Προς το περιεχόμενο

Ίντσα και τόνος κουρδίσματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Όταν κουρδίζω εφαρμόζω μια γενική αρχή ανα ίντσα διαμέτρου τυμπάνου να αλλάζω κατα ένα τόνο το κούρδισμα,κατεβαίνοντας δηλ. μια ίντσα σε διάμετρο να ανεβαίνω ένα τόνο στην κλίμακα.

 Πώς βλέπετε αυτή την αντίστροφη αναλογία και ρωτώ διότι δεν είναι κάτι που το διάβασα κάπου αλλά καθαρά δική μου πρακτική.

  Εσείς τί <<κανόνα>> ακολουθείτε σε ότι αφορά τις διαμέτρους και τις τονικότητες

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω βασιζομαι στο τυμπανο,την ιδιοσυχνοτητα του και τον τυπο μουσικης που παιζω. ξεκινω συνηθως με το πιο μικρο τομ και το πιο βαθυ για να δω το ευρος μου και προχωρω αναλογα με τα παραπανω κριτηρια

στους κυκλους θετικης ανατροφοδοτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να μπει το θεμα στα εγχορδα!

 

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι τα τυμπανα σας βγαζουν συγκεκριμενες νοτες (συχνότητες)? και η πανω μεμβρανη & η κατω το ίδιο? ή μηπως κουρδιζετε καθε τυμπανο σε τριτες πεμπτες ή ξερω γω τι?

 

Ειμαι λιγο ειρωνικό,ς αλλα νομιζω οτι οι οροι τονικότητα τονος ημιτονιο κλιμακα κλπ ειναι τουλαχιστον αδοκιμοι για τα τυμπανα

 

Αυτα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να μπει το θεμα στα εγχορδα!

 

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι τα τυμπανα σας βγαζουν συγκεκριμενες νοτες (συχνότητες)? και η πανω μεμβρανη & η κατω το ίδιο? ή μηπως κουρδιζετε καθε τυμπανο σε τριτες πεμπτες ή ξερω γω τι?

 

Ειμαι λιγο ειρωνικό,ς αλλα νομιζω οτι οι οροι τονικότητα τονος ημιτονιο κλιμακα κλπ ειναι τουλαχιστον αδοκιμοι για τα τυμπανα

 

Αυτα

Ακόμα και ο μεγαλύτερος Ασχετίδης γνωρίζει οτι τα τύμπανα είναι μουσικό όργανο, φυσικά και έχουν κούρδισμα και δεν ειναι απλά κλαπατσίμπανα( ή μήπως κλαπατύμπανa ??? lololololol).

Υπάρχουν άλλοι λόγοι για να κράξεις έναν drummer αλλά για να γίνει αυτο πρέπει πρωτα να σταματήσεις να το παίζεις μουσικός και απλά να γίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να μπει το θεμα στα εγχορδα!

 

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι τα τυμπανα σας βγαζουν συγκεκριμενες νοτες (συχνότητες)? και η πανω μεμβρανη & η κατω το ίδιο? ή μηπως κουρδιζετε καθε τυμπανο σε τριτες πεμπτες ή ξερω γω τι?

 

Ειμαι λιγο ειρωνικό,ς αλλα νομιζω οτι οι οροι τονικότητα τονος ημιτονιο κλιμακα κλπ ειναι τουλαχιστον αδοκιμοι για τα τυμπανα

 

Αυτα

 

    Αγαπητέ φίλε,τα τύμπανα βγάζουν συγκεκριμένες νότες σφίγγοντας όλες τις βίδες στην ίδια ακριβώς τάση.Συνήθως κουρδίζομε πάνω και κάτω το ίδιο,αν και μπορεί να κουδίσομε λίγο ψηλότερα την πάνω ή την κάτω μεμβράνη για προσδώσουμε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σττον ήχο.Το τελικό αποτέλεσμα όπως και να χει είναι συγκεκριμένος φθόγος με πολύ πλούσιες αρμονικές μάλιστα.Και ναί τα τύμπανα μεταξύ τους κουρδίζονται με διαφορά τρίτης,πέμπτης και λοιπά.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν οτι οι όροι τόνος,ημιτόνιο,κλίμακα στα τύμπανα είναι τόσο δόκιμοι όσο είναι για κάθε άλλο μουσικό όργανο

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βασιζομαι στο τυμπανο,την ιδιοσυχνοτητα του και τον τυπο μουσικης που παιζω. ξεκινω συνηθως με το πιο μικρο τομ και το πιο βαθυ για να δω το ευρος μου και προχωρω αναλογα με τα παραπανω κριτηρια

    Τί εννοείς <<την ιδιοσυχνότητα>>?Μια συγκεκριμένη συχνότητα κουρδίσματος με την οποία συντονίζεται το σύστημα όλο μεμβράνες,ξύλα και hardware τυμπάνου,ώστε να παράγεται το μέγιστο της ηχητικής απόδοσης του τυμπάνου(ποιοτικά πάντα0 και άν ναι πώς καταλαβαίνεις αυτή τη λεπτή ισορροπία ώστε να την αναπαράξεις?

  Επίσης λες οτι αναλόγως το εύρος που σου δίνει το μικρό και το βαθύ κορδίζεις τα υπόλοιπα.Εκεί τι γίνεται με την ιδιοσυχνότητα που αντιλαμβάνομε οτι είναι η συχνότητα που <<θέλει>> το τύμπανο να βρίσκεται.Την παραβλέπεις ας πούμε για να βγάλεις μια καθαρή τρίτη ή όχι?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Αγαπητέ φίλε,τα τύμπανα βγάζουν συγκεκριμένες νότες σφίγγοντας όλες τις βίδες στην ίδια ακριβώς τάση.Συνήθως κουρδίζομε πάνω και κάτω το ίδιο,αν και μπορεί να κουδίσομε λίγο ψηλότερα την πάνω ή την κάτω μεμβράνη για προσδώσουμε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σττον ήχο.

 

Συμφωνώ με αυτό. Το κούρδισμα στα τύμπανα είναι κάπως πιο ''υποκειμενικό'' απ ότι στην κιθάρα ας πούμε. Προσωπικά κουρδίζω τα batter δέρματα στα τομς και το βαθύ στην ίδια ακριβώς ένταση μεταξύ τους και τα resonant επίσης στην ίδια ακριβώς ένταση μεταξύ τους λίγο πιο χαλαρά απο τα batter. Απο κεί κ πέρα ο τόνος παράγεται απο τα χαρακτηριστικά του τυμπάνου (διάσταση, πάχος κτλ), το κατα πόσο αυτός είναι διάστημα 3ης, 5ης κτλ δεν το γνωρίζω πάντως έτσι έχω ομοιόμορφο ήχο στο σετ μου και επίσης έχω απο ελάχιστους έως καθόλου συντονισμούς. Αυτό το λέω γιατί όσες φορές πάει κανείς να κουρδίσει το κάθε τύμπανο μόνο του με σκοπό να ακούσει ένα σωστό ήχο αφ ενός τονικά μπορεί να πάει όπου να ναι και αφ ετέρου να συντονίζει το σετ σαν τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote  Αυτό το λέω γιατί όσες φορές πάει κανείς να κουρδίσει το κάθε τύμπανο μόνο του με σκοπό να ακούσει ένα σωστό ήχο αφ ενός τονικά μπορεί να πάει όπου να ναι και αφ ετέρου να συντονίζει το σετ σαν τρελό.

  Γιατί το λες αυτό?Όταν για παράδειγμα  κουρδίζω ένα τομ σε Λα γιατί εκεί νομίζω οτι αποδίδει τον καλύτερο ήχο παραμένει Λα χωρίς να ενυπάρχει αμφίδρομος αλληλοεπηρεασμός με τα υπόλοιπα τύμπανα

Προσωπικά κουρδίζω τα batter δέρματα στα τομς και το βαθύ στην ίδια ακριβώς ένταση μεταξύ τους και τα resonant επίσης στην ίδια ακριβώς ένταση μεταξύ τους λίγο πιο χαλαρά απο τα batter.

 Δηλαδή εννοείς οτι έχεις ένα μετρητή πίεσης μεμβράνης και έχεις αποφασίσει οτι εγώ σφίγγω στα τόσα νιούτον όλες τις βίδες ανεξάρτητα εάν είναι το μικρό ή το βαθύ.Εάν είναι έτσι τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση.Δε το είχα σκεφθεί ποτέ έτσι

  Sorry έκανα βλακεία με το quote

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον θέμα γύρω απ το τεράστιο κεφάλαιο του κουρδίσματος, έχω αρκετές απορίες...

 

ανα ίντσα διαμέτρου τυμπάνου να αλλάζω κατα ένα τόνο το κούρδισμα,κατεβαίνοντας δηλ. μια ίντσα σε διάμετρο να ανεβαίνω ένα τόνο στην κλίμακα.

δλδ εάν το 10"ΤΟΜ σου είναι D τότε το 11" ειναι C; Ανεξαρτήτως βάθους; Χρησιμοποιείς κάποιο ειδικό κουρδιστήρι για να το πετύχεις;

 

  Δηλαδή εννοείς οτι έχεις ένα μετρητή πίεσης μεμβράνης και έχεις αποφασίσει οτι εγώ σφίγγω στα τόσα νιούτον όλες τις βίδες ανεξάρτητα εάν είναι το μικρό ή το βαθύ.

γιατί ειδικός μετρητής; αφού και με το χέρι η χτυπώντας με μπακέτα καταλαβαίνεις πόσο τεντομένο είναι το δέρμα...

με το δικό σου "ανα τόνο" κούρδισμα δεν έχεις την ίδια τάση σε όλα τα δέρματα? άλλο είναι χαλαρό και άλλο πιο "τσίτα"?

 

εγω βασιζομαι στο τυμπανο,την ιδιοσυχνοτητα του

ιδιοσυχνότητα?  ???

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου