Προς το περιεχόμενο

Λαμπες ηχεια και μαγνητες... καιρος για αλλαγες.


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι GT είναι όντως πιο ακριβές.

Όπου και ότι κι αν πας να αγοράσεις ρώτα αν έχουν εγγύηση...

 

thanks για τα καλά λόγια

Ελπίζω να κάνω σύντομα ένα update στο συγκεκριμένο άρθρο και με άλλες μάρκες καθώς και κάποιες "σχετικά" φτηνές NOS. Υπομονή μέχρι να γίνει το επόμενο tube test... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

 

Δηλαδή εγγύηση αλλαγής αν είναι καμιά προβληματική ε? το σκεφτόμουνα και εγώ άλλα από την άλλη, πίστευα ότι στην Ελλάδα, δεν...., βέβαια θα το ρωτήσω και μακάρι!

 

Θα κατέβω Πειραιά να πάρω μάλλον (γιατί δεν βλέπω και τον λόγο για να δώσω παραπάνω για το relabelling των groove tubes και για το "διάλεγμα" τους)! Μήπως θυμάσαι την επωνυμία των μαγαζιών για να μην ψάχνω άδικα μιας και από Πειραιά δεν ξέρω και πολλά.

 

Α, όσο για το update στο άρθρο θα είναι πιστεύω πολύ ενδιαφέρον, ας ελπίσουμε να καταφέρω να το δω όταν θα γίνει μιας και σε λίγες μέρες, η μαμά πατρίδα με καλεί...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Στέλιος.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσω από εκεί για δω! Είναι κάποιο μαγαζί με μουσικά όργανα η με ηλεκτρονικά είδη?

 

Και οι δύο διευθύνσεις που ανέφερε ο electrictabs είναι μαγαζιά ηλεκτρονικών.

 

Μιχάλης Βαλτέρ στην οδό Κολοκοτρώνη κοντά στο Δημαρχείο...έχει JJ προς 15e τη μια.

 

MTZ Audio στην οδό Σαχτούρη στη Μαρίνα Ζέας. Έχει Sovtek προς 14e και JJecc83s προς 16e.

Υποτίθεται ότι οι ecc83s έχουν λιγότερο θόρυβο αλλά τις ποτείνω μονάχα για hifi συστήματα.

 

Όσο για την εγγύηση... 8O 8O 8O

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι οι ecc83s έχουν λιγότερο θόρυβο αλλά τις προτείνω μονάχα για hifi συστήματα.

 

Ε όχι μόνο για hi fi οι ecc83s ρε νίκο μην τρελαθούμε κιόλας...σε fender που την άκουσες εσύ μπορεί να μην ταίριαζε πάρα πολύ αλλά για Vox,Marshall και παρεμφερείς ενισχυτές είναι αστέρι

 

 

edit: Α εγγύηση δίνουν πάντα οι GT. Μία ελαττωματική λυχνία την αντικατέστησαν χωρίς ερωτήσεις(είχα παραγγείλει από net). Για κάποιες άλλες μάρκες εξαρτάται από τον έμπορο/ιδιοκτήτη του μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι οι ecc83s έχουν λιγότερο θόρυβο αλλά τις προτείνω μονάχα για hifi συστήματα.

 

Ε όχι μόνο για hi fi οι ecc83s ρε νίκο μην τρελαθούμε κιόλας...σε fender που την άκουσες εσύ μπορεί να μην ταίριαζε πάρα πολύ αλλά για Vox' date='Marshall και παρεμφερείς ενισχυτές είναι αστέρι

 

 

edit: Α εγγύηση δίνουν πάντα οι GT. Μία ελαττωματική λυχνία την αντικατέστησαν χωρίς ερωτήσεις(είχα παραγγείλει από net). Για κάποιες άλλες μάρκες εξαρτάται από τον έμπορο/ιδιοκτήτη του μαγαζιού.[/quote']

 

www.hotroxuk.com Σας φαινεται για αξιοπιστος? Εχει τις καλυτερες τιμες για λαμπες στην Αγγλια σε σχεση με τον watford (30%+) .

 

Απο οσο ξερω απλα παιρνεις 4 λαμπες ecc83s που δεν χρειαζεται να ειναι ζυγισμενες, κτλ κτλ, μιας και η JJ λενε οτι τις τεσταρει τρελα απο το εργοστασιο.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα και πήγα στον Πειραιά στον Βαλτέρ άλλα δυστυχώς, είχε μονό 2 JJ EL84 (ήθελα 4), άλλα μου φάνηκε και ακριβός μιας και είπε ότι πάει, αν δεν κάνω λάθος, 23 € η μια! Κοινώς πιο ακριβά από τον επίσημο κατάλογο της groove tubes (που τουλάχιστον στις ρωσικές, είναι οι τιμές του αντίστοιχες με τις ελληνικές) και έτσι, πήρα μονό 2 JJ ecc83 (είχα και άλλη μια ήδη). Το MTZ Audio ήταν δυστυχώς κλειστό οπότε δεν κοίταξα εκεί. Θα πάω κατά πάσα πιθανότητα αύριο στην Αθήνα στο κέντρο και θα περάσω από τον λογοθέτη να δω μήπως έχει αυτός.

 

¶λλη μια ερώτηση, μήπως ξέρετε αν τα ηλεκτρονικάδικα στην Αθήνα έχουν τέτοιες λάμπες (δλδ JJ el84) όπως ο Ράδιο Κατουμάς και ο Βενιερης?

 

Πάντως με τις JJ στην προενίσχυση, ο Peavey έγινε αρκετά πιο γλυκός στα πρίμα, δεν ξύνει τόσο πια και έγινε και κατάτι πιο ογκώδης! ¶ρα έχουν δίκιο όλοι που λένε ότι οι JJ λάμπες είναι must για τον classic!!

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!! :)

Στέλιος.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα και πήγα στον Πειραιά στον Βαλτέρ άλλα δυστυχώς' date=' είχε μονό 2 JJ EL84 (ήθελα 4), άλλα μου φάνηκε και ακριβός μιας και είπε ότι πάει, αν δεν κάνω λάθος, 23 ¤ η μια! Κοινώς πιο ακριβά από τον επίσημο κατάλογο της groove tubes (που τουλάχιστον στις ρωσικές, είναι οι τιμές του αντίστοιχες με τις ελληνικές) και έτσι, πήρα μονό 2 JJ ecc83 (είχα και άλλη μια ήδη). Το MTZ Audio ήταν δυστυχώς κλειστό οπότε δεν κοίταξα εκεί. Θα πάω κατά πάσα πιθανότητα αύριο στην Αθήνα στο κέντρο και θα περάσω από τον λογοθέτη να δω μήπως έχει αυτός.

 

¶λλη μια ερώτηση, μήπως ξέρετε αν τα ηλεκτρονικάδικα στην Αθήνα έχουν τέτοιες λάμπες (δλδ JJ el84) όπως ο Ράδιο Κατουμάς και ο Βενιερης?

 

Πάντως με τις JJ στην προενίσχυση, ο Peavey έγινε αρκετά πιο γλυκός στα πρίμα, δεν ξύνει τόσο πια και έγινε και κατάτι πιο ογκώδης! ¶ρα έχουν δίκιο όλοι που λένε ότι οι JJ λάμπες είναι must για τον classic!!

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!! :)

Στέλιος.[/quote']

 

Ωραιος φιλε, θα κοιταξω να παραγγειλω και εγω μερικες JJ για τον Λανευ μου, μιας και σταματησε να ξυνει και εγινε και πιο ογκωδης ο ηχος... 11ευ παιζουν στην Αγγλια αυτες παντως.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον,

 

Εβαλα εδω και μια εβδομαδα νεες λαμπες στον Λανευ που εχω (8 JJ).

 

Παιδια, εμεινα ξερος με την διαφορα που ακουσα. Καταρχας εξαφανιστηκε καθε θορυβος και κρακλ (που νομιζα οτι εφταιγε η πλακετα).

 

Ο ενισχυτης σταματησε να ξυνει, παιζω πλεον με τα εκουαλαιζερ φλατ, χωρις να εχω χαμηλα μπασα ή ενοχλητικα πριμα. Τρελη ισορροπια συχνοτητων. Ο ηχος εγινε πιο ζεστος και πιο γεματος, χωρις σφυριγματα απο τους μαγνητες (ενω η βρωμα η χρησιμη αυξηθηκε).

 

Εν γενη, ενω ειχα καταληξει να στυριζω την βρωμα μου σε ενα καλο μπουτικ πεταλι που εχω, τωρα πλεον στυριζομαι στον ενισχυτη και εχω το πεταλι για σολο. Επισης, και το φαζ και το οβερντραιβ πεταλι, εχουν αναδειχθει με τον ενισχυτη, και ξαφνικα εχω εξτρα σασταιν απο το πουθενα. Το μπασσο εγινε σφικτο (ενω νομιζα οτι ετριζε η κιθαρα μου παλιοτερα).

 

Αυτα ενολοιγις. Εαν εχετε ΛΑνευ.... ξεφορτωθειτε τις κινεζικες λαμπες που εχει μεσα.

 

Ουφ, τωρα εμεινε το ηχειο.... Φανκ... μπι μαι γκεστ...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ενολοιγις. Εαν εχετε ΛΑνευ.... ξεφορτωθειτε τις κινεζικες λαμπες που εχει μεσα.

 

Για την αποκατάσταση της αλήθειας - και αφού σε συγχαρώ που πέτυχες αυτό που γύρευες :wink: - δεν φταίει ότι οι λάμπες είναι κινέζικες...

 

Αν οι Κινέζοι κάνουν πως βγάζουν το military στοκ που έχουν προς τα έξω θα μας πέσουν τα σαγόνια. Θυμηθείτε που το πρωτοδιαβάσατε αυτό... :wink:

 

Είναι ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν λάμπες 'χύμα'... αν πάρεις ας πούμε μερικές 'διαλεγμένες' (δεν εννοώ 'matched', αυτό είναι ψιλοαπάτη) λάμπες, π.χ. Golden Dragon θα πάθεις πλάκα.

 

Νομίζω ότι οι μόνοι όπου μπορούμε να περιμένουμε καλά πράγματα είναι οι Ρώσσοι και οι Κινέζοι πλέον, κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται να φτιάξει λάμπες 'σαν τις παλιές'.

 

Προσωπικά έχω ένα καλούτσικο στοκ από NOS τις οποίες φυλάω σαν τα μάτια μου... μέχρι να έρθουν οι κινέζικες που λέμε πιο πάνω. :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου