Προς το περιεχόμενο

Καθοδήγηση για αγορά les paul ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aτυχώς ή οργανάρα χωρίς ενισχυτάρα (ή τουλάχιστον καλό περιβάλλον εξόδου...καλή προενίσχυση, καλή κάρτα ήχου, καλά monitors...) χάνει πολύ.

Ακριβό το σπόρ...

 

αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Μια οργανάρα παραμένει οργανάρα και χωρίς ενισχυτή. Προσωπική μου γνώμη πάντα. Άλλωστε υπάρχουν και τα studio και τα προβάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια οργανάρα παραμένει οργανάρα και χωρίς ενισχυτή.

Σωστό, αλλά πρέπει να στο αποδεικνύει κιόλας ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς πολύ περισσότερο δίνει μια ART ως προς μια Studio?

 

Ισως δεν εκφραστηκα με αρκετη σαφηνεια, οποτε ας το αναλυσω λιγο.

 

Για την Ibanez, η ART-600 ειναι ενα μεσαιο μοντελο, με την προσοχη που δινει μια οποιαδηποτε εταιρεια στα μεσαια μοντελα της. Ειναι προσεγμενα και ευκολοπαικτα οργανα. Με χαμηλη αξια μεταπωλησης ισως ΑΛΛΑ προσεγμενα. Σε γενικες γραμμες ΚΑΤ' ΕΜΕ, η τωρινη σειρα ART ειναι πολυ εντιμες κιθαρες για τα λεφτα τους αν και απευθυνονται σε γκαζοφονιαδες. Αντιγραφω απο το site της Ibanez "Simple and effective, the ART is a classic single-cutaway guitar that was built for modern metal."

 

Για τη Gibson, η LP Studio ειναι το εισαγωγικο μοντελο, απο αποψη τιμης. Η καθαρα προσωπικη αποψη μου ειναι οτι σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες στα εισαγωγικα μοντελα πληρωνεις ονομα απο τους μεγαλους.

 

Τα οργανα εχουν διαφορα γυρω στα 130 ευρω (τιμες Τομαν) για ART600 και πολυ περισσοτερα για "μικροτερα" μοντελα ART. Οποτε, σε value for money (εκτος απο μεταπωληση), η Ibanez σου δινει πιο πολλα, κατ'εμε παλι. Επισης, επαναλαμβανω, το παιδι ειπε οτι η ART του φανηκε πιο ευκολοπαικτη οπως παιζει τωρα.

 

Οσο εγραφα αυτο το ποστ, σκασανε μυτη αρκετα αλλα. Αν και ειχα ηδη γραψει για τη μεταπωληση, την κιθαρα την παιρνεις για να την λιωσεις η για να την πουλησεις; :-)

 

Τωρα η SG, οντως ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλευα μέχρι που συνειδητοποίησα τη συμμετοχή που έχουν σε έναν ήχο που θέλω:

1. Τα δάκτυλα μου

2. Ο ενισχυτής μου

3. Τα πεταλάκια/εφε κτλ

4. Η κιθάρα

 

...απο αυτό το κουαρτέτο, συνειδητοποιώ ότι το τελευταίο που μου λείπει για το "ποθούμενο" είναι η κιθάρα.

 

πολύ σωστή προσέγγιση

 

 

προσωπικά προτείνω  epiphone les paul standard

 

και  http://www.thomann.de/gr/marshall_ma50c.htm

 

με συνολικο κόστος γύρω στο χιλιάρικο

 

καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απολα ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Λοιπον sg δεν παιζει να παρω απλα δε νμε εμπνεει η κιθαρα και ουτε με βολεύει. Προτιμω να παρω μια καλη κιθαρα για αρχη διοτι ο ενισχυτης δεν ειναι παντα ο ιδιος (καλυτερος οταν παω για ρrova,live) και πρωτιστος σκεφτομαι το να με βολεβει η κιθαρα στο πιασιμο κλπ. Εγω αυτη την στιγμη εχω μια πεταλιερα boss gt3 και Marshall MG15CR. Ειλικρινα ειμαι ικανοποιημενος απο την fender squier μου ως πρωτη κιθαρα ... Το θεμα ειναι οτι τωρα που σολαρω (5 solo περιπου και συνεχιζω δυναμικα) η κιθαρα ξεκουρδιζετε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ... Και αυτο ειναι μεγαλη ξενερα δλδ στο finale του σολο να ακους παραφωνα πραματα... Ετσι πηρα αυτην την αποφαση ... Les paul παιδια εχω φαει τρελο κολλημα και δεν ξεκολαω ... Τωρα δεν ξερω που να κοιταξω ... Μου ειπαν οτι τα υλικα στην ibanez ειναι καλυτερα απο την gibson (studio) ... Τι λετε πανω σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τωρα που σολαρω (5 solo περιπου και συνεχιζω δυναμικα) η κιθαρα ξεκουρδιζετε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ... Και αυτο ειναι μεγαλη ξενερα δλδ στο finale του σολο να ακους παραφωνα πραματα... Ετσι πηρα αυτην την αποφαση ... Les paul παιδια εχω φαει τρελο κολλημα και δεν ξεκολαω

 

αν ειναι να αγοραζεις νεα κιθαρα καθε φορα που σου ξεκουρδιζεται η παλια...βραστα και αστα.. ;D

 

μαθε να σεταρεις ΣΩΣΤΑ την κιθαρα σου και να περνας ΣΩΣΤΑ τις χορδες και δεν θα ξεκουρδιζεται...

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

εχεις να μαθεις πολλα ακομη αλλα μαθε το βασικοτερο,τις περισσοτερες φορες οι κιθαρες που σου "αρεσουν" & σε "βολευουν" πολυ ειναι απλα πολυ καλα σεταρισμενες,αυτες που δεν σου αρεσουν ή δεν σε βολευουν ειναι απλα αθλια σεταρισμενες (κατι που συνηθιζεται στα εγχωρια μαγαζια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απολα ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Λοιπον sg δεν παιζει να παρω απλα δε νμε εμπνεει η κιθαρα και ουτε με βολεύει. Προτιμω να παρω μια καλη κιθαρα για αρχη διοτι ο ενισχυτης δεν ειναι παντα ο ιδιος (καλυτερος οταν παω για ρrova,live) και πρωτιστος σκεφτομαι το να με βολεβει η κιθαρα στο πιασιμο κλπ. Εγω αυτη την στιγμη εχω μια πεταλιερα boss gt3 και Marshall MG15CR. Ειλικρινα ειμαι ικανοποιημενος απο την fender squier μου ως πρωτη κιθαρα ... Το θεμα ειναι οτι τωρα που σολαρω (5 solo περιπου και συνεχιζω δυναμικα) η κιθαρα ξεκουρδιζετε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ... Και αυτο ειναι μεγαλη ξενερα δλδ στο finale του σολο να ακους παραφωνα πραματα... Ετσι πηρα αυτην την αποφαση ... Les paul παιδια εχω φαει τρελο κολλημα και δεν ξεκολαω ... Τωρα δεν ξερω που να κοιταξω ... Μου ειπαν οτι τα υλικα στην ibanez ειναι καλυτερα απο την gibson (studio) ... Τι λετε πανω σε αυτο?

 

Με GT-3 και Μαρσαλ MG, χαραμι παει τοσο η ibanez, οσο και η Gibson. Και οι 2 παντως ειναι κλασεις πανω απο τη Squier (προφανως).

 

Για τι υλικα μιλας ακριβως;

 

(note for admins: Συγγνωμη για το 2πλο ποστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου