Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιες 8; (αν μιλαμε για ιδιωτικο τομεα παντα)

 

καλα...λεμε τωρα... ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προφανώς δεν νομιμοποιούνται να μην τις δίνουν. Τους ασκείται όμως μια πίεση. Και ο άγιος φοβέρα θέλει που λένε....

Όταν λοιπόν, με τη φοβέρα, αρχίσουν όλα αυτά τα επαγγέλματα να είναι νόμιμα κόβοντας αποδείξεις...θα ήθελα να δώ πόσο προσοδοφόρα θα είναι...Προφανώς και το μεροκάματο θα βγαίνει...

 

Τώρα για την προηγούμενη γενιά...δεν έχω καταλάβει ποιά εννοείτε ακριβώς. Ας πούμε ό δικός μου ο πατέρας έζησε και τη Κατοχή (και αυτό και μόνο του συγχωρεί πολλά). Αν μιλάμε  για τον FunkyBass...τότε ο πατέρας του θα μπορούσα να είμαι εγώ :P ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάπου πιο πριν αναφέρθηκε η "ελεύθερη αγορά" (νομίζω κάπου το σχολίαζε ο Τέρρυ), εγώ ρε παιδιά τόσα χρόνια δεν είδα καμιά ελεύθερη αγορά.

 

Μέχρι και ο κουλουρτζής είναι κλειστό επάγγελμα. Όλα τα κλειστά επαγγέλματα έχουν ειδικές ευνοϊκότατες ρυθμίσεις στο φορολογικό και τέλος πάντων έχουν μεγάλο "άνοιγμα" για την αύξηση των απολαβών τους χωρίς φορολογικό αντίκτυπο.

 

Που είναι λοιπόν ο ανταγωνισμός;

 

Που είναι η ελεύθερη αγορά;

 

Οέο;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή κάπου πιο πριν αναφέρθηκε η "ελεύθερη αγορά" (νομίζω κάπου το σχολίαζε ο Τέρρυ), εγώ ρε παιδιά τόσα χρόνια δεν είδα καμιά ελεύθερη αγορά.

 

Μέχρι και ο κουλουρτζής είναι κλειστό επάγγελμα. Όλα τα κλειστά επαγγέλματα έχουν ειδικές ευνοϊκότατες ρυθμίσεις στο φορολογικό και τέλος πάντων έχουν μεγάλο "άνοιγμα" για την αύξηση των απολαβών τους χωρίς φορολογικό αντίκτυπο.

 

Που είναι λοιπόν ο ανταγωνισμός;

 

Που είναι η ελεύθερη αγορά;

 

Οέο;

 

Γι' αυτό αναφέρθηκα φίλε μου στο ότι  «εμείς στην Ελλάδα έχουμε βιώσει έναν στρεβλό, «άναρχο», καπιταλισμό- φιλελευθερισμό, που δεν είχε ούτε τους βασικούς κανόνες, που δεν τήρησε ούτε τις βασικές ισορροπίες.» Γι αυτό που μόλις σχολίασες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και ο κουλουρτζής είναι κλειστό επάγγελμα.

 

12.000 ΤΟΝ ΜΗΝΑ βγαζουν αυτοι που εχουν καβατζωσει τις καλες "γωνιες" (και μου λες μετα μεταπτυχιακα και πανεπιστημια.... ;D)

 

τα κλειστα επαγγελματα (μοναδικη χωρα στην ΕΥΡΩΠΗ που τα εχουμε ακομα) ειναι το δευτερο μεγαλυτερο καρκινωμα μετα το Δημοσιο,αν ανοιξουν θα γλυτωσουμε ολοι μας απο κανα 3χιλιαρο το χρονο σε εξοδα (ο κυριος λογος που η Ελλαδα ειναι πανακριβη ειναι αυτα τα επαγγελματα)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και μοιραία όλα αυτά αλλά για το πάπλωμα τελικά τι θα γίνει;

Υπάρχει λύση;

Αν θέλετε την άποψή μου σαφώς και υπάρχει λύση.

Κατά την τεκμηριωμένη άποψή μου, το όλο ζήτημα που έχει δημιουργηθεί ΔΕΝ είναι για τα απίστευτα χρέη της Ελλάδος. Υπάρχουν και άλλες χώρες εντός και εκτός Ευρώπης με δημοσιονομικά ελλείματα, με εξωτερικά χρέη κλπ κλπ. Και όπως και να το κάνουμε οι χώρες αυτές ΔΕΝ έχουν και τα εγγενή προβλήματα της γειτνίασης με επεκτατικούς (or so assumed to be) γείτονες, της ευκολίας πρόσβασης από εκατομμύρια οικονομικούς και πολιτικούς μετανάστες, την εξάπλωσή της σε εκατοντάδες νησιά κλπ κλπ. Η κουβέντα γίνεται για το οιωνεί χρήμα και την φερεγγυότητα του Ελληνικού κράτους να είναι καλοπληρωτής στα δάνεια που πρέπει να πάρει όπως και κάθε χώρα. Κάτι που έχει δημιουργηθεί και από τα μακροχρόνια αποτελέσματα αλλά και σαφέστατα τεχνηέντως λόγω διαφόρων συνθηκών. Και όπως έχω ξαναπεί δεν μας φταίνε οι άλλοι. Το ότι υφιστάμεθα σε μία ευρύτερη καπιταλιστική κοινωνία το γνωρίζουμε και βάσει αυτού θα πρέπει να προσαρμόσουμε το ζειν και ευ ζειν μας αλλά πρωτίστως το σκέπτεσθαι.

Υπάρχουν δυνατότητες ανάκαμψης; Ναι, υπάρχουν. Δεν ήταν ποτέ μακριά μας.

Με θεμελιώδεις πρακτικές. Μείωση του κόστους αλλά και αύξηση των εσόδων.

 

α) Σαφώς αλλά και σαφές ξεκαθάρισμα του δημόσιου τομέα. Δεν θέλω να ακούω χαζομάρες για "στην Αγγλία έχουν μόνο 400.000 δημόσιους υπαλλήλους". Η Αγγλία (ελέω Θάτσερ) ξεπούλησε τα τραίνα της, το ρεύμα της, το νερό της και άλλα πολλά και τα προβλήματα αυτής της μοιρασιάς τα λούζεται πλέον ο Άγγλος (όπως και ο Αμερικάνος) . Δεν χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο. Αλλά δεν θέλουμε και κάτι χιλιάδες υπαλλήλους για (πχ) έναν ΟΣΕ που έχει ΔΥΟ(!!) μόνο γραμμές. Και χιλιάδες άλλα παραδείγματα. Οι απολύσεις μπορούν περιοριστούν με αναδιανομή ευθυνών αλλά και γεωγραφικών τοποθετήσεων. Εν είδει στρατού.  ;)

Υπερκομματικός κυβερνητικός έλεγχος λοιπόν σε όλα τα αγαθά που δικαιωματικά πρέπει να απολαμβάνει ο πολίτης. Από την άλλη, ετήσιος δημοσιευμένος οικονομικός έλεγχος και αυστηρό auditing, από τυχαίους, και σε μη ανακοινώσιμες ημερομηνίες, auditors σε διαδικασίες Προμηθειών αλλά και ελέγξιμη στοχοθεσία στους διοικητές των οργανισμών. Αυστηρές ποινές στους παραβάτες.

 

β) Φορολογική τακτική που θα είναι κοινωνικά ευαίσθητη αλλά ταυτόχρονα σκληρή σε λογαριθμικό βαθμό ανάλογα των απολαβών. Ειδική ρύθμιση (κι ας μην αρέσει στο ΚΚΕ  ;)) πρέπει να γίνει για εταιρείες που αποδεδειγμένα προτίθενται να επενδύσουν στην χώρα.

 

γ) Στήριξη της μικρομεσαίας επιχείρησης (που αποτελούν το σύνολο της χώρας) με συντόμευση των μεθόδων λειτουργίας, βοήθειας αλλά και επόπτευσης.

 

δ) Ανάπτυξη με συγκεκριμένους τρόπους στον άξονα

δ1) Τουρισμός (όχι με τη μπούρδα που βγάλαν για αφίσα), αναγκαστική βελτίωση των υπηρεσιών και έλεγχο τιμών (αφαίρεση αδειών σε περιπτώσεις μη συμμόρφωση). Το πρωτογενές υλικό σαφώς και υπάρχει αλλά πρέπει να υπάρξει και κάποιο repositioning γιατί ο Ευρωπαίος όχι μόνο κουράστηκε αλλά και πλέον εκνευρίστηκε να βλέπει τον Ζορμπά να χορεύει πίνοντας ούζα την παραλία όταν αυτός πηδιέται. Θα μου πείς τι να κάνουμε αφού έτσι ...  ΟΧΙ. Οταν πουλάς σε ενδιαφέρει τι θέλει ο Αγοραστής και όχι τι γουστάρεις εσύ.

δ2) Ναυτιλία / Λιμάνια. Ευνόητο το γιατί και πρέπει να γίνουν πολύ συγκεκριμένα βήματα προς τα εκεί. Το παράδειγμα του αν θέλουμε (και δεν γκρινιάζουν ασύστολά τα κομματόσκυλα φερέφωνα της βόλης και της γκρίνιας), γίνεται, είναι ο Αστακός.

δ3) Πράσινη οικονομία. Παρθένο έδαφος, δεκάδες οι αιτήσεις για μεγάλες επενδύσεις αλλά και Ελληνική τεχνολογία που ακόμα να προωθηθεί και θάβεται. Εκεί μπαίνει και ο παράγοντας Παιδεία, και δη η Πανεπιστημιακή όχι μόνο ως ποιότητα αλλά και ως συμβάλλων συμβιοτικά με επιχειρήσεις στην ανάπτυξη τεχνολογίας.

δ4) Γεωργία. Τεράστιες δυνατότητες, πνιγμένες στους εργατοπατέρες, στους μεσάζοντες και στην βαρεμάρα που μπόλιασαν τα εκατομμύρια  κομματικά € που μοιράστηκαν από τα Κοινοτικά Πακέτα σε μορφή επιδοτήσεων.

 

Τα παραπάνω εν τάχει γιατί έχω και αρκετή δουλειά.

 

Αλλά όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν τα δύο βασικότερα.

α) Αλλαγή νοοτροπίας που είναι και το δυσκολότερο

β) και επιτέλους κάποιες ποινικές ρήτρες στην περίπτωση αποτυχίας στην ανάληψη ευθυνών. Γιατί όπως λένε και στις συμβάσεις οι Αγγλοσάξωνες, "SLA without penalties is just a wish list". Πολλώ δε μάλλον όταν απευθύνεται σε Έλληνες  ;)

 

Σορρυ αν κούρασα, απλώς είναι μικρές δικές μου σκέψεις για λίγο φως στη μαυρίλα που και είμαστε αλλά και μας πασάρουν........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λοιπόν, με τη φοβέρα, αρχίσουν όλα αυτά τα επαγγέλματα να είναι νόμιμα κόβοντας αποδείξεις...θα ήθελα να δώ πόσο προσοδοφόρα θα είναι...Προφανώς και το μεροκάματο θα βγαίνει...

 

Τώρα για την προηγούμενη γενιά...δεν έχω καταλάβει ποιά εννοείτε ακριβώς. Ας πούμε ό δικός μου ο πατέρας έζησε και τη Κατοχή (και αυτό και μόνο του συγχωρεί πολλά). Αν μιλάμε  για τον FunkyBass...τότε ο πατέρας του θα μπορούσα να είμαι εγώ :P ::)

 

όπως εγώ έχω κάθε μήνα κρατήσεις από τον μισθό μου για την εφορία και εισφορά στο ασφαλιστικό μου ταμείο, έτσι μου φαίνεται, θα πρέπει και κάποιος που κάνει ελεύθερο επάγγελμα να αποδίδει αυτά που πρέπει στο κράτος! Ανεξαρτήτως της βιωσημότητας ή όχι της επιχείρησής του! Δηλαδή, εγώ αν κάποιον μήνα έχω παραπάνω έξοδα, μπορώ να έχω λιγότερες κρατήσεις από τον μισθό μου? Ρωτάω...

 

Τώρα για την προηγούμενη γεννιά, αν και είναι δύσκολο να κάνει κάποιος ακριβή διαχωρισμό, αναφέρομαι στους γεννηθέντες  '40- '60 χοντρικά....

 

 

@audiokostas... τουλάχιστον για τους άξονες ανάπτυξης που αναφέρεις, προσωπικά συμφωνώ... +1

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12.000 ΤΟΝ ΜΗΝΑ βγαζουν αυτοι που εχουν καβατζωσει τις καλες "γωνιες" (και μου λες μετα μεταπτυχιακα και πανεπιστημια.... ;D)

 

τα κλειστα επαγγελματα (μοναδικη χωρα στην ΕΥΡΩΠΗ που τα εχουμε ακομα) ειναι το δευτερο μεγαλυτερο καρκινωμα μετα το Δημοσιο,αν ανοιξουν θα γλυτωσουμε ολοι μας απο κανα 3χιλιαρο το χρονο σε εξοδα (ο κυριος λογος που η Ελλαδα ειναι πανακριβη ειναι αυτα τα επαγγελματα) 

 

Μεγάλο κεφάλαιο στο δεκάτομο έργο "Η Ελληνική σαπίλα και πως να την αποκτήσετε". Και έχουν το θράσος να διαμαρτύρονται κάποιοι. Αλλά που θα πάει, ελπίζω να τα ξεγράψουμε τα κλειστά επαγγέλματα. Φαίνεται οτι υπάρχει πολιτική βούληση. Και οταν θα αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές (ελπίζω) τότε θα καταλάβουμε το μέγεθος της βλακείας μας (μέρος αυτής μάλλον).

 

Τώρα για την προηγούμενη γενιά...δεν έχω καταλάβει ποιά εννοείτε ακριβώς. Ας πούμε ό δικός μου ο πατέρας έζησε και τη Κατοχή (και αυτό και μόνο του συγχωρεί πολλά). Αν μιλάμε  για τον FunkyBass...τότε ο πατέρας του θα μπορούσα να είμαι εγώ :P ::)

 

60+ χοντρικά, χοντρικά.

 

Και κάτι για τον ιδιωτικό τομέα. Για τις πολλές ώρες και τις πολλές θυσίες δεν φταίνε πάντα οι εργοδότες. Σε πολλές περιπτώσεις οι εργαζόμενοι είναι εκείνοι που προσφέρουν, χωρίς να τους ζητηθεί, αφιλοκερδώς τις επιπλέον υπηρεσίες τους. Και το κακό είναι ότι ένας να το κάνει αυτομάτως οι υπόλοιποι φαίνονται σαν "κακοί" υπάλληλοι. Πρέπει να γίνουμε και λίγο πιο ξύπνιοι. Δεν σου ζήτησε κανείς να κάτσεις και βάρεσες 8ωρο, τράβα στο σπίτι σου. Τι πάει να πεί "Μα έχω δουλειά, δεν τελείωσα..."; Και αύριο θα έχεις δουλεία και μεθάυριο και να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό γι' αυτό. Αν όλοι (λέμε τώρα) του ιδιωτικού τομέα έκαναν το απλό, να φύγουν στην ώρα τους, τότε κανείς δεν θα το ζήταγε. Και μην μου πείτε ότι δεν γίνεται γιατί το έχω βιώσει. Και αν κάποιος εργοδότης είναι καθήκι, μακριά, μην του κάνεις την χάρη να γίνεις δικός του υπάλληλος. It takes two to tango.

 

Γι' ακόμα μια φορά respect audiokostas.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που δεν εχει θιχτει ακομα σε αυτο το thread:

 

ΓΙΑΤΙ καποιος να φερει την επιχειρηση του Ελλαδα; ΤΙ θα κερδισει; Αν θελει φτηνα μεροκαματα, αν και Ελλαδα ειναι αθλιοι οι μισθοι/συνθηκες εργασιας ΟΣΟ και να τα ριξουμε δεν φτανουμε την Ασια (βλεπε Κινα, Ινδια, Ινδονησια, Ταιβαν). Αν θελει ποιοτητα, που θα τη βρει; (Και το Made In Greece δεν νομιζω οτι στο εξωτερικο ειναι συνωνυμο της ποιοτητας, συγκρινετε το π.χ. με το Made In Germany). Οποτε ειμαστε σε μια Limbo χαμηλων μεροκαματων, οχι τοσο χαμηλων ωστε να ειναι ανταγωνιστικα παγκοσμια και οχι τοσο υψηλων ωστε να φερνουν την ποιοτητα.

 

Να κανω και μια μουσικη παρομοιωση:

 

Θα αγοραζε ποτε κανεις σας Ελληνικη κιθαρα η ενισχυτη; (οχι καστομια απο μπουτικ, για μαζικη παραγωγη μιλαμε, ΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΥΠΗΡΧΕ). Τι θα προσεφερε ενα τετοιο οργανο; Δεν θα ειχε ουτε το Value For Money της Κινας/Κορεας ουτε την ποιοτητα USA πχ.

 

Να ρωτησω και κατι αλλο; Γιατι στην Ε.Ε. το οριο για να χαρακτηριστει κατι βιομηχανια ειναι 250 εργαζομενοι και Ελλαδα 50; Ποσοι εγχωριοι βιομηχανοι ειναι στην πραγματικοτητα βιοτεχνες;

 

Μιας και πηρα φορα με τις παρομοιωσεις

 

Συγκρινετε την παραγωγη του ενος Ελληνικου δισκου με εναν αντιστοιχο Αγγλικο π.χ. (μιλαω για παραγωγες ΕΜΙ, BMG επιπεδου, οχι το Τολης-Warrior-13-Pathssia που παιζει φολκ-μπλακ-τζαζ-μεταλ και "υπεγραψε" στην John Dicksson records απο τις κουκουβαουνες της Σουηδιας (που και αυτο επιτυχια ειναι αλλα ασχετο με το θεμα). Μιλαω για ποιοτητα προιοντος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@audiokostas

Κώστα, Κώστα μου τα έγραψες εξαιρετικά και κυρίως λογικά. Εύγε...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου