Προς το περιεχόμενο

Drums set ιδέες


ex-asrael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω δεί 8O

 

Αν είχε τα πιατίνια κομένα ίσως το έκανε για να μειώσει τιςταλαντώσεις του πιατινιού για να μιν ακούγεται. Αλλα όμος ίσως να μην ήξερε ότι για αυτή τη δουλειά υπάρχουν τα paperthin πιατίνια.

 

Πάντος με το post αυτό "φαρδυνε" κατα ένα εκατοστό το μετωπό μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον παιδια υπαρχουν δυο πιθανες εξηγησεις.Η μια ειναι οτι ο τυπος σπαει τα πιατα του και δεν γουσταρει να χαλαει τα νυχτοκαματα του σε αυτα αλλα η αλλη και πιο πιθανη ειναι γιατι στα σκυλαδικα θελουν πολλες φορες ο ηχος τους να ειναι κοφτος και με ατακα στα crash και στο ride πολλες φορες το ''κομμενο'' μερος δημιουργει εναν ηχο στεγνο και με πολυ καλο sick response (dry) δηλαδη.Οσο για τα διπλα πιατα το εχω δοκιμασει κι εγω αλλα δεν ειναι στανταρ η επιτυχια.Η τελευταια και πιο πετυχημενη εκδοχη ειναι ενα crash 16'' και απο πανω του ενα china 14''αναποδα (στο china αναποδα εννοω κανονικα οπως τα αλλα πιατα)δηλαδη με την καμπανα απο πανω.Εχουν εναν καταπληκτικο ηχο trashy φασαριοζικο αλλα και κοφτο μαζι.Επισης ηθελα να πω οτι το crash δεν χρειαζεται να ειναι καποιας ποιοτητας.Χρησιμοποιηστε ενα παλιο 16'' ξερετε απο αυτα που παιρνουν οι πιτσιρικαδες οταν ξεκινουν. Καλημερα απο Πατρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια υπαρχουν δυο πιθανες εξηγησεις.Η μια ειναι οτι ο τυπος σπαει τα πιατα του και δεν γουσταρει να χαλαει τα νυχτοκαματα του σε αυτα αλλα η αλλη και πιο πιθανη ειναι γιατι στα σκυλαδικα θελουν πολλες φορες ο ηχος τους να ειναι κοφτος και με ατακα στα crash και στο ride πολλες φορες το ''κομμενο'' μερος δημιουργει εναν ηχο στεγνο και με πολυ καλο sick response (dry) δηλαδη.

 

Το γεγονός ότι στα σκυλάδικα θέλουν τον ήχο όσο πιο κοφτό είναι μια πικρή ιστορία που την έζησα για κάνα δύο χρόνια που αναγκαστικά δούλευα νύχτα.

 

Κι εγώ τα πιατίνια που διάλεγα ώς σηνήθως τα διάλεγα έχοντας ώς κρητήριο να έχουν "πλουσιο" ήχο. Και πάντα μου τη λέγανε ότι τα "σκάω" δυνατά ότι η καμπάνα του ride μου είναι πολύ δυνατή και σκεπάζει το μπουζούκι κτλ κτλ.

 

Συμφωνώ με τον vagoum απόλυτα και στις 2 εκδοχές μια που έχω δεί και drummers σκυλάδες που δεν δίναν πεντάρα για πιατίνια εκτός κι αν χώριζε στα δύο το πιατίνι. Ενα πράμα όπως ο υδραυλικος θα πάρει καινούρια εργαλεία μόνο όταν διαλυθούν τελείως αυτά κι ας είναι χαρβαλα και να του προκαλούν μεγαλύτερη "φύρα".

 

Οσο για τα διπλα πιατα το εχω δοκιμασει κι εγω αλλα δεν ειναι στανταρ η επιτυχια.Η τελευταια και πιο πετυχημενη εκδοχη ειναι ενα crash 16'' και απο πανω του ενα china 14''αναποδα (στο china αναποδα εννοω κανονικα οπως τα αλλα πιατα)δηλαδη με την καμπανα απο πανω.Εχουν εναν καταπληκτικο ηχο trashy φασαριοζικο αλλα και κοφτο μαζι.Επισης ηθελα να πω οτι το crash δεν χρειαζεται να ειναι καποιας ποιοτητας.Χρησιμοποιηστε ενα παλιο 16'' ξερετε απο αυτα που παιρνουν οι πιτσιρικαδες οταν ξεκινουν. Καλημερα απο Πατρα.

 

Ναι η επιτυχία δεν είναι εγγυημένη. Μπορεί να γίνει κάτι πολύ καλό αλλά μπορεί να γίνει και το χειρότερο που μπορει να φανταστεί κανείς.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kapoia stigmi eixe pesei sto mati se gnosto periodiko gia drums, ena pedal to opoio emoiaze me to kanoniko pedal gia kassa alla santi gia kopano eixe mpaketa kai stin akri tou eixe cow bell.

To exei dokimasei kaneis ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika apo oso eixa diavasei yparxoun ta spare parts gia na prosarmosei kaneis mia koudouna se ena pedal kai antistoixa o kopanos-mpaketta.

 

Xairomai pantos pou den eimai o monos pou to skeftetai ayto to pragma hehehehehehehe.

 

pos tha itan arage diplo pedal se koudouna ??

 

Dikoudouno!!!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mia kai milame gia koudounes thymithika ena istoriko men traymatiko de gia tin ygeia ton mallion mou symvan.

 

Enas drummer apo ton evro eixe parei kai eixe valei anti gia koudouna sto set tou koudouni apo provata :lol:

 

To kako den itan o ixos mono alla kai to ori i koudouna paramorfonotan apo to paiksimo giati o typos epaize me 2B sticks kai xrisimopoiouse olo to xeri ena prama opos leme koupi!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ma ops mporo na po malakies gia ton topo apo ton opoio katagomai ??

 

Eksallou eimai apo mia perioxi tou evrou pou kolise ti retsinia ston ypoloipo nomo.

 

To gkatzolia ksekinise apoto soufli pou eixan polla gaidouria eksou kai gkatzos = gaidaros ara gkatzolia = gaidarou topos.

 

Min pareksigiesai hehehehehehe mallon eimaste patriotes :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου