Προς το περιεχόμενο

Ιδανική κάρτα ήχου για κάποιον αρχάριο;


bassmike7021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου φιλε!! δεν θα πω πολλα μπλα-μπλα, δεν χρειαζετε...

Πες τίποτα να μάθουμε κι εμείς βρε!  :P

 

Πάντως στο κεντρικό μου ερώτημα δε μου απαντάει κανείς... Είναι όντως η firewire καλύτερη από τις USB και PCI σε τέτοιου επιπέδου κάρτες ήχου;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη το βλέπεις ως  καλύτερο και χειρότερο, πολύ απλά η firewire είναι πιο γρήγορη σε μεταφορα δεδομένων απο τη Usb. Τώρα όπως σου είπα, για τη δουλειά που τη θές, ακόμα και μια usb θα υπερκαλύψει τις ανάγκες σου..

Όπως και να έχει οι κάρτες που έχουν αναφερθεί στο thread (και η firewire solo) είτε firewire είτε usb είναι αξιοπρεπέστατες και όποια και να διαλέξεις δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ήμουν στην φαση αναζήτησης καρτας ηχου, και εγω ειμαι ασχετος απο αυτα και κατέληξα στην EMU 0202 αλλά αφου βρηκα στις αγγελιες απο συμφορουμιτη την 0404 πηρα αυτην.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εφόσον δεν υπάρχουν και άλλες προτάσεις, μάλλον θα καταλήξω στην M-Audio Firewire Solo... Ευχαριστώ όσους βοηθήσατε  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Με τη χρήση που έχω κάνει στην κάρτα δεν είμαι απογοητευμένη (εντελώς) αλλά θα πρότεινα σε κάποιον να δοκιμάσει πχ αυτήν

 

http://www.emu.com/products/product.asp?category=610&subcategory=611&product=15186

 

μιας και δεν έχω ακούσει προβλήματα με τους drivers της, που στην m-audio είχα κάποια κολληματάκια...

 

Αν πάλι θες και παραπάνω θύρες προχωράς στα επόμενα μοντέλα.

 

ερωτηση προς την evelyn....η καρτα της emu και συγκεκριμενα η 0404 που ειναι και usb μπορει να χρησιμοποιηθει σκετη και χωρις επιπλεον προενισχυτη???το ρωταω επειδη εχω δει πως εχει ενσωματωμενη προενισχυση και μαλιστα αν θες να συνδεσεις κατευθειαν το οργανο χωρις χρηση μικροφωνου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση προς την evelyn....η καρτα της emu και συγκεκριμενα η 0404 που ειναι και usb μπορει να χρησιμοποιηθει σκετη και χωρις επιπλεον προενισχυτη???το ρωταω επειδη εχω δει πως εχει ενσωματωμενη προενισχυση και μαλιστα αν θες να συνδεσεις κατευθειαν το οργανο χωρις χρηση μικροφωνου!

Δεν έχω ιδέα :D

 

Την m-audio έχω και χωρίς προενίσχυση στο instrument input με passive όργανο δεν έδινε ικανοποιητικό σήμα. Τώρα που έχω active δεν ασχολήθηκα να δοκιμάσω με το όργανο ξεχωριστά μιας και ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ πάντα κάποια προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασικη διαφορα αναμεσα σε usb και firewire δεν ειναι η ταχυτητα... το usb2 μαλιστα ειναι πιο γρηγορα απο τη firewind (το usb δινει 600 ενω η firewire 400)... το μεγαλο πλεονεκτιμα της firewire ειναι η σταθεροτητα της... σαν λογισμικο ειναι πολυ πιο σταθερο απο το usb, και ετσι γλιτωνεις πολλα προβληματα!!! (βεβαια αμα δεν εχει θυρα firewire ο υπολογιστης σου θα χρειαστει να βαλεισ μια firewire PCI καρτα που θα σου δινει firewire θυρες, και μαλιστα οχι πολυ ακριβα... εγω πηρα μια με 20 ευρω...) αμα παρατηρισεις ολλες οι επαγκελματικες καρτεσ ειναι firewire, και ας υστερουνε σε ταχυτητα λογο της σταθεροτητας!!! βεβαια τωρα τελευταια βγηκε και firewire 800, που δινει συν ακομα και στην ταχυτητα αλλα στα λευτα που ψαχνεις δεν νομιζω να βρεις... τα λεμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_ultra.htm

 

Η ultra αξιζει τα παραπανω λεφτα απο αφτην εδω

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

η μονο οι θυρες ειναι δηλαδη αν εχει καλυτερο επεξεργαστη ηχου εννοω???

 

μου φαινονται καλες καρτουλες παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ultra εχει usb2 αντι για το απλο που εχει η pro (δηλαδη αρκετα ++ στην ταχυτητα μεταφορας δεδομενων) και απο οτι βλεπω και περισσοτερες εξοδους για monitors και ηχεια, αν αυτο προκειτε να το χρεισιμοποιησεις, γιατι δεν μπορει να εχεις και συλογη απο monitors... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου