Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ξυπνατε.

Ξυπνήσαμε... καλημέρα ;D. Nick δεν νομίζω ότι η λαϊκή απαίτηση είναι «σοσιαλιστικοί παράδεισοι», προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπήρξαν ποτέ και ούτε θα υπάρξουν. Θα ήταν πιο ρεαλιστική η απαίτηση για κοινωνική δικαιοσύνη, ισονομία και εύρυθμη κρατική λειτουργία.

Φυσικά και μακριά από εμάς η κάθε... Β. Κορέα η οποία δεν είναι τίποτα άλλο από μια προσωποπαγή- οικογενειακή δικτατορία με ένα μαρξιστικό προσωπείο. Όμως οι αγκυλώσεις μας- πχ αυτό που νομίζω ότι εσύ έγραψες- σε τρεις ημέρες ανοίγεις επιχείρηση στο εξωτερικό, σε τρεις μήνες εδώ (τρία χρόνια θα σου πω εγώ), δεν είναι απορρέουν από «κομμουνιστικές» καταβολές, αλλά από την στρεβλή λειτουργία του αστικού κράτους μας.

Δεν θα υπερασπιστώ τον καπιταλισμό- τον θεωρώ ένα σύστημα που και αυτό βασίστηκε στην «βαρβαρότητα»- όμως για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, καπιταλιστικό είναι το σύστημα και στην Ολλανδία ή την Σκανδιναβία, όμως αυτό δεν τους απέτρεψε ώστε να δημιουργήσουν λειτουργικά, ευνομούμενα και ενίοτε κοινωνικά κράτη.

Με τα καλά του και τα (πολλά) στραβά του, εμείς στην Ελλάδα έχουμε βιώσει έναν στρεβλό, «άναρχο», καπιταλισμό- φιλελευθερισμό, που δεν είχε ούτε τους βασικούς κανόνες, που δεν τήρησε ούτε τις βασικές ισορροπίες.

Όχι λοιπόν στην δαιμονοποίηση του κεφαλαίου, αλλά όχι και στην θεοποίηση του. Το ζητούμενο μας είναι παιχνίδι με κανόνες που τηρούνται. Θα δώσω το παράδειγμα των ΗΠΑ και τι συνέβη όταν καταστρατηγήθηκαν οι κανόνες: Η κυβέρνηση Κλίντον κατάργησε την νομοθεσία αυστηρότερου ελέγχου στους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς της χώρας, που υπήρχαν- δεν θυμάμαι ακριβώς- ή από την εποχή του Ρούσβελτ ή του Τρούμαν... Το αποτέλεσμα ήταν να σκάσει το κανόνι της Λήμαν και εκ των υστέρων να βγει η κυβέρνηση Ομπάμα και να επαναφέρει τον έλεγχο.

Δεν είμαι οπαδός των πατερναλιστικών θεωριών, αλλά η ιστορία θέλει το κεφαλαίο να χρειάζεται την (λογική) κρατική εποπτεία, γιατί διαφορετικά είναι ανεξέλεγκτο και η δράση του- ορμώμενη από τη απληστία-μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

Κανόνες στο παιχνίδι λοιπόν...      

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

όμως για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου

 

γιατι εγω τι κανω ? ;D

 

Όχι λοιπόν στην δαιμονοποίηση του κεφαλαίου, αλλά όχι και στην θεοποίηση του.

 

+1000

 

ειπαμε η αληθεια ειναι στους Sex Pistols...εεεεε,στη ΜΕΣΗ ηθελα να πω. ;)

 

 

Θα ήταν πιο ρεαλιστική η απαίτηση για κοινωνική δικαιοσύνη, ισονομία και εύρυθμη κρατική λειτουργία.

 

σε αυτο μαζι σου,ποιος δεν το θελει,αλλο ομως αυτες οι αξιες που περιγραφεις και αλλο το "ποιημα" ;)

 

Δεν είμαι οπαδός των πατερναλιστικών θεωριών, αλλά η ιστορία θέλει το κεφαλαίο να χρειάζεται την (λογική) κρατική εποπτεία, γιατί διαφορετικά είναι ανεξέλεγκτο και η δράση του- ορμώμενη από τη απληστία-μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

 

Εγω ειμαι (τον KEYNES τον ειχα στο πανεπιστημιο εικονα στο προσκεφαλι μου (και εξακολουθω να τον εχω),εχω παιξει ξυλο με καθηγηταδες στην Αμερικη για αυτον.... ;D (σκεψου να εισαι στο ΝΥU και να κανεις διατριβη για τον Keynes & τον Marx....,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ τους ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Εγω ειμαι (τον KEYNES τον ειχα στο πανεπιστημιο εικονα στο προσκεφαλι μου (και εξακολουθω να τον εχω),εχω παιξει ξυλο με καθηγηταδες στην Αμερικη για αυτον.... ;D (σκεψου να εισαι στο ΝΥU και να κανεις διατριβη για τον Keynes & τον Marx....,ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ τους ;D)

Το παράδειγμα που δίνεις, του Keynes είναι κατά την άποψη μου το ορθότερο. Ήταν ο μέσος δρόμος, ο πιο δίκαιος και ορθολογικός. Και μιλάμε για τον άνθρωπο που πρώτος πριν από όλους- καθώς παρευρισκόταν στις Βερσαλίες- που προέβλεψε τον Β΄παγκόσμιο πόλεμο, διαβλέποντας ότι η συνθήκη και οι δυσβάσταχτοι οικονομικοί της όροι θα εξωθούσαν την Γερμανία σε νέο πόλεμο. Δεν τον άκουσε κανείς... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ΟΥΔΕΙΣ στην Ελλαδα γνωριζει ΤΙ ακριβως ειναι το ΔΝΤ και οτι δεν ειναι αναγκαια...δαιμονας ,ενδεικτικα αναφερω οτι εχει σωσει την ΤΟΥΡΚΙΑ,η οποια πλεον...αρνειται τον δανεισμο μια και εχει ισχυρη οικονομια,εχει σωσει,με θυσιες βεβαια,την Ουγγαρια,απο την αλλη εχει καταστρεψει χαβαλεδιαρικες χωρες οπως η Αργεντινη,τα παντα εξαρτωνται απο τη σοβαροτητα της χωρας που βοηθαει......και κατα ποσον αυτη ειναι αποφασισμενη να αλλαξει και να ΔΟΥΛΕΨΕΙ.

 

Μιά ερώτηση: αφού η Τουρκία σώθηκε κι έχει ισχυρή οικονομία, γιατί έχει λυσσάξει να μπεί στην ΕΕ; Είχα την εντύπωση ότι στην ΕΕ θέλουν να μπουν "τσόντα" χώρες σαν την Ελλάδα και τις πρώην ανατολικές (δεν μιλάω γιά τον αρχικό "σκληρό πυρήνα") για να εκσυγχρονιστούν μέσω μιάς μεγάλης, ευνοϊκής γι' αυτές, αγοράς που θα μπορούν να κάνουν "παιχνίδι". Η Τουρκία γιατί; Εκτός κι αν πρόκειται γιά επεκτατική (οικονομικά) κίνηση ίσως;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού η Τουρκία σώθηκε κι έχει ισχυρή οικονομία, γιατί έχει λυσσάξει να μπεί στην ΕΕ;

 

για το λογο που λυσσαξε και η Γερμανια,η Γαλλια και οι λοιπες χωρες που την εφτιαξαν (ναι ο σκληρος πυρηνας που λες),αλλο να εισαι μονος σου και αλλο να εισαι μερος μια ισχυρης ομαδας.

 

Εκτός κι αν πρόκειται γιά επεκτατική (οικονομικά) κίνηση ίσως;...

 

επεκτατικη δεν ξερω,συμφερουσα σιγουρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΤΥΧΩΣ ή δυστυχως,ακομα η προηγουμενη γενια μας στηριζει! Και μην ξεχναμε οτι οι μισοι δημοσιοι υπαλληλοι ητανε! Το σπιτι τους (ΜΑΣ) ομως το χτισανε! Αρα,δανεικα-ξεδανεικα κατι μας εμεινε. Στο δρομο ο μεσος Ελληνας δεν προκειται να μεινει.

 

Φίλε μου εδώ χτυπάς φλέβα χρυσού! Περιγράφεις ένα μεγάλο ποσοστό της προηγούμενης γεννιάς! Οι μισοί ήταν όντως δημόσιοι υπάλληλοι! Βολεύτηκαν και ενίσχυσαν την λογική του βολέματος! Όλοι σχεδόν κάτι παρέλαβαν από τους παππούδες που ήταν σοβαροί και εργατικοί άνθρωποι!!!!

 

Όμως, προσωπικά θεωρώ την προηγούμενη γεννιά (τους γονείς μας) την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ με διαφορά γεννιά στην νεότερη ιστορία της Ελλάδος! Τα βρήκαν όλα πολύ εύκολα! Όλοι σχεδόν κάτι βρήκαν (οικόπεδα. σπίτια... κλπ) και ξεκίνησαν με μεγάλα στηρίγματα την ζωή τους! Η συντριπτική πλειοψηφία βολεύτηκε όπως είπαμε! Η χαρά του δημοσίου υπαλλήλου!!! Δημιουργήθηκαν πολλοί νεόπλουτοι!!! Πάρα πολλοί!!!

 

Χτίσανε εξοχικά (καταπατημένα οικόπεδα και λαθραία σπίτια τα περισσότερα αλλά δεν βαριέσαι...), μεγαλοεργολάβοι ΛΑΘΡΑΙΩΝ οικοδομών ακόμα καυχιούνται για τις χρυσές εποχές του '80....Μας γέμισαν τσιμέντο... Τόνους!!!! Έχτισαν σε πλαγιές, σε βουνοκορφές , σε δάση..... Τα ρήμαξαν όλα. Φραγμός κανένας!!!! τα βρήκαν όλα έτοιμα και εύκολα...Επειδή λοιπόν δεν έμαθαν να κάνουν κουμάντο, κάποιοι (οι δικοί μου γονείς ανήκουν σε αυτούς) δεν πρόβλεψαν ότι τα πράγματα μπορεί να άλλαζαν....Και το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό. Και έτσι έγινε... Το χάσμα μεγάλωσε!! Δημιουργήθηκαν οι πολύ πλούσοι και οι κακομοίρηδες.... Ακόμα όμως και οι τελευταίοι, σχεδόν όλοι, ένα σπίτι το έχτισαν....

 

Και συγκρίνω λοιπόν το πως ξεκίνησαν την ζωή τους οι γονείς μου ας πούμε (σημερινοί κακομοίρηδες όπως είπα...) με το πως την ξεκινάω εγώ.... Μιλάμε ότι είναι για κλάματα.... Άν είχα την βοήθεια που είχαν αυτοί (διαμερίσματα , οικόπεδα , ρευστό μόνο για ξεκίνημα...) στο ξεκίνημα της δικής μου οικογένειας, έχω την αίσθηση ότι θα πετύχαινα πολύ περισσότερα από αυτούς....

 

Δεν το προσωποποιώ στην δική μου οικογένεια. Θεωρώ ότι λίγο πολύ, αυτά που γράφω χαρακτηρίζουν την προηγούμενη γεννιά. Τα βρήκαν εύκολα. Δεν τα εκτίμησαν. Ήταν καλοπερασάκηδες και τεμπέληδες! Προσωπικά τους αντιπαθώ αφάνταστα. Σχεδόν όλους τους μπαρμπάδες μας....

 

Αυτά τα ολίγα... ::)

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Όμως, προσωπικά θεωρώ την προηγούμενη γεννιά (τους γονείς μας) την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ με διαφορά γεννιά στην νεότερη ιστορία της Ελλάδος! Τα βρήκαν όλα πολύ εύκολα! Όλοι σχεδόν κάτι βρήκαν (οικόπεδα. σπίτια... κλπ) και ξεκίνησαν με μεγάλα στηρίγματα την ζωή τους! Η συντριπτική πλειοψηφία βολεύτηκε όπως είπαμε! Η χαρά του δημοσίου υπαλλήλου!!! Δημιουργήθηκαν πολλοί νεόπλουτοι!!! Πάρα πολλοί!!!

 

Χτίσανε εξοχικά (καταπατημένα οικόπεδα και λαθραία σπίτια τα περισσότερα αλλά δεν βαριέσαι...), μεγαλοεργολάβοι ΛΑΘΡΑΙΩΝ οικοδομών ακόμα καυχιούνται για τις χρυσές εποχές του '80....Μας γέμισαν τσιμέντο... Τόνους!!!! Έχτισαν σε πλαγιές, σε βουνοκορφές , σε δάση..... Τα ρήμαξαν όλα. Φραγμός κανένας!!!! τα βρήκαν όλα έτοιμα και εύκολα...Επειδή λοιπόν δεν έμαθαν να κάνουν κουμάντο, κάποιοι (οι δικοί μου γονείς ανήκουν σε αυτούς) δεν πρόβλεψαν ότι τα πράγματα μπορεί να άλλαζαν....Και το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό. Και έτσι έγινε... Το χάσμα μεγάλωσε!! Δημιουργήθηκαν οι πολύ πλούσοι και οι κακομοίρηδες.... Ακόμα όμως και οι τελευταίοι, σχεδόν όλοι, ένα σπίτι το έχτισαν....

 

 

Μήτσο μου θα συμφωνήσω και δυστυχώς η νοοτροπία τους «δηλητηρίασε» και την δική μας γενιά- που τελικά μάλλον στο ίδιο χάλι είμαστε. Δεν μπορώ να παραβλέψω ότι τόσο σε εμένα, όσο και σε φίλους μου η μόνιμη επωδός/ παρότρυνση, συγγενών και γνωστών ήταν «να μπεις στο δημόσιο, να βολευτείς»... 

Δεν μπορώ να μην αναφέρω την περίπτωση μιας γνωστής μου που σπούδαζε νοσηλεύτρια. Αυτό που... κραύγαζε ήταν «Δημόσιο for ever»... Τελικά τα κατάφερε, μπήκε στο δημόσιο και υλοποίησε το σχέδιο της - ναι, το είχε σχεδιάσει: Γεννάει τα παιδάκια της και με βάση την προσχεδιασμένη τεκνοποίηση της θα πατήσει το πόδι της στην δουλειά σε περίπου έξι χρόνια! Θα μου πεις, κουνέλα θα γίνει; Ναι, ήθελε πολλά παιδιά και το δημόσιο ήταν η λύση της. Τα κατάφερε, με γεια της και χαρά της... Δημόσιο for ever λοιπόν, αλλά γιατί τώρα πρέπει να την πληρώνουμε όλοι εμείς. Βεβαίως ας μην γελιόμαστε... Δεν είναι αυτή το μεγαλύτερο πρόβλημα μας. Αυτή η γελοία νοοτροπία είναι το πρόβλημα.

Όσο για τα καταπατημένα, αυθαίρετα κλπ που σωστά γράφεις, θέλει δύο για να χορέψεις ταγκό: Αυτούς που παρανομούν και αυτούς που δεν ελέγχουν (και που τα παίρνουν και με την σειρά τους παρανομούν)...

 

Και για να μην το κουράσω, τα πράγματα είναι αυτά που είναι, γιατί έτσι έπρεπε να είναι... Δηλαδή Μήτσο μου, γύρω μας ακούμε νεοελληνικά, όχι... Σουηδικά. Αν ακούγαμε δίπλα μας να μιλάνε Σουηδικά και είχαμε αυτό το κράτος, τότε θα είχαμε λόγους ανησυχίας. Όμως αυτοί είναι οι νεοέλληνες και αυτό είναι το κράτος τους- για λόγους που έχουμε αναλύσει εκτενώς στο παρελθόν.

 

Μακάρι να μπορέσει η δική μας η γενιά να φτάσει στο να σπάσει τον «κύκλο»- αν και αμφιβάλω- για να μην υπάρξουν κάποιοι άλλοι μετά από εμάς και γράψουν ότι αντιπαθούν απίστευτα την προηγούμενη γενιά γιατί ήταν τεμπέληδες και καλοπερασάκηδες... 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε καλώ λοιπόν να βγείς από την ανεργία και να ανοίξεις μια δικιά σου επιχείρηση, να προσλάβεις 4-5 υπαλλήλους να είσαι 100% σωστός στους μισθούς σου στις υπερορίες σου, στα επιδόματα σου, στα ικα σου στα τεβε σου σε όλα σου, να πληρώνεις μετρηροίς όλες σου τις φορολογικές υποχρεώσεις χωρίς να κρίβεις cent από κανέναν, να έχεις ανοιχτές τις πόρτες σου σε όλα τα ελεκτικά συστήματα του κράτους που μόλις θα το καταλάβουν αυτό θα έρχονται ΜΟΝΟ σε εσένα γιατί είσαι η έυκολη δουλειά που θα γεμίσει το πρόγραμμα της ημέρας! Και τότε φίλε μου, ΜΟΝΟ τότε έλα σε ένα χρόνο εδώ και μίλα μου για δερμάτινες καρέκλες και κεφάλαια στην Ελβετία. Τοτε έλα εδώ και τα ξαναλέμε  ;)

 

...εδώ λέμε είναι άνεργος και του προτείνεις να ανοίξει επιχείρηση!!!???

κατά τ'άλλα καλά τα λέμε όλοι,αλλά τα περί κρίσης,κεφαλαίου,επενδυτών κλπ,κλπ.

να πάμε να τα πούμε σ'αυτούς που περνάνε κρίση μια ζωή(άνεργοι,3ωροι,4ωροι και λοιποί "προνομιούχοι").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...εδώ λέμε είναι άνεργος και του προτείνεις να ανοίξει επιχείρηση!!!???

 

 

Εεεεμ, εδώ σε θέλω κάβουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όμως, προσωπικά θεωρώ την προηγούμενη γεννιά (τους γονείς μας) την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ με διαφορά γεννιά στην νεότερη ιστορία της Ελλάδος!

 

Δεν προσπαθώ να ρίξω τις ευθύνες αλλού, όμως σίγουρα η γενιά των γονιών μας είναι υπευθυνη όχι μονο γιατι καλλιέργησε αυτό το πελατειακό "σύστημα", αλλα γιατί προσπάθησε και προσπαθει ακόμα να το περάσει στις νεοτερες γενιές....

Όχι δεν τα βρηκαν ευκολα, αυτό δεν το πιστεύω, απλα λειτούργησαν (οπως και εμείς σήμερα - ως άξια τέκνα τους) με την ακριβώς αντίθετη λογική απο αυτή που ορίζει τον Πολίτη (δηλαδή "εγώ την πάρτη μου και χέστηκα") σε εποχές που υπήρχαν περισσότερες ευκαιρίες.

Και όλα αυτά στο  όνομα του "εγώ ότι κανω το κάνω για να ζήσουν τα παιδιά μου καλύτερα..."

Ευχαριστώ Μπαμπα...! εσύ πρόλαβες να πάρεις σύνταξη, εγώ πρόλαβα οριακά να μεγαλώσω έχοντας φύση γύρω μου.... Οι παρακάτω.....?

Δίνω καθημερινό "αγώνα" να περάσω άλλα μηνύματα στα παιδιά μου....

 

EDIT: για μένα αυτή η κρίση είναι ΠΡΩΤΑ κοινωνική και μετά οικονομική..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου