Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών για blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι νοιζάδες !!!

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μαγνητών και είμαι ανάμεσα στα εξής σετ :

 

        1) Fender Texas special

        2) Fender Hot noiseless

 

Το είδος με το οποίο ασχολούμαι είναι blues rock. Και η κιθάρα είναι fender stratocaster. Οπότε και θα προτιμούσα περισσότερο "ζεστό" ήχο παρά πριμαριστό. Υπάρχουν φίλοι κιθαρίστες οι οποίοι έχουν παίξει ή απλά έχουν αυτά τα σετ μαγνητών για να μου δώσουν τα φώτα τους ?  ???

 

Απ' όσο έχω ακούσει και τα δύο σετ είναι κοντά περίπου σε αυτό που θέλω να παίξω ... ποια είναι η άποψη σας ? Τα υπέρ και τα κατά ? Μήπως έχετε και κάποια άλλη πρόταση σε κοντινό budget ??

Cheers !!  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσαια θα χρειαστεις..texas blues με κλειστα ματια..και ενα σετ πολυ κοντα σ'αυτον τον ηχο αλλα πολυ πιο οικονομικο...tonerider city limits..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ! Οι texas special πως ακουγονται με fuzz κ overdrive?? Ειναι εφε π χρησιμοποιώ πολύ συχνά γι'αυτό κ η ερώτηση ! Τους 57/62 δν τους ξέρω..τίποτα λεπτομέρειες ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι θυμάμαι απο τότε που τους είχα,επειδή οι texas specials είναι high output μαγνήτες σε σύγκριση με τους άλλους fender δεν ακουγόταν και πολύ καλά με fuzz .Το αντίθετο ίσχυε για το overdrive.Mε το overdrive ακουγόταν πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πας για blues ήχο, κατά την άποψή μου, πρέπει να μείνεις μακριά από noiseless και hot μαγνήτες. Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα από τα παρακάτω σετ, τα οποία είναι και τα καλύτερα που βγάζει η fender για strat:

 

Custom shop '54

Custom shop 57/62

Custom shop '69

 

Είναι και τα τρία σετ κλασσικός στρατ ήχος, low output (οι 57/62 είναι μάλλον οι πιο low) και αποδίδουν σούπερ με overdrive/distortion. Οι '54 έχουν λίγο πιο έντονα μπασομεσαία ενώ ο bridge τους είναι αρκετά δυνατός.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πας για blues ήχο, κατά την άποψή μου, πρέπει να μείνεις μακριά από noiseless και hot μαγνήτες. Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα από τα παρακάτω σετ, τα οποία είναι και τα καλύτερα που βγάζει η fender για strat:

 

Custom shop '54

Custom shop 57/62

Custom shop '69

 

Είναι και τα τρία σετ κλασσικός στρατ ήχος, low output (οι 57/62 είναι μάλλον οι πιο low) και αποδίδουν σούπερ με overdrive/distortion. Οι '54 έχουν λίγο πιο έντονα μπασομεσαία ενώ ο bridge τους είναι αρκετά δυνατός.

 

οι '69 πως σου φαίνονται φίλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου