Προς το περιεχόμενο

Out of phase Guitar Recording


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τώρα τελευταία έχω φάει ένα κόλλημα. Όταν ηχογραφώ ηλεκτρική κιθάρα με την αλυσίδα ενισχυτής (όποιος και να είναι) =>Shure SM57 => Behringer ULTRAGAIN PRO MIC2200 (ως mic preamp)=> κάρτα, μου αρέσει πιο πολύ ο ήχος όταν αναστρέφω τη φάση στο σήμα εισόδου (κάνοντάς το out of phase).

 

Καταρχήν (in principal) δεν μου φαινόταν φυσιολογικό... μέχρι που διάβασα ένα άρθρο  σε ένα "ξεχασμένο" "mix" (Σεπτέμβριος 2006), όπου ο Ray Parker Jr. σε μια συνέντευξη στον Blair Jackson , λέει πώς  το "Jack And Jill" ηχογραφήθηκε όλο (από λάθος) out of phase....πούλησε δε 8.000.000 κόπιες  ;D ;D ;D ;D.

 

Πέραν του προσωπικού , μου αρέσει/δεν μου αρέσει, υπάρχει κάποια "τεχνική" / "τεχνοκρατική" ηχοληπτική επιχειρηματολογία/ νομιμοποίηση που να δικαιολογεί την επί  σκοπό out of phase ηχογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν σε mono mode στο master εξακολουθεί να σ' αρέσ' Λάκη μου (και δεν αντιληφθείς artifacts περί Χριστού φαντάρου και Παναγίας στο επισκεπτήριο), μπορείς ελεύθερα (?) να υιοθετήσεις ανώμαλ... (ουπς τζιζ..) out of phase  πρακτικές, πουλώντας γιατί όχι μιλούνια κόπιες σε ανθρώπους που κρίνουν εκ του αποτελέσματος και ποσώς τους ενδιαφέρει το "ορθόδοξο hype" όταν δεν τους αφορά ("τολμώντας" να στέκονται κριτικά στα οξύμωρα ανθρωποκεντρικά θέσφατα)...  8) ;D

 

παρεμπιπτόντως ένα πολύ καλό εργαλειάκι που θα σε βοηθήσει τα μάλα και σου προτείνω να τόχεις πάντα αρωγό στις παραγωγές σου, είναι το InPhase της Waves...

 

inphase.jpg

 

 

ΥΓ... χε χε... κατάλαβες εσύ τώρα και ελπίζω συγχωρείς την κεκτημένη μου ταχύτητα (δεν πρόλαβα να κοιμηθώ μερικές ωρίτσες και βρήκα αλλού κλειδωμένες τις πόρτες και εκμεταλλεύομαι εδώ την φιλία μας)...  ;D ;D ;D ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προς το παρόν λέω ότι με αρέζει....και ήθελα ένα έξτρα back-up...πέραν από τον Ray Parker JR. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ωραιότατον φαίνεται δαύτο

 

παρεμπιπτόντως ένα πολύ καλό εργαλειάκι που θα σε βοηθήσει τα μάλα και σου προτείνω να τόχεις πάντα αρωγό στις παραγωγές σου, είναι το InPhase της Waves...

 

 

 

, αλλά έχω για αυτάς τας εργασίας το WaveLab, και θέλω να μπώ στο τριπ να ξοδεύτω. ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου