Προς το περιεχόμενο

Parts για USA Explorer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ανοιξε ενα καινουριο θεμα, τσαμπα ειναι και θα σε βοηθησουν και καλυτερα τα παιδια ;)

 

Με τίτλο Parts για USA Explorer the director's cut ?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον δεν εψαξες καλα γιατι πανω κατω οι τιμες ειναι ιδιες, με τα schaller να ειναι καπως πιο ακριβα... ;) Ας πουμε για κοιτα εδω http://www.banzaimusic.com/Grover-106BC.html

 

Ok, το παραδεχομαι οτι δεν το εχω ψαξει αρκετα, τουλαχιστον εκτος thomann. Σορρυ αν γινομαι εκνευριστικα noobας αλλα μπορεις να αναφερεις κανα - δυο εμπιστα και φτηνα e-shops για parts?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίτλο Parts για USA Explorer the director's cut ?  ;D ;D ;D

Χμμμμ, το "Set neck για Gibson Explorer? Που?" μου γαργαλαει καλυτερα τα αυτια...

 

Ok, το παραδεχομαι οτι δεν το εχω ψαξει αρκετα, τουλαχιστον εκτος thomann. Σορρυ αν γινομαι εκνευριστικα noobας αλλα μπορεις να αναφερεις κανα - δυο εμπιστα και φτηνα e-shops για parts?

Don't worry ;D Για μαγαζια κανε ενα search εδω στο νοιζ και θα βρεις αρκετα αξιοπιστα, ουτως η αλλως κι εγω απο εδω τα εμαθα τα περισσοτερα ;)

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεύρεση parts για μένα είναι μεγάλη υπόθεση.

 

Μην στέκεσαι μόνο στα Internetικά καταστήματα.

Τσέκαρε και κάνα e-bay.

Κάνε μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Έχω βρει Schaller Floyd Rose 180 €. Την ώρα όπου ο Thoman το δίνει 240€  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεύρεση parts για μένα είναι μεγάλη υπόθεση.

 

Μην στέκεσαι μόνο στα Internetικά καταστήματα.

Τσέκαρε και κάνα e-bay.

Κάνε μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Έχω βρει Schaller Floyd Rose 180 €. Την ώρα όπου ο Thoman το δίνει 240€ 

Ναι η αληθεια ειναι πως παιζουν αρκετες ευκαιριες, αλλα υπαρχει ενα τοσο δα προβληματακι:

Δεν φερνει κανεις μαυρο hardware... Πουθενα ομως!  :P :P

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Έχω βρει Schaller Floyd Rose 180 €. Την ώρα όπου ο Thoman το δίνει 240€

Εχει δικιο σ'αυτο ο sofison. Τα schaller M6 τα ειχα παρει απο αθηνα 50 ευρω, το 2005, και την tonepros γεφυρα αλλα 50 πριν κατι μηνες.

Ναι η αληθεια ειναι πως παιζουν αρκετες ευκαιριες, αλλα υπαρχει ενα τοσο δα προβληματακι:

Δεν φερνει κανεις μαυρο hardware... Πουθενα ομως!  :P :P

Μη το λες, φερνουν, απλα φερνουν λιγα κομματια και δε τα προλαβαινεις... ::) Τα μαυρα schaller μου, τα ειχε φερει ενας φιλος μαγαζατορας και μου τα ειχε κρατησει καβαντζα ;D

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το λες, φερνουν, απλα φερνουν λιγα κομματια και δε τα προλαβαινεις... ::)

Ε ναι, αλλα δεν μπορεις να κρεμεσε απ το ποτε θα ξαναφερει ο μαγαζατορας παραγγελια... Γιαυτο κοιταω και το νετ...

 

EDIT: Οκ, και μια ανατροπη στο θεμα των tuners. Τι παραπανω προσφερουν τα locking tuners απο τα απλα, και αν αυτο αξιζει τα λευτα του...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αλλα δεν μπορεις να κρεμεσε απ το ποτε θα ξαναφερει ο μαγαζατορας παραγγελια... Γιαυτο κοιταω και το νετ...

 

EDIT: Οκ, και μια ανατροπη στο θεμα των tuners. Τι παραπανω προσφερουν τα locking tuners απο τα απλα, και αν αυτο αξιζει τα λευτα του...

 

Hello  8) ;)

κλειδώνουν τις χορδές για να μην ξεκουρδίζετε εύκολα με τα bent κ.τ.λ

Αν είσαι σωστά σεταρισμένος δεν τα πολυχρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello  8) ;)

κλειδώνουν τις χορδές για να μην ξεκουρδίζετε εύκολα με τα bent κ.τ.λ

Αν είσαι σωστά σεταρισμένος δεν τα πολυχρειάζεσαι

Μαλιστα. Η αληθεια ειναι οτι το εχω παρατηρησει κι εγω οτι δεν τα χρειαζομαι, σε φτηνη κιθαρα που μετα απο αλλαγη κλειδιων σε schaller, καινουργιο nut και σωστο περασμα χορδων δεν ξεκουρδιζει που να κοπανας τον κ*λο σου κατω...  :P :P :P

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello  8) ;)

κλειδώνουν τις χορδές για να μην ξεκουρδίζετε εύκολα με τα bent κ.τ.λ

Αν είσαι σωστά σεταρισμένος δεν τα πολυχρειάζεσαι

Εν μερι σωστο... με αναλογια 16:1 και απ'τη χορδη να κρεμαστεις το κλειδι αναποδα δε γυρναει... Με τα locking tuners αντι να περασεις τη χορδη και να αφησεις λιγο μηκος για να τυλιχτει ουσιαστικα η χορδη γυρω απ' το ποστ, τη περνας ολη τερμα, και γυρνωντας τη βιδα κατω απ' το κλειδι (αλλα μοντελλα δεν εχουν καν βιδα, απλα με το που γυρισεις το κλειδι γυρναει πρωτα εσωτερικα το ποστ κλειδωνοντας και κοβωντας τη χορδη), τη κλειδωνεις μεσα στη τρυπα, με αποτελεσμα: με μια στροφη η και κατι λιγοτερο ερχεσαι στο κουρδισμα, συν οτι δεν ειναι τυλιγμενη η χορδη ωστε να "κλειδωνει" πανω στις σπειρες της και να ξεκουρδιζει στα bents.

Και οντως αμα το οργανο σου εχει ενα σωστο nut (αυτο σημαινει οχι πλαστικο), καλη αναλογια κλειδιων και σωστα περασμενες τις χορδες τοτε δεν τα χρειαζεσαι καν. Εκτος αμα θες να κανεις ρεκορ γκινες σε ταχυτητα αλλαγης χορδων ;D ;D ;D

Δηλαδη με απλα λογια τα locking tuners θεωρουνται καλυτερα οχι γιατι κλειδωνουν αλλα γιατι δεν αφηνουν τη χορδη να τυλιχτει στο ποστ.

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου