Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω 7χορδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά thanks για τις απαντήσεις.

Όπως θα διαπιστώσατε είναι λίγο ασυνήθιστο αυτό που ψάχνω (δυστηχός) :'(

 

Η Petrucci ναι μεν αλλά... Πολλά λεφτά και... Basswood :P

 

Δηλαδή θες κάτι σε 7χορδη Fender?

Αν είναι δυνατόν ναι.

Βέβαια η Fender έχει ένα μοντέλο του Alex Gregory σε φάση πρωτότυπου και όχι παραγωγής (ακόμα), αλλά δε νομίζω να είναι νορμάλ η τιμή της όταν βγεί στη φόρα.

 

Το custom το έχεις σκεφτεί?Για warmoth λέω...

Καλή λύση αλλά θα φύγει πολύ απ'το χιλιάρικο, 350 σώμα, 350 μπράτσο, μαγνήτες, γέφυρα, κλειδιά, βάψιμο κλπ κλπ.... +τελωνείο να βαράει αλύπητα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά η custom δεν πρέπει να έιναι απαραίτητα warmoth. Π.χ. υπάρχει το chguitars αναφέρει στον κατάλογο των necks ότι μπορεί να φτιάξει και για 7χορδη. Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για τα σώματα. Και έχει και πολύ καλές τιμές σε σύγκριση με άλλα site. Στείλε ένα μαιλ και ρώτα άν γίνεται να σε κώψουν κομμάτια για 7χορδη και πόσο θα κοστίσει να γίνεται. http://stores.shop.ebay.co.uk/CH-GUITARS

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με standard Tremolo λιγο δυσκολο γιατι ο συνδυασμος Standard και 7χορδη εμενα μου μυριζει Ξερκουρδιζέ Ολέ και ασταματητα!!Μπορει να κανω και λαθος δεν θελω να ειμαι απολυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με standard Tremolo λιγο δυσκολο γιατι ο συνδυασμος Standard και 7χορδη εμενα μου μυριζει Ξερκουρδιζέ Ολέ και ασταματητα!!Μπορει να κανω και λαθος δεν θελω να ειμαι απολυτος.

Δε νομίζω οτι το να ξεκουρδίζει έχει να κάνει οτι θα είναι 7χορδη με Std τρέμολο, αλλά με λάθος στο σετάπ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Petrucci ναι μεν αλλά... Πολλά λεφτά και... Basswood :P

 

Παντως δεν μπορω να καταλαβω αυτο το πραγμα που γινεται με το basswood,το basswood δεν ειναι ασχημο τονικα ξυλο,ε δεν ειναι και agathis (το οποιο κατε με ειναι και το χειροτερο).

Μην ξεχνας οτι πολλα ακριβα οργανα χρησιμοποιουν αυτο το ξυλο σε ακριβα οργανα,αλλωστε ο λογος που το χρησιμοποιουν δεν ειναι μονο το κοστος του,αλλα επειδη ειναι ενα ιδιεταιρα μαλακο ξυλο με αποτελεσμα να δουλευεται καλυτερα σε σχεση με πιο σκληρα ξυλα.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν μπορω να καταλαβω αυτο το πραγμα που γινεται με το basswood,το basswood δεν ειναι ασχημο τονικα ξυλο,ε δεν ειναι και agathis (το οποιο κατε με ειναι και το χειροτερο).

Μην ξεχνας οτι πολλα ακριβα οργανα χρησιμοποιουν αυτο το ξυλο σε ακριβα οργανα,αλλωστε ο λογος που το χρησιμοποιουν δεν ειναι μονο το κοστος του,αλλα επειδη ειναι ενα ιδιεταιρα μαλακο ξυλο με αποτελεσμα να δουλευεται καλυτερα σε σχεση με πιο σκληρα ξυλα.

Αν δεν το δεις απο πλευράς signature guitar και famus logos και το κοιτάξεις εμπορικά (και ηχητικά) είναι δυσανάλογη η τιμή με τα προσφερόμενα.

Αν η ίδια σανίδα (ες) έβγαιναν ως OLP η τιμή θα ήταν στο 1/4 - 1/5 σωστά?

Το "ηχητικά" πάρ'το ως προσωπικό γούστο. ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο ακριβως χρειαζεσαι στανταρ τρεμολο ?

Και ασθητικα να το δεις θα ειναι σαν να βαζεις emg σε σκαφακι.

 

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο ακριβως χρειαζεσαι στανταρ τρεμολο ?

Και ασθητικα να το δεις θα ειναι σαν να βαζεις emg σε σκαφακι.

 

Γιατί το Floyd Rose δεν μου αρέσει , δεν μου χρειάζεται, είναι χάσιμο χρόνου το βάλε βγάλε χορδές και το κυριότερο είναι οτι θέλω να κουρδίζω ανά πάσα ώρα (σε live) απ'τα κλειδιά.

Μία εναλλακτική του std θα ήταν το Kahler χωρίς το string lock, αλλά αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο να βρεθεί.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που ψαχνεις δεν το εχω δει πουθενα(και στην τιμη που αναφερεις)

 

Προσωπικα θα εκανα οτι κανω και στις 6χορδες με FR.

Ενα tremol-no, το ρυθμιζεις να κανει μονο dive και εισαι κυριος.Αν δεν σαρεσει και το lucking nut απλα αφαιρεις τα blocks και κουρδιζεις απο τα κλειδια.

 

Αλλιως... custom

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θρέντ, καθώς "Στον Ουρανό Την Έψαχνα, Στη Γή Τη Βρήκα", αλλά...

Βρήκα τελικά 7χορδη με Std τρέμολο απο την low-budget Jack&Danny και μάλιστα σε 3 μοντέλα! Απίστευτο?

Το ερώτημα είναι το εξής:

Εκτός απο το Art Music που είναι ο εισαγωγέας εδώ στην Ελλάδα για τις JD (και δυστηχώς δεν έχει αυτά τα μοντέλα και δεν θα τα έχει για αρκετό διάστημα), ξέρει κανείς κάπου σε Ευρώπη που πωλούνται?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου