Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνα προς ενοικίαση


Utter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει μήπως κάποιος αν μπορώ κατά κάποιο τρόπο να νοικίασω απο πουθενά καποιο μικρόφωνο; Θα ήθελα να δοκιμάσω την ποιότητα του recording ηλεκτρικής κιθαρας από ενισχυτή -> μικρόφωνο -> κονσόλα , και προφανώς δε μπορώ να αγοράσω καποιο στην τύχη χωρίς να το δοκιμάσω πρώτα... Καμιά ιδέα κανείς;

αν μέτρον άχρηστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μένεις Utter;

Ψάξε και από την αναζήτηση σε παλιότερα θέματα με τις λέξεις recording και studios και θα βρείς πολλά για μικρόφωνα που σου κάνουν.

Με ένα Shure SM57 γράφεις καλά πάντως και είναι φθηνό...115ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Shure SM57 έιχα κι εγώ υπόψη, αλλά παρ' όλα δε μπορώ να είμαι σίγουρος ότι απλά αγοράζοντας το SM57 θα γράφω οκ, προφανώς είναι κι άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο... Π. Φάληρο μένω, γιατί;

αν μέτρον άχρηστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά,

 

Το Shure SM57 έιχα κι εγώ υπόψη' date=' αλλά παρ' όλα δε μπορώ να είμαι σίγουρος ότι απλά αγοράζοντας το SM57 θα γράφω οκ, [/quote']

Θα γράφεις πολύ καλά, όπως κάνει όλος ο κόσμος με το sm57. Για αυτή την εφαρμογή φημίζεται.

 

προφανώς είναι κι άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο...

 

Aν οι μετατροπείς και η προενίσχυση (γράφεις σε pc/mac φαντάζομαι) είναι ΟΚ' date=' τότε όλα ΟΚ. Ο χώρος δεν σε απασχολεί σχεδόν καθόλου εάν γράφεις on-axis με το sm57, o ενισχυτής και η κιθάρα φαντάζομαι είναι ΟΚ, η όλη καλωδίωση normal...αλλά για μικρόφωνο μιλάμε....

 

Π. Φάληρο μένω, γιατί;

 

O εισαγωγέας της Shure είναι Αγία Παρασκευή στη Μεσογείων απέναντι από την Εκκλησία. Θα τα βρείς βέβαια σε πολλά μέρη και τώρα που μπορούνε να δούνε και οι άλλοι που μένεις μπορεί να σου προτείνουνε κάπου πιό κοντά σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας σε μαγαζιά που νοικιάζουν ηχητικό εξοπλισμό και να νοικιάσεις κάποιο μικρόφωνο. Στη Χαριλάου Τρικούπη έχει αρκετά μαγαζιά να δεις, ή στην Ηχορύπανση (σταθμός Εθνικής ¶μυνας).

 

Ωστόσο:

 

1. Το είχα κάνει και εγώ πριν 8 χρόνια αυτό, νοικιάσαμε 5 μικρόφωνα για να ηχογραφήσουμε μία drums και κάτι ενισχυτές για ένα demo και τα πληρώσαμε ακριβά.

 

2. Το πιο πιθανό είναι να σου δώσουν ένα ταλαιπωρημένο μικρόφωνο (ιδίως αν σε κόψουνε για αρχάριο) και να μην κάνεις τη δουλειά σου όπως θα ήθελες.

 

Πάντως, το να πληρώσεις το 5 ή το 10% της πραγματικής αξίας ενός μηχανήματος για 1 μέρα ενοικίαση είναι λίγο εξωφρενικό. Είναι σα να νοικιάζεις ένα Punto σε ένα νησί για τουλάχιστον 500 Ευρώ την ημέρα... Πρόσφατα είχα δώσει 50 Ευρώ για έναν JCM900 (μαζί με τη καμπίνα) για 5 ώρες ηχογράφηση...λεπτομέρειες του μαγαζιού παραπάνω.

 

Γι'αυτό να είσαι λίγο προσεκτικός.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τη βοήθειά σας!

 

Βασικά για τον ενισχυτή ανησυχούσα, ο οποίος έιναι ένας Ibanez 25W και επίσης επειδή δε θα μπορώ να έχω αρκετά δυνατά το volume (θα με πάρουν με τις ντομάτες οι γείτονες).

 

Λέτε να υπάρχει πρόβλημα λόγω αυτών των παραγόντων;

 

Αλλα βέβαια στη τελική...ένα Shure SM57 σιγά μη μείνει αχρείαστο...

αν μέτρον άχρηστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου