Προς το περιεχόμενο

(αντ)αλλαγή μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία Cort G290 με EMG 89/SA/SA και μία ESP MII με EMG 81/81. H Cort έχει 5θέσιο επιλογέα, 1 vol και 1 tone(το οποίο σπλιτάρει και τον 89) ενώ η ESP έχει 3θέσιο επιλογέα και μόνο 1 vol. Σκέφτομαι να αλλάξω τον 81 του λαιμού της ESP με τον 89 της γέφυρας της cort. Είναι πολύ δύσκολο να το κάνω μόνος μου? Δεν θέλω να σκάσω κάνα 40e στον μάστορα για ένα πείραμα αλλά δεν έχω καμία εμπειρία (μόλις πριν 2 μήνες δοκίμασα να κάνω μόνος μου set up) και σκέφτομαι μην κάνω καμία μαμακία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο ξέρω οι EMG μαγνήτες έχουν ένα βύσμα και ετσι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κολλητήρι.

Αρχικά μπορείς να κανεις δοκιμή χωρίς να μεταφέρεις το ποτενσιόμετρα (που θα χρειαστείς κολλητήρι), απλώς ξεβιδώνοντας τους μαγνήτες.

Δεν θα μπορείς να κανεις split τον 89, αλλα θα πάρεις μια ιδεά αν σου αρέσει η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε θα χρειαστεις να μεταφερεις και το ποτενσιομετρο του 89 που ειναι απαραιτητο για να τον κανεις σπλιτ....πραγμα που σημαινει οτι θα χρειαστει να κανεις κολλησεις......(δεν ειναι καμμια επιστημη δοκιμασε το)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το σκέφτομαι πιθανόν και να γίνεται να τον ακουσεις split χωρίς κολλήσεις, για δες τι βύσματα έχει ο μαγνήτης απο πίσω.

Στη ουσία είναι δυο μαγνήτες και όχι ένας που γίνεται split σαν του κλασικούς humbuckers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου