Προς το περιεχόμενο

Περιελιξη μαγνητων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους,εχει καποιος πειρα απο περιελιξη μαγνητων στην Ελλαδα?

Παιζω με ενα Jazz Bass του 76,ο νεκ μαγνητης σταματησε να παιζει απο μαμακια φιλου κιθαριστα που εκοψε εστω και ελαχιστα το πηνιο.

Απο τοτε δοκιμασα διαφορους μαγνητες-τωρα φοραω ΝτιΜαρτζιο-αλλα καμια σχεση ηχητικα με τους οριτζιναλ

Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο καποιο μαγαζι στην Ελλαδα?

 

www.myspace.com/silentcommitment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν σχετικά links στο διαδίκτυο για να τον ξαναφτιάξεις αλλά είναι χρονοβόρα διαδικασία και τα υλικά δεν είναι και ότι πιο κοινό μπορείς να βρείς.

 

Θα πρότεινα να τσεκάρεις κάποιον παρόμοιο μαγνήτη με αυτόν που φορούσε η κιθάρα, κάποιο reissue ή ρέπλικα...

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εγω, το μικροβιο της αντιδρασης που εχω μεσα μου :P.

 

Πισω στο θεμα.

Πως καταφερε και σου εκοψε το πηνιο? ???

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω με ενα Jazz Bass του 76,ο νεκ μαγνητης σταματησε να παιζει απο μαμακια φιλου κιθαριστα που εκοψε εστω και ελαχιστα το πηνιο.

 

ειναι πολυ ευκολο να επιδιορθωθει, ΑΝ το κοψιμο στο πηνιο ειναι σε βολικο σημειο ή δεν εχει καταστραφει μεγαλο μερος του τυλιγματος.

 

Εγω ετσι ξεκινησα μια φορα οταν περιεργως μου κοπηκε το συρμα ενος Texas Special και τον επισκευασα 100%. Μαλιστα, μου ηρθε η ιδεα να του αφαιρεσω μερικα τυλιγματα μηπως και γλυκανει καθολου.

...στο τελος τους ξετυλιξα ολους και "κατεβασα" λιγο την εξοδο τους.

 

Θελει μεγαλη προσοχη αλλα σαφως και ...τυχη  ;)

 

Αν εχει κοπει σε "βολικο" σημειο, μπορεις να ξεκινησεις να ξετυλιγεις απο εκεινο το σημειο μεχρι να εξασφαλισεις αρκετο συρμα για να φτασεις μεχρι το eylet που ενωνεται με το συρμα (hookup wire).

Λογικα δεν θα σου παρει περισοτερο απο καναδυο τυλιγματα. Με τοσο λιγο συρμα μειον, η διαφορα στον ηχο ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτη.

 

Πρεπει να αφησεις "αερα" γιατι το συρμα περιελιξης δεν τερματιζει απλα στο eyelet, αλλα φερνει και μερικες στροφες μεσα (ουσιαστικα σαν να "ραβεται" στο eylet).

 

Για να εχεις καλη επαφη θα πρεπει το σημειο του χαλκου που θα τυλιχτει στην επαφη να απογυμνωθει απο το βερνικι που το περιβαλλει. Αυτο γινεται με λιγο ασετον (ή ενδεχομενως καποιο αλλο διαλυτη) σε βαμβακι, περνωντας το συρματακι προσεκτικα απο μεσα. Ετσι καθαριζει ο χαλκος και θα ερθει σωστα σε επαφη με το eylet και το καλωδιο εξοδου. Βεβαια και μονο με τη ζεστη του κολλητηριου θα φυγει το βερνικι απο το συρμα, αλλα δεν θα ειναι και τοσο "καθαρη" η επαφη.

 

σου ευχομαι να ειναι μικρο και οχι βαθυ το κοψιμο στο τυλιγμα.

 

nothing beats the sound of the old coils, οπως ειχε πει καποτε και ο Clapton...  8)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή πρόταση του Alderbody +1000, αλλά αν δεν θές το δοκιμάσεις μπορείς να μου στείλεις τον χαλασμένο μαγνήτη ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φοβασαι να βαλεις εσυ χερι, εξαιρετικος για περιελιξεις και επιδιορθωσεις ειναι ο Haeusell. Δεν ειναι στη Ελλαδα φυσικα, αλλα δε θα σου βγει και τρομερα ακριβο το ολο εγχειρημα.

 

http://www.haeussel.com/

 

Η ιδεα του Alder ειναι πολυ καλη, αλλα δε ξερω κατα ποσο θα αξιζε να το επιχειρησεις σε ενα τετοιο μαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεα του Alder ειναι πολυ καλη, αλλα δε ξερω κατα ποσο θα αξιζε να το επιχειρησεις σε ενα τετοιο μαγνητη.

 

...γιατι?  τι εχει ο μαγνητης?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνει το χέρι σου χαλαρά τον φτιάχνεις μόνος σου, αν όχι αγοράζεις ένα set Lace sensors και παίζει λουλούδι.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου