Προς το περιεχόμενο

Ποιος ειναι ο καλυτερος ενισχυτης για metal εως 300 ευρω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχη του thread το σκεφτομουν πολυ για τον line 6 spider iv 75 μετα μπηκε στο σκηνικο ο peavey bandit 112 κ αργοτερα ο laney lv200 κ πλεον ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 3...καταρχην aris 17561 μιας κ εχεις δοκιμασει τον bandit με τι κιθαρα παιζεις?? γιατι εχω μια squier κ πιστευω οτι δεν θα βγαζει καλο ηχο, επιπλεον λες οτι ταιριαζει απολυτα για metal??Φιλε spimav_z τον εχεις δοκιμασει??ειδα κατι review στο youtube κ μου αρεσε αρκετα, τωρα ο line 6 μου αρεσε δεν μπορω να πω αλλα δεν με τρελανε οπως οι αλλοι 2....Λοιπον τι προτεινετε απο τους παραπανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα τωρα με σκουαιερ κιθαρα και μονοπηνιους δυσκολο να παιξεις μεταλ οτι ενυσχητη και να εχεις... αν εχεις αλλαξει μαγνητες και τα ξυλα της κιθαρας σου τους δεχονται τοτε καλος...

ο μπαντιτ ειναι αριστος για μεταλ . εγω εχω διαφορες κιθαρες και ολες ειναι με μεταλ προσανατολισμο , οπως bcrich nj deluxe , jackson rr3 , epiphone les paul , schecter blackjack , fender strat- dimarzio super distortion . οποια και αν βαλω επανω στο μπαντιτ παιζει γκαζιαρικα .  γενικα οπως σου ειπα ειναι πολυ καλος ενυσχητης αλλα εχει και τα αρνητικα του... ειναι θωρυβθδης αλλα διορθωνεται , ο ηχος στις χαμηλες εντασεις ακουγεται διαφοριτικος απο οτι στις υψηλες εντασεις , δεν ειναι χειροτερος αλλα ειναι διαφορετικος σε χροια. Το παραπανω αρνητικο βεβαια ειναι κατι που θα το παρατηρεις σε οποιον τρανζτιστορατο ενυσχητη και αν παρεις...kai sto lain 6 το ιδιο συμβαινει... αν θες να ακους το ιδιο πρεπει να κοιταξεις σε λαμπα . περαν απο εκει επειδη εχω και εναν ενυσχητη line 6 15 w μπορω να πω οτι ειναι πολυ τιμια προταση. ο 15αρης βεβαια ειναι πολυ μικρος για να μπορω να κρινω ολη την σειρα αλλα κρινοντας απο αυτον και εχοντας ακουσει και τον 75 μπορω να πω οτι ειναι κορυφαιος οχι μονο γιατι τον γκαζωμενο ηχο του αλλα αν ας πουμε εισαι σαν εμενα που δεν τρελενεται να παιζει με πεταλια και πεταλιερες και θες απλα να χωνεις την κιθαρα σου στον ενυσχητη και να παιζεις τοτε ο λαιν 6 θα σου αρεσει πολυ καθως εχει επανω μερικα καλουδια τυπου delay , reverb , chorus κτλ . δεν ειναι βεβεαια και τα πλεον  ποιοτικα εφε ειναι ομως πολυ τιμια και θα σου αρεσουν...επισης οι λαιν 6 ειναι αθορυβοι . γενικα σε ενα συγκριτικο μεταξυ μπαντιτ και λαιν 6 δεν θα μπορουσα να αποφασισω καθως και οι δυο ειναι απιστευτοι σε γκαζια και ογκο . μαλλον θα πρεπει να ακουσεις κι εσυ κατι...γενικα τον μπαντιτ η θα τον λατρευεις η θα τον μισεις... ειναι λιγο θωρυβωδεις αλλα πραγματικα οταν τραβας πενια ακους τοσο ογκο τοση παραμορφωση που πραγματικα σε αποζειμειωνει και με το παραπανω...ισως καποια στιγμη ανεβασω κανενα εμ πι θρι με την τζακσον να ακουσεις τι γινεται... η μαλλον οχι ακυρο δες τα λινκ παρακατω...

 

bandit

 

 

line 6

 

 

 

στο τελευταιο βιντεο που παιζω με την φεντερ μην μασας οτι ειναι φεντερ καθως εχει ενα seymour duncan invader που ειναι συμαζευτος απο γκαζια... ενειται πως η ποιοτητα του ηχου ειναι αισχρη αλλα ισως βγαλεια καμια ακρη... τωρα τους υπολοιπους που σου προτειναν τα παιδια δεν τους εχω ακουσει... αυτα  ;)

 

 

 

 

 

οποιον και να παρεις δεν θα χασεις παντως...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aris 17561 με πορωσες τωρα...καταρχην παιζεις φοβερα, 2ον αποφασισα να παρω τον bandit, ακομα ηθελα να παρω την rr3 αλλα τ 660 ειναι πολλα για μενα κ ετσι σκεφτομαι για js32t rhoads οποτε δεν υπαρχει προβλημα για το πως θα ακουγετε με την squier γιατι θα παρω κιθαρα...τωρα εχω αλλα προβλημα τι να παρω πρωτα τον ενισχυτη η την κιθαρα???τι μου προτεινεις??Παρεπιπτωντος σε βολευει η rr3 καθιστoς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι η σειρα της marshall MG....Μονο κ μονο που ανεφερα το ονομα,μπορει να γκρεμιστει κανας τοιχος,να καει καμια λαμπα στο σπιτι μου...κατι σαν τον μητσοτακη ενα πραμα....οτι κ επιλογη κ να κανεις...ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ MG!!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω που φιλε μου... 1ον να με λες σκετο αρη... δευτερον η κιθαρα που θες να παρεις κατεμε παντα ειναι αθλια... μαλλον τρισαθλια... μην μασας απο την μαρκα και το σχημα... ειναι χαλια εγγυηση...καθιστος δεν μπορεις να παιξεις οχι... η δικια μου αν και εχει στην ελλαδα καπου 750 ευρω μπορω να πω οτι δεν ειναι και το πιο ποιοτικο οργανο . οχι οτι στραβωνουν μπρατσα χανει κουρδισμα και τετοια... απο αυτα εισαι οκ , οταν ομως την ποιανεις να παιξεις φαινεται φτηνη μπροστα στην schecter ας πουμε ... λοιπον τελικη προταση και αν θες ακουσε με και δεν θα χασειις...

 

απο κιθαρα τουλαχιστον εγγυηση ειναι αυτη...

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_standard_plus_ta_02.htm

 

και οποια παρομοια βρεις σε epiphone λες πολ standard γυρο στα 400 ευρω απο τομαν γιατι στην ελλαδα ειναι πιο ακριβες χτυπα την... ειναι το πιο κορυφαιο οργανο που εχω παιξει στα 400 ευρω... αν εχει να δωσει παραπανω αλλαζει αλλα επειδη ειδα οτι πας να χτυσεις εξοπλισμο με κανενα 600 και κατι παρε αυτην την επιφων και θα δεις... αν δεν εισαι σιγουρος ελα μια μερα σπιτι μου να την ακουσεις μαζι με τον μπαντιτ να βγαλεις συμπερασμα ετσι... αυτη η επιφων ειναι κλασης ανωτερη απο την τζακσον που ειναι ενα χαλι μαυρο απο ινδικο ξυλο φτιαγμενο με τριαθλιους μαγνητες που θα αναγκαστεις να αλλαξεις την επομενη μερα που θα την παρεις και δεν θα μπορεις να παιξεις και καθιστος...και πολλα αλλα μειον...

 

επισης η τζακσον η ρρ3 ειναι χαλια ζυγησμενη και θα πρεπει να κανεις μικροπατεντα για να μην βουταει το μπρατσο... θα μου πεις εσυ γιατι την εχεις... και θα σου απαντησω... η δικια μου εχει αλντερ ξυλο και σε συνδυασμο με τους μαγνητες που εχω βαλει βγαζει το πιο χεβυ ηχο που εχω ακουσει σε πασιβ μαγνητεσ... ομως για να εχω αυτο κανω εκπτωσεις οπως οτι δεν πολυζαλναω τον licenced fr που εχει γιατι θα αρχισει να χανει το κουρδισμα... κατεμε τζακσον σωστη θες πανω απο 1000 ευρω και αυτη ειναι η rr24 αν θες οπωσδηποτε σε ραντυ ροουτς... αυτα ελπιζω να βοηθησα...

 

πρωτα κιθαρα , πουλας σκουαιερ παιρνεις τον ενυσχητη που εχει αποφασισει...

 

δεν θες να πουλησεις σκουαιερ λογω συναισθηματικων δεσμων ????? τοτε πρωτα ενυσχητη και μετα επιφων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα κι από μένα! Μιας και αναφέρεσαι σε σχετικά χαμηλό μπάτζετ, πως σου φαίνεται η ιδέα να πάρεις έναν αληθινά μικρό (στο μάτι ;)) ενισχυτή, συγκεκριμένα τον VHT special 6

(βλέπε τουτο το θρεντακι: http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.0 )

COMBO: http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_av_sp1_6.htm

ΚΕΦΑΛΙ+ΚΑΜΠΙΝΑ: http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_bundle.htm

, ο οποίος για σπίτι είναι ΥΠΕΡαρκετός (καθ'ότι μιλάμε για 6 πλήρως λαμπάτα watt- και τι watt, αν συγκρίνουμε με τα ξαδερφάκια του!) και μπορώ να πω ότι από ποιότητα σκίζει και να μην δώσεις και τόσα φράγκα? Κ όταν και αν χρειαστείς και κάτι άλλο, πιο μεγάλο κλπ (πχ για δικο σου στήσιμο σε live κλπ) πας απευθείας σε κάτι δυνατό και καλό? προσωπικά όταν ξεφορτώθηκα το πρώτο μου ενισχυτάκι και πήρα το δεύτερο (κλάσης 300Ε όπως ψάχνεσαι κι εσύ) νόμιζα ότι παίρνω κάτι χρήσιμο, αλλά κρίνοντας εκ των υστέρων... Και επίσης ότι κι αν κάνεις στην πορεία, αυτό το μωρό θα σ μείνει! ;) και σίγουρα +1000 για τ Epiphonάκι που είπε ο φίλος μας από πάνω!

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STEFMAISTER εχεις απολυτο δικιο εχω ακουσει κ εγω παρομοια πραγματα..Φιλε Αρη βοηθας πολυ σε καθε απαντηση που στελνεις κ σε ευχαριστω πολυ για αυτο.

Οσο για την κιθαρα με προβληματισες γιατι ειχα σιγουρευτει για την jackson...Τωρα οσο για να ερθω σπιτι σου δυσκολο γιατι μενω επαρχια...Ναι γυρω στα 600 σκεφτομαι να δωσω αλλα επειδη ειμαι 17 κ δεν δουλευω μαλλον θα δωσω 300 - 300..εχει ενας φιλος μου επιφων την πηρε 520 εδω στην ελλαδα κ ειναι πολυ ευχαριστημενος αλλα οπως σου ειπα μου φαινονται πολλα πανω απο 300 για κιθαρα κ τωρα που βρηκα ενισχυτη κ την σειρα που θα τα παρω κολλησα στην κιθαρα....εσυ σε 300 τι προτεινεις??Παντως σε καθε απαντηση σου ειναι λες κ εισαι μεσα στο μυαλο μου κ διαβαζεις τις σκεψεις μου :)!Καλησπερα kostisbenning συμφωνω μαζι σου αλλα απο μικρο ενισχυτη εχω εναν smarvo gx25r

link:

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/en/smarvo-gx-25r.html

 

κ δεν μπορω να πω μου ακουγεται πολυ ωραια κ λογο αυτου σκεφτομουν να αγορασω κατι πιο θηριωδες κ διαφορετικου στυλ αλλα θα το ψαξω κ αυτο παντως ευχαριστω για την προταση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα εσύ ξέρεις καύτερα τί θες! απλά το "πιο μεγάλο" που αναφέρομαι είναι κάτι πιο "καλό", είτε ένα κόμπο είτε κεφάλι-καμπίνα, αλλά μιλάμε για άλλο μπατζετ! (από την στιγμη που μιλάμε για  θα κατι που θα χρησιμοποιήσεις και σε συναυλία ας πουμε) Παίζει και στην φάση π είσαι να τα έδινα κ όλα για κιθάρα (ή όλα για ενισχυτή), μιας και έχεις μια βάση και να μάζευα αργά αργά να πάρω το άλλο κομμάτι! ;) Πιο πολύ δηλαδή λέω ότι αφού έχεις μια βάση σε όργανα, γιατί δεν πας σιγά σιγά σε κάτι πιο καλό νατι να κάνεις μικρά βηματάκια? (πχ με αυτά τα φράγκα χτυπάς και την θεα epiphone custom της κοτσάρεις και δύο EMG και μετά θα σε ρωτάνε που βρήκες τέτοιο όργανο ξερω γω!) ΦΟβάμαι μην γίνομαι πιο διαλυτικός από βοηθιτικός σε αυτό το σημείο, οπότε το κόβω! Καλες επιτυχιες, καλα ροκαρισματα και καλες αγορες!

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostisbenning μην φοβασαι για τιποτα ετσι κ αλλλιως καπου θα καταληξω στο τελος απλα ειμαι στη φαση που μαζευω κ παραλληλα κοιταω τις επιλογες που εχω..Παντως εχω σκεφτει κ το ενδεχομενο να παρω ενισχυτη κ να αναβαθμισω την squier βαζοντας emg,pickguard κ αλλα πως σου φαινεται???Αλλα θα ηθελα τρελα κατι σε v-style.. εχω δει κ αυτη :

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_js32t_warrior_bk.htm

 

που ψιλοβολευει κ καθιστος θα..ε??τι λες??εχει κ 24 ταστα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου