Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία + Φορουμ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το κουράσαμε! Η ορθογραφία είναι υποχρέωση στην τελική! Συμμετέχεις σε ενα φορουμ που σημαίνει ότι ακολουθείς κανόνες και κωδικές! Αν δεν είσαι σε θέση να το κάνεις απλά προσπάθησε μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο να γράφεις σωστά! Κατανόηση φυσικά και δείχνουμε όλοι και εννοείται πως συγχωρούνται και κάποια λαθάκια, όχι όμως να δικαιολογούμε κάθε τερατούργημα που γράφεται.

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειρήνη υμίν αδέρφια... ας μην γινόμαστε και 'μεις σαν τους 300 γραφικούς της βουλής κάθε φορά.

Υπάρχουν και χειρότερα. ;D

http://www.youtube.com/watch?v=uFBhceg6ooY

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ.

Αν πχ οι γονείς σου σε δέρνουν και σου συμπεριφέρονται άσχημα πολύ πιθανόν το τελευταίο σου μέλημα να είναι να παρακολουθήσεις στο δημοτικό.

Ένας συμμαθητής μου που ήταν μια παρόμοια περίπτωση δε διάβαζε ποτέ και στη μέση του γυμνασίου τα παράτησε και έπιασε δουλειά σε οικοδομές.

Η εκπαίδευση στην επαρχία επίσης ήταν και συνεχίζει να είναι σε κάποιο βαθμό χαμηλή.

 

Επίσης μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και άτομα με δυσλεξία (σαν του λόγου μου).

Άλλοι έχουν πρόβλημα με την έκφραση και άλλοι με την ορθογραφία.

 

Υπάρχουν ένα σωρό λόγοι που κάποιοι δεν ξέρουν ορθογραφία και σίγουρα μέσα σε αυτούς είναι οτι κάποιοι απλά ήταν τεμπέληδες.

Όμως επειδή βρισκόμαστε στο internet δεν ξέρουμε ποιος και τι δεν μπορούμε και να κρίνουμε έτσι εύκολα.

 

Θα επαναδιατυπώσω αυτό που έγραψα για το "Δημοτικό" και θα συμφωνήσω με τον Jazzjoker (και άλλους) ότι η Παιδεία που θα σου προσφέρει και καλή ορθογραφική, συντακτική και νοηματική έκφραση, προέρχεται κυρίως από το διάβασμα.

 

Συμφωνώ ότι δεν έρχονται σε όλους τους ανθρώπους τα πράγματα τέλεια... δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όλοι οι άνω των 40 στο φόρουμ θα έχουν να σου πουν πολλές ιστορίες που ξέρουν, σαν αυτή του συμμαθητή σου. Βλέπεις παλιότερα ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα (και ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή βέβαια).

 

Από κει και πέρα, εκτιμάται και η προσπάθεια που κάνει κάποιος, όπως εσύ, που είσαι δυσλεκτικός και παρ'όλα αυτά γράφεις εξαιρετικά.... Σαφώς δεν κατηγορείται κάποιος για την προσπάθεια που δεν έκανε, αλλά ας μην ψάχνει και δικαιολογίες ή δικαίωση... δεν συμφωνείς?

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε πραγματικά.

 

Εγώ ξαναλέω κάτι που πιστεύω: Η σωστή χρήση της γλώσσας, πριν ακόμη από το θέμα της μετάδοσης του ακριβούς νοήματος όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, είναι η ταυτότητα ενός λαού. Η γλώσσα κουβαλάει μέσα της παράδοση και ιστορία.

 

Και ενδεχομένως, η ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας είναι το μοναδικό στοιχείο του πολιτισμού αυτής της χώρας που περιέχει σύνδεση με το πολύ μακρινό παρελθόν αυτού λαού.

 

Αν με ρωτήσετε, προτιμώ να βλέπω και να ακούω σωστά ελληνικά, παρά να πάρουμε πίσω τα μάρμαρα του Παρθενώνα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε πραγματικά.

 

Εγώ ξαναλέω κάτι που πιστεύω: Η σωστή χρήση της γλώσσας, πριν ακόμη από το θέμα της μετάδοσης του ακριβούς νοήματος όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, είναι η ταυτότητα ενός λαού. Η γλώσσα κουβαλάει μέσα της παράδοση και ιστορία.

 

Και ενδεχομένως, η ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας είναι το μοναδικό στοιχείο του πολιτισμού αυτής της χώρας που περιέχει σύνδεση με το πολύ μακρινό παρελθόν αυτού λαού.

 

Αν με ρωτήσετε, προτιμώ να βλέπω και να ακούω σωστά ελληνικά, παρά να πάρουμε πίσω τα μάρμαρα του Παρθενώνα.

 

απλά +1000

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ είχα γράψει ολόκληρο κατεβατό επιχειρηματολογώντας για την διαφωνία μου με τον φίλτατο Σκάντζο, νομίζω ότι με καλύπτει...

Αν με ρωτήσετε, είναι σημαντικότερο προτιμώ να μιλάμε και να γράφουμε βλέπω και να ακούω σωστά ελληνικά, παρά να πάρουμε πίσω τα μάρμαρα του Παρθενώνα.

με την μικρή μου παρέμβαση αν μου επιτρέπει ο συγγραφέας.

 

Tsevo ήσουν και είσαι εριστικός κάνοντας συνεχώς προσωπική επίθεση. Κρίμα που με πρόλαβε άλλος στο θέμα του κάρμα. Το λήγουμε εδώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναδιατυπώσω αυτό που έγραψα για το "Δημοτικό" και θα συμφωνήσω με τον Jazzjoker (και άλλους) ότι η Παιδεία που θα σου προσφέρει και καλή ορθογραφική, συντακτική και νοηματική έκφραση, προέρχεται κυρίως από το διάβασμα.

 

Συμφωνώ ότι δεν έρχονται σε όλους τους ανθρώπους τα πράγματα τέλεια... δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά όλοι οι άνω των 40 στο φόρουμ θα έχουν να σου πουν πολλές ιστορίες που ξέρουν, σαν αυτή του συμμαθητή σου. Βλέπεις παλιότερα ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα (και ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή βέβαια).

 

Από κει και πέρα, εκτιμάται και η προσπάθεια που κάνει κάποιος, όπως εσύ, που είσαι δυσλεκτικός και παρ'όλα αυτά γράφεις εξαιρετικά.... Σαφώς δεν κατηγορείται κάποιος για την προσπάθεια που δεν έκανε, αλλά ας μην ψάχνει και δικαιολογίες ή δικαίωση... δεν συμφωνείς?

 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Απλά η ένστασή μου ρε συ είναι οτι εμείς απο τη θέση που είμαστε δεν μπορούμε να κρίνουμε κανέναν για την ορθογραφία του (εκτός απο αυτούς που τρολάρουν επίτηδες και βγάζει μάτι). ;)

Καλώς ή κακώς το διαδίκτυο είναι απρόσωπο και δεν σου δίνει τη δυνατότητα να διακρίνεις το background κάποιου.

 

Και τώρα που το σκέφτομαι είναι απλά τα πράματα..αν κάποιον τον ενοχλεί ένα κείμενο επειδή είναι ανορθόγραφο το προσπερνάει και ησυχάζει.

 

Γενικά πιστεύω οτι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι.

Τα πράματα είναι όπως είναι για όποιον λόγο και να είναι.

Δεν είμαι και σίγουρος οτι την ευθύνη την έχει απόλυτα κάποιος που δεν έμαθε ορθογραφία.Έτσι είναι ο κόσμος σήμερα και ας μην προσπαθούμε με το ζόρι να βγάλουμε άλλη εικόνα στο φόρουμ βγάζοντας ανθρώπους στο περιθώριο.

Απο 'δω και πέρα είναι το θέμα τι κάνουμε.(και όχι σαν μέλη του φόρουμ αλλά σαν μέλη της κοινωνικής ομάδας στην πραγματική μας ζωή).

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που το σκέφτομαι είναι απλά τα πράματα..αν κάποιον τον ενοχλεί ένα κείμενο επειδή είναι ανορθόγραφο το προσπερνάει και ησυχάζει.

 

Αυτό ακριβώς όμως είναι το πρόβλημα για μένα: δεν μπορώ να διαβάσω ένα κείμενο και το προσπερνάω... και είναι κρίμα γιατί μπορεί ο άνθρωπος να έχει να πει πράγματα...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ειμαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα μιλαγε ετσι εξω σε καποιον τριτο, οποτε γιατι να το κανει εδω; Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε πιστευω, ας κρατησουμε ενα Χ επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς όμως είναι το πρόβλημα για μένα: δεν μπορώ να διαβάσω ένα κείμενο και το προσπερνάω... και είναι κρίμα γιατί μπορεί ο άνθρωπος να έχει να πει πράγματα...

 

+1 πολύ σωστά.... Είναι κρίμα αλλά σωστά το προσπερνάς... Μερικά κείμενα απλά δεν διαβάζονται...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου