickpulse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ψάχνοντας σε ολόκληρο το νοιζ δεν βρήκα κάποια αναφορά σε αυτόν παραθέτω λοιπόν το επόμενο video.

Τον Μ. Τζουγανάκη είχα την τύχη να τον ακούσω για 1η φορά περίπου πριν απο 15+ κατι χρονάκια στο χωριό του πατέρα μου στους Αρμένους Χανίων όταν δεν ήταν τόσο γνωστός όσο σήμερα στο ευρύτερο κοινό. Αυτό που μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση τότε ήταν ο τρόπος με τον οποίο η φωνή του και το χαρακτηριστικό του παίξιμο στο λαούτο έστελναν τόσο έντονα vibes στο κοινό ώστε πραγματικά να σε ξεσηκώνουν και να σε κάνουν να παραληρείς.

Αρκετά χρόνια αργότερα τον ακούω για 2η φορά στη fortezza του ρεθύμνου και το ίδιο ακριβώς συναίσθημα με πλημμύρισε.Σκέφτηκα τότε : This man has the soul, he is the soul, he has the same feeling of the blues!

 

 

 

Αποτολμώ λοιπόν να κάνω την εξής ομολογουμένως ακραία σύγκριση

Η μουσική μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική μα ο παρανομαστής που είναι το συναίσθημα , η ένταση και το πάθος και πως μεταδίδονται αυτά στον ακροατή παραμένει κοινός ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου βγάζει τα video εις διπλούν? :o

 

πρέπει να κάνεις paste απλά το link του video για να βγει σωστά.

Το διόρθωσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου σύντεκνε!!

 

Κι εγώ τον Μ.Τζουγανάκη είχε τύχει να τον ακούσω πολλά, πολλά χρόνια πριν, σε πανηγύρι μαζί με τον Σ. Μπικάκη (ναι, τότε που ο Μπικάκης έπαιζε ακόμη παραδοσιακή κρητική μουσική). Επίσης, είχα την ευκαιρία πέρυσι τον Μάιο να ανεβώ (μαζί με άλλους 17 ριζίτες) στην σκηνή μαζί του στο Βεακειο στον Πειραιά για να αποδώσουμε το "Να' μουν πουλί τση Γένοβας". (Ψάξε στο youtube για το video, αν θες να ακούσεις το τελικό αποτέλεσμα)

 

Είναι αδιαμφισβήτητο, πως ο μουσικός αυτός έχει μια εξαιρετική τεχνική στο λαούτο, που πολλές φορές υπερβαίνει τις παραδοσιακές φόρμες και αντιλήψεις επάνω στην Κρητική παραδοσιακή μουσική. Αποτέλεσμα αυτού είναι να πειραματίζεται πολλές φορές και με άλλα μουσικά ιδιώματα. (αυτό σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι)

 

Γενικά για τον Τζουγανάκη έχω ακούσει και πολλά θετικά (για την μουσική του, για την "αύρα" που περνάει, για την δεξιοτεχνία του, για την σκηνική του παρουσία), αλλά και πολλά αρνητικά (ιδίως σε ό,τι έχει να κάνει με την συμπεριφορά του απέναντι σε κοινό που πάει να τον ακούσει, και γενικά για το γενικότερο "τουπέ" που έχει ακουστεί ότι έχει υιοθετήσει τελευταία).

 

Εγώ,  από την προσωπική μου εμπειρία στο Βεάκειο, τον είδα νηφάλιο, προσγειωμένο και με διάθεση συνεργασίας, και χωρίς την υπεροψία που αρκετοί του καταλογίζουν. Φαντάζομαι ο κάθε άνθρωπος έχει τις καλές και τις κακές του στιγμές, πόσο μάλλον τέτοιοι μουσικοί, που το ταλέντο τους είναι περισσότερο από εμφανές.

 

Πάντως, σε όσους μη Κρητικούς θέλουν να αρχίσουν να εντρυφούν στην παραδοσιακή μουσική μας, συστήνω να ακούσουν το live στο Θέατρο Βράχων, για να αρχίσουν σιγά-σιγά να μπάινουν στο κλίμα. Επίσης, στο noiz.gr δεν ανακύπτουν συχνά πολλά θέματα για την παραδοσιακή μας μουσική.

 

Η παρομοίωσή σου με το feeling που βγάζει ο SRV δεν είναι ατυχής πάντως...

 

Υ.Γ. Nickpulse, καταγόμαστε και από τον ίδιο νομό (Καλλικράτης Σφακίων εγώ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγω δεν ειμαι κρητικος,ειχα τη τυχη να δω εστω και απο την TV τον κυριο Τζουγανάκη,και μπορω να πω οτι μου εκανε ιδιεταιρη εντυπωση το παθος που βγαζει προς τα εξω παιζοντας αυτο το ιδιεταιρο στυλ μουσικης,στο οποιο εχει δωση μια διαφορετικη διασταση με ολα αυτα τα καινοτομα στοιχεια που εχει προσθεσει στην παραδοσιακη κρητικη μουσικη.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Μ. Τζουγανάκη είχα την τύχη να τον ακούσω για 1η φορά περίπου πριν απο 15+ κατι χρονάκια στο χωριό του πατέρα μου στους Αρμένους Χανίων όταν δεν ήταν τόσο γνωστός όσο σήμερα στο ευρύτερο κοινό. Αυτό που μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση τότε ήταν ο τρόπος με τον οποίο η φωνή του και το χαρακτηριστικό του παίξιμο στο λαούτο έστελναν τόσο έντονα vibes στο κοινό ώστε πραγματικά να σε ξεσηκώνουν και να σε κάνουν να παραληρείς.

 

γεια σου κοντοχωριανε! το συγκεκριμένο βιντεο που ανέβασες μου φαίνεται καπως "εμπορικό", αλλά σίγουρα αυτο που λες εχει βαση. Προσωπικα, η κρητική μουσική μου φέρνει συχνά σε χεβυ ροκ παρά μπλουζ πάντως! Εχουν και κατι αγριοφωναρες μερικοι ...  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά που τον είχα "πετύχει" στο Χάριν Ευφωνίας είχα πάθει την πλάκα μου με την δεξιοτεχνία του. Τα τελευταία τρία χρόνια έχω ψάξει δίσκους και ζωντανές ηχογραφήσεις, video στο Youtube. Εξαιρετικός μαντιναδόρος επίσης και οι αυτοσχεδιασμοί του είναι άλλο πράγμα, ταξιδιάρικοι. Βέβαια μπορεί να μην είναι politically correct απέναντι στην παράδοση σύμφωνα με τους επικριτές του, αλλά αυτό ποσώς με ενδιαφέρει. Είχε πει σε παλιότερες συνεντεύξεις του ότι είχε μελετήσει Di Meola, Paco De Lucia και ορισμένα περάσματα του το δείχνουν, αλλά το πάντρεμα των στυλ που κάνει σε ότι αφορά στο lead μέρος κατ' εμέ είναι πετυχημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου