Προς το περιεχόμενο

Λαμπες ηχεια και μαγνητες... καιρος για αλλαγες.


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

Σκεφτομαι εδω και λιγο καιρο να αλλαξω το ηχειο στον 30ρη Λανευ που εχω. Το στοκ ηχειο που εχει ειναι ενα Celestion Seventy-80. Οι επιλογες που σκεφτομαι ειναι οι εξης.

 

Celestion G12H30 Heritage Series 120eu made in UK

Eminence Cannabis Rex

Celestion G12H Anniversary 75eu made in China.

 

Eπισης σκεφτομαι μηπως και τιποτα λυχνιες αλλαξουν την κατασταση προς το ακομα καλυτερο... ολες οι προτασεις ευπροσδεκτες.

 

Κυριως παιζω χαρντ ροκ 60ς/70ς , Ζεπελιν, Κρεαμ, Χεντριξ κτλ κτλ.

 

Μια αλλη ιδεα ειναι να στειλω τους στοκ μαγνητες απο την κιθαρα μου (Τοκαι) και να βαλω ενα ζευγαρι bareknuckle mules.

 

Τι ψαχνω γενικα? Να διωξω λιγα πριμα απο τον λανευ, και γενικα εαν μπορω με ενα καλυτερο ηχειο/μαγνητες/λαμπες, να βελτιωσω κατι στην πλουσιοτητα/πολυπλοκοτητα/ποιοτητα του ηχου, θεμιτοτατο... μιας και τα στοκ ηχεια/λαμπες δεν ειναι παντα κορυφαια, σε μη μπουτικ λαμπατους.

 

Γιαννης

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά! Αν θέλεις να μπουκώσεις τα πρίμα σου χρησιμοποίησε τα eq και το tone της κιθάρας. Αν έχεις "κολλήσει" στo bridge μαγνήτη, ξεκόλλα και πάνε μια βόλτα στο neck ή γεφύρωσε το tone ρυθμιστικό να πιάνει και τον bridge. Κράτα τα λεφτά σου όσον αφορά το μεγάφωνο.

Για μαγνήτες, τι να πω, περι ορέξεως... Εγώ έβαλα πριν χρόνια Lace sensors και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος. Και πλούσιος και περιγραφικός και ευέλικτος είναι ο ήχος μου και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και διάφοροι μουσικοί που έχουν χρησιμοποιήσει το κούτσουρό μου. Εύχομαι καλά παιξίματα και εμπνεύσεις - και αυτό ΔΕΝ αγοράζεται! :wink:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις να διώξεις-να γλυκάνεις τα πρίμα σου τότε από λυχνίες σου προτείνω JJ ECC83S για προενίσχυση.Έχουν τα πιο γλυκά πρίμα από οποιαδήποτε άλλη λυχνία που κυκλοφορεί. Και JJ EL84 για τον τελικό.θα δεις τεράστια διαφορά.Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να δοκιμάσεις πρώτα να αλλάξεις λυχνίες πριν κάνεις όλες τις άλλες αλλαγές γιατί το Celestion Seventy-80 δεν είναι άσχημο ηχείο ούτε υπερβολικά πριμαριστό οπότε να μην είναι αυτό που πιθανόν να σε χαλάει στον ήχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά! Αν θέλεις να μπουκώσεις τα πρίμα σου χρησιμοποίησε τα eq και το tone της κιθάρας. Αν έχεις "κολλήσει" στo bridge μαγνήτη' date=' ξεκόλλα και πάνε μια βόλτα στο neck ή γεφύρωσε το tone ρυθμιστικό να πιάνει και τον bridge. Κράτα τα λεφτά σου όσον αφορά το μεγάφωνο.

Για μαγνήτες, τι να πω, περι ορέξεως... Εγώ έβαλα πριν χρόνια [b']Lace sensors[/b] και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος. Και πλούσιος και περιγραφικός και ευέλικτος είναι ο ήχος μου και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και διάφοροι μουσικοί που έχουν χρησιμοποιήσει το κούτσουρό μου. Εύχομαι καλά παιξίματα και εμπνεύσεις - και αυτό ΔΕΝ αγοράζεται! :wink:

 

 

+1000 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις :) .

 

Σαφως και εχω παιξει με διαφορες ρυθμισεις σε σχεση με τα ρυθμιστικα πανω σε κιθαρα/ενισχυτη/πεταλια/Χοτπλεητ κτλ κτλ. Ακρη βγαινει τελικα, αν και μαλλον εκανα λαθος ερωτηση αρχικα, μιας και ειχα να ακουσω τον ενισχυτη μου πανω απο ενα μηνα....

 

Η αρχικη ερωτηση θα επρεπε να ειναι, εαν καλυτερες λυχνιες/ηχειο θα βελτιωσουν την ποιοτητα του ηχου μιας και οι στοκ λυχνιες/ηχειο δεν ειναι παντα και οτι καλυτερο...

 

Ενα αλλο θεμα που ειχα απορια (για οποιον εχει βεβαια ταξη Α Ελ84 ενισχυτη μαζι με χοτπλεητ) ειναι,... οταν εχω τις εντασεις και του προ και του τελικου πανω απο το 7/10, τοτε γινεται ενα ψιλοχαος στον ηχο... ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

Ορισμος χαους= πολυ βρωμα, πολυ fizzyness/rattling.

 

Ολα τα παραπανω με το χοτπλεητ στο -16 (σε χαμηλοτερες ρυθμισεις του χοτπλεητ ολα ενταξη).

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαφωνο που ηδη εχει ο ενισχυτης σου δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτα με τα οποια σκεφτεσαι να το αντκαταστησεις. (δεν ειναι παντοτε μουφα τα στοκ μεγαφωνα,ισα-ισα οι περισσοτεροι κατασκευαστες τεσταρουν πολλα μεγαφωνα μεχρι να καταληξουν στο ποιο ειναι το καταλληλοτερο για καθε ενισχυτη)

 

οσον αφορα τις λυχνιες μια και ο ενσιχυτης σου φοραει τις σχετικα πιο φθηνες EL84 δεν χανεις τιποτα να πειραματιστεις με ενα καλο σετακι JJ.

Mην αγορασεις τιποτα ιδιαιτερα ακριβο μια και οι περισσοτερες λυχνιες στην αγορα στα ιδια 3-4 εργοστασια φτιαχνονται και πολλες φορες πληρωνεις πανακριβα τις ιδιες λυχνιες :wink:

 

οι JJ ειναι μια τιμια και λογικη λυση (δεν ειναι βεβαια και Mullard αλλα ειναι καλυτερες απο τις αντιστοιχες Groove Tubes)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαφωνο που ηδη εχει ο ενισχυτης σου δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτα με τα οποια σκεφτεσαι να το αντκαταστησεις. (δεν ειναι παντοτε μουφα τα στοκ μεγαφωνα' date='ισα-ισα οι περισσοτεροι κατασκευαστες τεσταρουν πολλα μεγαφωνα μεχρι να καταληξουν στο ποιο ειναι το καταλληλοτερο για καθε ενισχυτη)

 

οσον αφορα τις λυχνιες μια και ο ενσιχυτης σου φοραει τις σχετικα πιο φθηνες EL84 δεν χανεις τιποτα να πειραματιστεις με ενα καλο σετακι JJ.

Mην αγορασεις τιποτα ιδιαιτερα ακριβο μια και οι περισσοτερες λυχνιες στην αγορα στα ιδια 3-4 εργοστασια φτιαχνονται και πολλες φορες πληρωνεις πανακριβα τις ιδιες λυχνιες :wink:

 

οι JJ ειναι μια τιμια και λογικη λυση (δεν ειναι βεβαια και Mullard αλλα ειναι καλυτερες απο τις αντιστοιχες Groove Tubes)[/quote']

 

SF thanks! Θα δοκιμασω μια οκταδα JJ σε καποια φαση τωρα στα κοντα, μαλλον ξεκινοντας απο προενισχυση.

 

Τωρα σε σχεση με το ηχειο, πολλοι μου λενε οτι ενα V30, G12H30, Eminence V12, ktl ktl. θα αλλαξει πολυ τον ηχο προς το καλυτερο... τι να πω δεν ξερω...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε πρωτα τις λυχνειες και μετα βλεπεις.

το μεγαφωνο οντως θα επηρασει πολυ τον ηχο (δεν ξερω ομως αν θα ειναι προς το καλυτερο μια και δεν ταιριαζουν ολα τα μεγαφωνα με ολους τους ενισχυτες)

ενα μεγαφωνο παντως μικροτερης ισχυος απο αυτο που φορας τωρα θα σου χαμηλωσει το headroom & βρωμιζει νωριτερα ο ηχος σου (κατι που μπορει να σου αρεσει κι ολας δεν ειναι κακο)

γενικα προτιμαω και προτεινω καποιο απο τα νεα Eminence (www.eminence.com) δες στο σαϊτ για τα χαρακτηριστικα του πιο "ζεστου" της σειρας (ψαξτο δεν θυμαμαι πιο ειναι)

τα θεωρω κλασεις ανωτερα απο οτιδηποτε εχει η Celestion αυτη τη στιγμη στην αγορα.. (αν και ο βασικος μου ενισχυτης Celestion V30 εχει :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ καιρου ενα μελος του forum ειχε δημοσιευσει στην κατωθι url ενα πολυ καλο τεστ διαφορων λυχνιων.........Κι εγω ακουω τα ιδια πραγματα που αναφερει και ο electrictabs με τις λυχνιες του τεστ (πλην των Golden Dragon E83CC-01 Gold Pins που δεν τις εχω δοκιμασει)......νομιζω ειναι αξιοπιστο και πολυ καλο review.....

 

http://www.noiz.gr/postlite2674-preamp.html+tubes&sid=52b005aba8dad1927d3bea2f0650d514

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ καιρου ενα μελος του forum ειχε δημοσιευσει στην κατωθι url ενα πολυ καλο τεστ διαφορων λυχνιων.........Κι εγω ακουω τα ιδια πραγματα που αναφερει και ο electrictabs με τις λυχνιες του τεστ (πλην των Golden Dragon E83CC-01 Gold Pins που δεν τις εχω δοκιμασει)......νομιζω ειναι αξιοπιστο και πολυ καλο review.....

 

http://www.noiz.gr/postlite2674-preamp.html+tubes&sid=52b005aba8dad1927d3bea2f0650d514

 

Φοβερο το λινκ!!!!!!! Ευχαριστω, παω για JJ ! Αν και ενα παιδι απο Αγγλια που τον γνωρισα μεσω φορουμ προσφερθηκε να μου στειλει μερικες λαμπες τσαμπα... RCA 12AT7, 5751 GE ktl...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου