Προς το περιεχόμενο

Λαμπες ηχεια και μαγνητες... καιρος για αλλαγες.


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα ενολοιγις. Εαν εχετε ΛΑνευ.... ξεφορτωθειτε τις κινεζικες λαμπες που εχει μεσα.

 

Για την αποκατάσταση της αλήθειας - και αφού σε συγχαρώ που πέτυχες αυτό που γύρευες :wink: - δεν φταίει ότι οι λάμπες είναι κινέζικες...

 

Αν οι Κινέζοι κάνουν πως βγάζουν το military στοκ που έχουν προς τα έξω θα μας πέσουν τα σαγόνια. Θυμηθείτε που το πρωτοδιαβάσατε αυτό... :wink:

 

Είναι ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν λάμπες 'χύμα'... αν πάρεις ας πούμε μερικές 'διαλεγμένες' (δεν εννοώ 'matched'' date=' αυτό είναι ψιλοαπάτη) λάμπες, π.χ. Golden Dragon θα πάθεις πλάκα.

 

Νομίζω ότι οι μόνοι όπου μπορούμε να περιμένουμε καλά πράγματα είναι οι Ρώσσοι και οι Κινέζοι πλέον, κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται να φτιάξει λάμπες 'σαν τις παλιές'.

 

Προσωπικά έχω ένα καλούτσικο στοκ από NOS τις οποίες φυλάω σαν τα μάτια μου... μέχρι να έρθουν οι κινέζικες που λέμε πιο πάνω. :D[/quote']

 

Εχεις δικιο, δεν ειμουν ακριβης σε οτι ειπα. Οι εν λογω λαμπες που δεν μου αρεσαν και που αρχισαν να τα παιζουν μετα απο 6μηνη χρηση ηταν TAD κινεζικες και οχι αυτες που αναφερεις εσυ. Παντως οι σλοβακοι φαινεται οτι κανουν καλη δουλεια.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως οι σλοβακοι φαινεται οτι κανουν καλη δουλεια.

 

Ναι παράλειψή μου που δεν το ανέφερα.

 

Είναι απλό να καταλάβουμε το γιατί... στις ανατολικές χώρες συνέχισαν να χρησιμοποιούν λυχνίες στην πολεμική, ιατρική κλπ τεχνολογία πολλά χρόνια μετά που στηνΔύση είχαν σταματήσει... Επομένως οι military προδιαγραφές συνεχίζουν να ισχύουν

 

(*) Για όσους δεν ξέρουν, για τα πάντα, από βίδες μέχρι εξαρτήματα από συνθετα υλικά, οι στρατιωτικές και μετά οι ιατρικές προδιαγραφές είναι τουλάχιστον μια 'τάξη μεγέθους' πάνω από τις καλύτερες 'βιομηχανικές' προδιαγραφές.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τεστ που είχα κάνει με τις 12ΑΧ7 έβαλα και μερικές κινέζικες ακριβώς επειδή όλοι τις βρίζουν .Έτσι άκουσα τις Golden Dragon που μου άρεσαν πάρα πολύ. Είναι μακράν καλύτερες από τις άλλες κινέζικες που έχω ακούσει (και μακράν ακριβότερες).Πρέπει όμως να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Το ότι μία λυχνία έχει military προδιαγραφές δεν σημαίνει ότι θα ακούγεται και καλύτερα στον ενισχυτή μας αλλά ότι θα έχει το αναμενόμενο gain και αγωγιμότητα εκτός του ότι θα αντέχει μεγαλύτερες καταπονήσεις. Τους ρώσους και τους κινέζους δεν τους ενδιέφερε αν η military 6L6 θα έχει γλυκά πρίμα αλλά πόσο καιρό θα κάνει τη δουλειά της στο Mig-25. Όταν οι κατασκευαστές λυχνιών των δεκαετιών του 50,60,70 σχεδίαζαν τη δικιά τους 12ΑΧ7 δεν κοίταζαν αν θα έχει 3d ήχο αλλά για παράδειγμα πόσα χρόνια θα αντέξει στο σύστημα ελέγχου του καυστήρα της πολυκατοικίας (αν μένετε σε πολύ παλιά πολυκατοικία μία βόλτα στο υπόγειο μπορεί να σας επιφυλάσσει εκπλήξεις…).

Ο λόγος που οι κινέζοι, οι σλοβάκοι και οι ρώσοι βελτιώνονται και προσφέρουν καλύτερες ΗΧΗΤΙΚΑ λυχνίες σήμερα σε σχέση με την «σαβούρα» των προηγούμενων δύο δεκαετιών είναι ότι έχει πέσει πολύ χρήμα κυρίως από αμερικάνικες και αγγλικές εταιρίες που βλέπουν ότι η ανάγκη για λυχνίες στο χώρο της μουσικής μεγαλώνει κάθε χρόνο ενώ οι NOS λυχνίες μειώνονται και γίνονται απαγορευτικά ακριβές για τον μέσο μουσικό. Έτσι θέλουν να προσφέρουν μία φτηνότερη εναλλακτική λύση που παράλληλα θα τους αποφέρει πολύ περισσότερα έσοδα.

Τελείως πληροφοριακά:

Η Groove Tubes έχει εναποθέσει ένα τεράστιο κεφάλαιο για να μεταφέρει μηχανήματα και τεχνογνωσία στην Κίνα (φτηνά εργατικά) με αποτέλεσμα τη βελτίωση καθώς και την ανάπτυξη-επανέκδοση λυχνιών. Η Electro-Harmonix έχει κάνει κάτι αντίστοιχο στα εργοστάσια της Ρωσίας. Μία αγγλική εταιρία έχει αναλάβει το management-ανάπτυξη της JJ Electronics (Σλοβακία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου