Προς το περιεχόμενο

the silly guitar sound test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε,εδω βλεπεις πρεπει να αποδειξουν οτι εκτος απο οραση (που ΒΛΕΠΕΙ ενισχυτες) & αισθηση (που ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ενισχυτες) εχουν και ΑΚΟΗ (που ΑΚΟΥΕΙ ενισχυτες!) :lol:

 

μη κουραζεσαι,δεν προκειται να σου απαντησει κανεις (οπως και δεν μου εχει απαντησει ΚΑΝΕΙΣ τοσα χρονια στο στουντιο οταν του εχω βαλει ενα ,οποιοδηποτε,κομματι και τον εχω ρωτησει με τι κιθαρα & ενισχυτη ειναι παιγμενα :wink: )

 

Απο δικαιολογιες βεβαια θα ακουσεις ΠΟΛΛΕΣ ( "εχει εφε και με μπερδευει","ειναι πολυ βρωμικο/καθαρο και δεν καταλαβαινω","ειναι πολυ κομπρεσσαρισμενο & μπερδευομαι","δεν ξεχωριζει στο μιξ" και αλλα κουδουνια μαντολες! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω που επιτελους το κατεβασα:lol:

 

τοσες μερες το εκανα open in new tab και δεν μου εβγαζε τιποτα

 

 

λοιπον...

 

1ος ηχος:πολυ ασχημος.σα να ακουω ενα metal zone μεσα απο στερεοφωνικο

 

2ος:ισως ο...μονος που μου αρεσε...(δεν σημαινει πως με τρελανε...απλα πιο καλος απο τους αλλους)

 

3ος:αν ειναι guitar rig κανει απολυτη εξομοιωση σε αθλιο marshall απο studio:lol:

 

4oς:δεν ξερω...για ενισχυτη εχει πολυ ασχημο ηχο

 

5ος:απλος καθαρος...τιποτα παραπανω.δεν παιζεις με ενταση για να μπορεσει να αποδωθει καποιο attack που ισως να εχει ο ενισχυτης ή να εξωμοιωνει το guitar rig...

 

6ος:μου ακουγεται απλα σαν εναν τελειως πικαρισμενο καθαρο ηχο...

 

 

αυτααααα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι επισης, να προσεχουμε τους ηχους οταν κανουμε μια δοκιμη...

 

 

για παραδειγμα ο πρωτος ηχος, δεν εχει καμια σημασια αν ειναι ειτε απο guitar rig, ειτε απο ενισχυτη με 28475 λαμπες...παλι ειναι ασχημος.

 

 

αυτο δηλαδη δεν εχει σημασια superfunk?(φιλικα παντα,ε?...μην το κανουμε σαν το αλλο topic :lol: )...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δηλαδη δεν εχει σημασια superfunk?(

 

δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις.Τι δεν εχει σημασια?

 

παντως εδω

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/SUPERFUNK/Track05.mp3

 

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/SUPERFUNK/Track03.mp3

 

θα βρεις και ηχους guitar rig & ενισχυτη πες μου τι ειναι τι. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά πιο καλα θα ηταν να μας εδινεσ τη λιστα με αυτα ποθ χρησημοποιησες αλλα με αλλαγμενη σειρα...δεν καταλαωεν ογιατι εχεις χρησημοποιησει διαφορετικα θέματα για καθε ηχο...σε τετοιου ειδους τεστ πρεπει να εχεις ενα ηχο μεσα απο διάφορες πηγες. εχεις διαλεξει θέματα που τεριάζουν με τον ήχο ποπ εχεις διαλέξει και ετσι δεν μπορει κανείς να προσανατοληστεί σε καποιο ήχο...εχοντας πει αυτα πιστευω πως ο μολος λόγος που θα το έκανες αυτο ειναι γιατι ειναι όλα παιγμενα απο την ίδια συσκευη...και ακουγοντας λιγο jitter στις ψηλες συχνότητες θα ελεγα οτι ειναι καποιο ψηφιακο amo sim. Pod ισως..δεν ακουγεται πολυ διαφορετικο απο το pod xt.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτές 100% οι παρατηρήσεις... ούτως ή άλλως, πρόκειται για ένα silly guitar sound test. Και κακοπαιγμένα είναι... και ξεκούρδιστα είναι τα όργανα (στον καθαρό ήχο είναι ξεκάθαρο είναι). Σίγουρα δεν πρόκειται για ένα σοβαρό blind test... απλά για ένα πολύ γρήγορα φτιαγμένο testάκι (ούτως ή άλλως δε με καίει τόσο πολύ το θέμα για να κάτσω να ασχοληθώ περισσότερο). Για να μην το τραβήξουμε πιο μακρυά και καταντήσει αστείο το θέμα... είναι μια Harley Benton Tele copy των 100 ευρώ, σε έναν μείκτη behringer της πλάκας (χάλια προενίσχυση σαν να λέμε), σε μια M-Audio Delta 410, στο Guitar Rig 2.

 

Ο λόγος που έφτιαξα αυτό το testάκι ήταν απλά για να μιλήσουμε με κάποια βάση, έστω αστεία... και όχι να λέμε αττάκες "τη λάμπα την ξεχωρίζω από χιλιόμετρα". Βέβαια, δεν ήταν πολλοί αυτοί που είχαν το θάρρος της γνώμης τους, όποια και αν ήταν αυτή (και μπράβο τους!). Ελπίζω να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, και το μόνο αποτέλεσμα να είναι να προσέχουμε πριν μιλάμε... γιατί το να διαιωνίζουμε απόψεις που πολλές φορές είναι προϊόντα ημιμάθειας, δεν βοηθάει κανέναν.

 

:roll:

 

edit: ...α... εγώ τα έχω παίξει αυτά που ακούσατε... γιατί είμαι και πολύ Guitar Hero!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δηλαδη δεν εχει σημασια superfunk?(

 

δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις.Τι δεν εχει σημασια?

 

 

 

εννοουσα πως σημασια ΔΕΝ εχει με τι ειναι γραμμενο κατι, αλλα να ειναι γραμμενο και παιγμενο(πανω απο ολα) σωστα...και να εχει και μια ποικιλια απο δυναμικες...

 

 

ακουσα και τα κομματακια σου...στο track 5, η κιθαρα με τον "ακουστικο" ηχο ειναι guitar rig?...θα βοηθουσε ΠΑΡΑ πολυ αν εκανες μια στεγνη ηχογραφηση με παρισσοτερες δυναμικες...

 

εκτος αν ηταν κανενα virtual guitarist...ο ηχος πηγαινε προς τα εκει...

 

 

αν ειναι guitar rig ΠΕΣ ΤΟ!!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου