Προς το περιεχόμενο

Καμιά πληροφορία για αυτόν τον ενισχυτή που γλίτωσε από την χωματερ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιστορία έχει ως εξής....

 

Πριν λίγες μέρες σκάει ένα τηλεφώνημα από ένα γνωστό που δουλέυει στον δήμο και μου λέει ότι σε κάτι ογκώδη αντικείμενα που έχουν βγάλει για πέταμα στα σκουπίδια  - μάλλον κάποιου παλιού μουσικού - έχει βρεί έναν ενισχυτή μάλλον κιθάρας... Φαντάζομαι ότι θα είναι κάτι διαλυμένο αλλά του λέω να μου τον φέρει να τον δώ.

 

Αυτά σαν πρόλογος... Τώρα στο ζουμί...

 

Ο ενισχυτής είναι μάρκας FARFISA ιταλικής προέλευσης σε ΤΕΛΕΙΑ καταστάση από ότι κατάλαβα φουλ λάμπα. Φοράει ένα JENSEN κατάμαυρο MADE IN USA ηχείο. Εχει από 2 jacks για accordion, guitar, microphone και ένα jack για organ. Επίσης έχει και ενσωματωμένο tremolo παααάρα πολύ ωραίο και smooth. Στα equalizer της κιθάρας έχει τρία κουμπιά όπου ή τονίζεις τα μπάσα ή τονίζεις τα μεσαία ή τονίζεις τα πρίμα...

 

Αυτό που βρήκα για την μάρκα είναι ότι έφτιαχνε synth όπου τα χρησιμοποιούσαν πολλοί από Pink Floyd, Led Zep κλπ... Δεν βρήκα τίποτα όμως για ενισχυτες... Αν κάποιος έχει ξαναδεί ή ξέρει κάτι ας το ποστάρει...

 

Ίδου και κάποιες photo:

 

056mh.jpg

 

049hu.jpg

 

054bl.jpg

 

050vo.jpg

 

051ai.jpg

 

052zv.jpg

 

053tt.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η κατασκευή του είναι πάρα πολύ γερή. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ενώ ήταν μες την σκόνη ούτε ένα χρουτς δεν ακούγεται από τα ποτενσιομετρα. Επίσης ήταν μέσα σε θήκη - βαλίτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερέ άνθρωπε..........!!!

είναι ενας ενισχυτής για πλήκτρα farfisa (η γνωστή ιταλική μάρκα πλήκτρων) που παίζει εκπλητικά και με κιθάρα..! Θα τον δεις σε γκαραζο-μπάντες με κανονικές παραδοσιακές φαρφίσες..

Σε στούντιο-προβάδικο φίλου που έχει έναν ίδιο (καθώς και καλούς "κανονικους" για κιθάρα) εγώ παίζω πάντα (κιθαρα) με αυτόν!!!

Έχει όντως εξαιρετικό τρεμολο όπως ανάφερες!!

Μα καλά, ποιός πέταξε τέτοιο μηχάνημα και μάλιστα εν λειτουργεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Ιδίως όταν έβαλα ένα σκάφος (epiphone emperor joe pass) τον ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΑ. Το μόνο που έκανα ήταν να αλλάξω το φις της πρίζας μιας και δεν έμπαινε σε σουκο πρίζα (φαντάσου από πότε έχει να μπεί στο ρεύμα). Για ποια 10ετία μιλάμε; Και γιατί άραγε δεν μπορείς να βρείς σχεδόν τίποτα γι αυτούς παρά μόνο για synth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναδεί ακριβώς τον ίδιο, αλλά σε τόσο καλή κατάσταση, όχι! Με Farfisa Organ ( όχι και Synth!? ) έχουν παίξει πάαααρα πολλές μπάντες, σε πολλά είδη μουσικής, και ακόμη παίζουν! Ειδικά στην Garage σκηνή.... χαμός!

( Edit: Με πρόλαβε και ο frunobulax! )

 

frunobulax, σε ποιό στούντιο παίζεις?

 

Πάνω σε αυτόν τον ενισχυτή, πάντως, έπαιζε όλοι η μπάντα!  ;D

Τι θέλεις να μάθεις/βρεις γι'αυτούς? Έχεις ένα ιστορικό αντικείμενο πάντως! Αν σου αρέσει για κιθάρα κράτα τον αλλά αν όχι μην τον αφήσεις να κάθεται. Ξέρω πολλούς sixt-άδες που θα τον ήθελαν!

 

Δηλαδή τον πήρες τσάμπα?! :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω.πω συγκινηση!Αυτον τον ενισχυτη τον εχω κουβαλησει .....μιλια και μιλια στα μισα σκυλαδικα της Αμερικης!! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το deal που έκανα ήταν καλόοοοο  ;D

 

Προς το παρόν δεν εχω καμία διάθεση να τον δώσω. Αν το αποφασίσω κάποια στιγμή θα τον δείτε εδω...  ;D

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω από περιέργεια μιας και δεν μπορούσα να βρώ απολύτως τίποτα στο νετ γι αυτόν.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας! Τι google και αηδίες. Εκεί δεν μπορεσα να βρώ τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στούντιο του αλέκου του αράπη έχει έναν τέτοιο (έχω πάνω απο χρόνο να παω).

Δεν ξέρω του πότε μπορει να είναι ο δικός σου, 60's - 70's? παντως είναι piece of history, είναι ωραιότατο λαμπάτο μηχάνημα, είναι περιζήτητο (ειδικα σε τέτοια κατασταση) στους "γκαραζιέρηδες" και τον πήρες τζάμπα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω φίλε,δεν πας να παίξεις κανα λοττο?

παίζει κ να κερδίσεις XD

εγώ πάντως,αν έβρισκα κατι τέτοιο στα σκουπίδια,μάλλον θα έτρεχα πανικόβλητος στο δρόμο φωνάζοντας "τώρα θέλω κ ένα σκουτερ!!!!"

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου