Προς το περιεχόμενο

yamaha tour custom vs pearl "joey jordison signature"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας :)

 

το θεμα ειναι το εξης

 

σκεφτομαι να αγορασω καινουργια drums με αφορμη την πωληση της παλιας και ειμαι αναμεσα στα προαναφερθεντα μοντελα.

 

pearl  http://www.musik-service.de/images/prx/395766213/i00.jpg

 

yamaha : http://www.drumspeech.com/image/news/yamaha_tour_custom_2.jpg

 

θα μου πειτε βεβαια , μα σαφως τα pearl ειναι πιο πολλα τυμπανα , αλλα παιζει θεμα και ο παραγωντας ποιοτητα νομιζω

 

βεβαια σκεφτομαι οτι μπορει να εχουν την ιδια τιμη περιπου 1300 ευρω αλλα

 

σε αντιθεση με το pearl , στην yamaha αμα θελω δικαση η διπεταλο θα χρειαστω αλλα 300 euro οποτε συμφερει της pearl

 

και αμα χρειαστω extra τυμπανα θα πρεπει να βαλω extra lefta

 

οποτε πιστευω οπως καταλαβαινω οτι h pearl ειναι καλυτερη επιλογη, εσεις τι πιστευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες δίκαση η pearl είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

Αν όμως έχεις σκοπό να προσθέσεις τύμπανα σε κάποιο άλλο σετ ξεφεύγεις σε τιμή αρκετά και επίσης πρέπει να ψάξεις και να περιμένεις πολύ καιρό (ειδικά για κάσα).

Παρ' όλα αυτά σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν άπειρες προτάσεις όπως Pearl VMX, Sonor 3007, Mapex Pro-M, Tama Superstar κτλ. τα οποία είναι φοβερά σετ.

Τα συγκεκριμένα Yamaha δεν τα εχω ακούσει οπότε δεν εχω γνώμη.

Καλό Ψαξιμο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα έχεις πολλές επιλογές ανάμεσα σε καινούρια και μεταχειρισμένα. Δές για καινούρια τα pearl vbx kai vmx,sonor 3007 και mapex saturn εκτός από αυτά που λές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα ενα 5αρι σετ ποιοτητας παρα ενα ογκωδες κατωτερης και αναφερομαι γενικα οχι στα συγκεκριμνα σετ.Ειναι σα να εχεις 2 αυτοκινητα στην ιδια τιμη το ενα με 100 αλογα full extra και το αλλο γυμνο με 200.Προσωπικα θα επελεγα το 2ο και θα το φορτωνα αργοτερα.Ευκολο να του βαλεις εξτρα πολυ πιο δυσκολο να του αλλαξεις μηχανη(κατι που δεν υφισταται στα τυμπανα) αν με εννοεις.Εγω αντιλαμβανομαι τον ενθουσιασμο σου γιατι και εγω πριν χρονια ειχα μια Sonor  force 2003 οπως η Pearl και μετα καταλαβα(αποψη μου)οτι οι βασικες διστασεις για να κανεις δουλεια ειναι 20,8,10,12,14 η 22,10,12,14,16 και αν θες προσθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Καλυτερα ενα 5αρι σετ ποιοτητας παρα ενα ογκωδες κατωτερης και αναφερομαι γενικα οχι στα συγκεκριμνα σετ.Ειναι σα να εχεις 2 αυτοκινητα στην ιδια τιμη το ενα με 100 αλογα full extra και το αλλο γυμνο με 200.Προσωπικα θα επελεγα το 2ο και θα το φορτωνα αργοτερα.Ευκολο να του βαλεις εξτρα πολυ πιο δυσκολο να του αλλαξεις μηχανη(κατι που δεν υφισταται στα τυμπανα) αν με εννοεις.Εγω αντιλαμβανομαι τον ενθουσιασμο σου γιατι και εγω πριν χρονια ειχα μια Sonor  force 2003 οπως η Pearl και μετα καταλαβα(αποψη μου)οτι οι βασικες διστασεις για να κανεις δουλεια ειναι 20,8,10,12,14 η 22,10,12,14,16 και αν θες προσθετεις.

 

Άμα θες να κάνεις δουλειά κασσα,τομ,βαθυ,hi-hat και ride φτάνουν...

Βέβαια θα συμφωνήσω οτι το 22,10,12,14 είναι τα πιο βολικά για πολλούς λόγους...

Ενοοείτε την ΓΙΑΜΑΧΑ να πάρει, και όχι ενα σετακι κατώτερης ποιότητας...

Τα πολλά τομ δεν κανουν τον παππά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοοείτε την ΓΙΑΜΑΧΑ να πάρει, και όχι ενα σετακι κατώτερης ποιότητας...

Τα πολλά τομ δεν κανουν τον παππά..

 

Θα συμφωνήσω όχι μόνο επειδή είμαι φαν της Yamaha (και τα δικά μου τύμπανα είναι Stage Custom) αλλά επειδή γενικότερα το σετ αυτό της Pearl είναι κατώτερης ποιότητας απ' αυτο της Yamaha. Προσωπική μου γνώμη αυτή.

Εγώ δηλ. θα έπαιρνα της Yamaha.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχόλιο μου

 

το pearl jordison είναι σετ για τα πανηγύρια και μόνο (αντέ και για διακόσμιση σε κάνα παιδικό δωμάτιο)...είναι κατώτερο και από το πιο entry - entry kit .... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Yamaha Stage Custom απλά Γ@Μ@ΕΙ! στη κατηγορια των τυμπανων birch στα 1000€ πάνω κάτω είναι μακράν ότι καλύτερο κυκλοφορει. την ειχε το studio Π στην Ηλιουπολη πριν 8 χρονια...η κασα εσπερνε τα τομ και το βαθυ ειχαν τρελλο ογκο

 

βεβαια δεν εχεις τα πλεονεκτηματα της Pearl οσον αφορα hardware και ανταλλακτικα, της Pearl τα βρισκεις σχεδον παντου και τα οικονομικα ακομα hardware ειναι σουπερ

 

και εγω τη stage custom ψηνω για το μελλον αλλα θα ηθελα να κοιταξω και τα Drum Craft S6 Birch

 

edit:

 

παρεπιπτοντως αν ειναι να παρεις τυμπανα να ξερεις οτι ολα αυτα τα μοντελα της yamaha, pearl, tama κτλ φτιαχνονται στην Κινα και στην Ταιβαν οπου τα ξυλα εκει ειναι καπως ''μπασσα'' οποτε στη θεση σου δε θα κοιταζα για tour custom γιατι ειναι maple και θαναι στανταρ ακομα πιο μπασσος ο ηχος

 

επισης το σετ του Joey ηταν limited και δεν υπαρχει πλεον

 

και κατι τελευταιο...ΕΛΕΟΣ με το Joey !!! σιγα το ντραμμερ μη ψαρωνετε...δεν ειμαι καλυτερος αλλα επειδη εχει ενα σετ τερατωδες με gold plated hardware και μαυρα πιατινια για να ψαρωνει ο κοσμος δε πα να πει οτι ειναι και κανας θεος

 

ειναι απλα ενα καλος γρηγορος ντραμμερ, εχω βαρεθει να βλεπω τη σκατοφατσα του με τη μασκα του και το ακανθινο στεφανι!! ολοι οι ''fan'' του Joey ειναι πιτσιρικια το πολυ μεχρι 18 χρονων...σιγα σιγα οταν μεγαλωνουν και γινονται καλυτεροι ντραμμερ καταλαβαινουν τι εστι Joey...ειναι απλα ενα καλος metal drummer ΤΙΠΟΤΕ περισσοτερο!

 

παρε τα τυμπανα που σαρεσουν φιλε μου ειτε ειναι pearl ειτε ειναι signature...αλλα μη ψαρωνεις γενικα με τα signature...το σετ αυτο by the way ειναι poplar wood (λεύκα)

στο κανονικο του Joey μονο τα ξυλα εχουν σχεδον 6000...+- ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο...ΕΛΕΟΣ με το Joey !!! σιγα το ντραμμερ μη ψαρωνετε...δεν ειμαι καλυτερος αλλα επειδη εχει ενα σετ τερατωδες με gold plated hardware και μαυρα πιατινια για να ψαρωνει ο κοσμος δε πα να πει οτι ειναι και κανας θεος

 

ειναι απλα ενα καλος γρηγορος ντραμμερ, εχω βαρεθει να βλεπω τη σκατοφατσα του με τη μασκα του και το ακανθινο στεφανι!! ολοι οι ''fan'' του Joey ειναι πιτσιρικια το πολυ μεχρι 18 χρονων...σιγα σιγα οταν μεγαλωνουν και γινονται καλυτεροι ντραμμερ καταλαβαινουν τι εστι Joey...ειναι απλα ενα καλος metal drummer ΤΙΠΟΤΕ περισσοτερο!

 

παρε τα τυμπανα που σαρεσουν φιλε μου ειτε ειναι pearl ειτε ειναι signature...αλλα μη ψαρωνεις γενικα με τα signature...το σετ αυτο by the way ειναι poplar wood (λεύκα)

στο κανονικο του Joey μονο τα ξυλα εχουν σχεδον 6000...+- ;)

 

ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΑΜΗΝ ΜΕ ΤΟ ΤΥΠΑΚΙ!

 

Αχεμ. :)

 

Εγώ γενικότερα είμαι φαν της Pearl αλλά πάντα σε αυτές τις καταστάσεις είναι υποκειμενικό το θέμα.

Στο price range του 1000ρικου οι ποιότητες συνήθως δεν έχουν φοβερές αποκλείσεις μεταξύ τους και πλέον είναι στο τι ανταλλακτικά και hardware βρίσκεις (Pearl υπερτερεί σε αυτό με διαφορά) και τι κολλάει στο αυτί σου.

 

Καλό ψάξιμο! :)

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...για μένα πάντως ο jordison είναι γ@μ@τος drummer , καλός κιθαρίστας και πολύ καλός μουσικός-συνθέτης ....γενικά

 

τώρα το signature kit του είναι άλλο θέμα...και σχετίζεται με εμπορικές κινήσεις της pearl.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου