Προς το περιεχόμενο

Καθοδήγηση για αγορά les paul ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά θα χρειαζόμουν επειγόντως τα φώτα σας ... Λοιπόν σκέφτομαι να κάνω μια αγορά κιθάρας ... Προτιμώ τον τύπο κιθάρας Les paul  αλλά δεν ξέρω σε πια εταιρία να στραφώ... Σημείωση: Παίζω 1 χρόνο και μπορώ να διαθέσω μέχρι 1500 ευρώ. Δοκίμασα την ibanez art600 άξιας 700 ευρώ και την gibson les paul studio ... Με βόλεψε περισσότερο η  ibanez αλλά δεν είμαι τόσο έμπειρος για να διακρίνω εύκολα την ποιότητά του ήχου . Δεκτή κάθε βοήθειά σας ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα κανεις την αγορα αυστηρα απο Ελλαδα (θα στο προτεινα μιας και θα μπορεσεις να δοκιμασεις το οργανο) ή κοιτας και εξω;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανεις την αγορα αυστηρα απο Ελλαδα (θα στο προτεινα μιας και θα μπορεσεις να δοκιμασεις το οργανο) ή κοιτας και εξω;

σωστο!!!  παντος για  les paul style λέω gibson.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι Ελλάδα σίγουρα για να δοκιμάσω όχι γουρούνι στο σακί χε χε επίσης να προσθέσω πως ακούω από Guns n Roses - Slash μέχρι Metallica τα πολύ βαριά metal  δεν με τρελαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να κοιταξεις προς gibson μερια. Μια Studio ειναι οτι πρεπει νομιζω, αν ξεπερασεις το ζητημα με την ταστιερα.

Ειναι αρκετα κατω απο το budget σου και θα σου μεινουν χρηματα για να κοιταξεις και για κανενα ενισχυτακι (με τι παιζεις τωρα; )

 

Μια ομορφη studio ας πουμε (για να αναψω λιγο τα αιματα ;D) ειναι αυτη:

 

1463507_800.jpg

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για Γκιμπσον......πιστευω μια στανταρ θα σε καλυψει η μια κλασσικ με κεραμικους που ταιριαζει πολυ στα ακουσματα που εχεις. Ψαξε στις αγγελιες του φορουμ παιζουν αρκετες Λες Πωλ...

 

Καλη συνεχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητέ φίλε,

κάτοχος κι εγώ μιας lespaul σου προτείνω να δεις καμιά ελαφρώς μεταχειρισμένη standard που είναι ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει η gibson σε lespaul και να ξεχάσεις τις studio καθώς ναι μεν φθηνότερες αλλά υπολείπονται σε πολλά.

 

Συγκεκριμένα στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να κινηθείς και σε καινούριο όργανο και σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτήν εδώ: http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_stand_trad_pro_eb.htm

 

καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου

p.s.

αν σου αρέσουν πάντως οι lespaul νομίζω ότι μόνο με το real thing θα ηρεμήσει η ψυχούλα σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η traditional ειναι οντως πολυ καλη επιλογη ;)

 

Αλλα Ελλαδα θα κανει λογικα πανω απο το budget του παιδιου. Με μια βολτα στο guitar store στα εξαρχεια βεβαια δεν εχεις να χασεις τιποτα, δεν ξερεις ποτε...

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις κιθάρα 1500 ευρώ εκτός αν πραγματικά δεν έχεις τι να τα κανεις τα λεφτα.

 

1 χρόνο παίζεις. Σε 2 χρόνια από τωρα μπορει και να μη παιζεις που στο απεύχομαι.

 

Επίσης μετά απο 2-3 χρόνια παιξίματος μπορεί να διαπιστώσεις οτι προτιμας κιθάρες με μεγάλο scale σαν τις fender κλπ.

 

Επίσης ενισχυτή της προκοπής εχεις? Το 60-70% του ήχου σου είναι ο ενισχυτής σου. Φρόντισες να έχεις εναν καλο ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου