Προς το περιεχόμενο

Οικονομική κρίση VS ...g.a.s.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιος ο fender cs! Ευκαιρια αν παμε για πτωχευση που θα σηκωσουμε ολοι τον παρα απο τις τραπεζες για να μη φαει τα μισα το κρατος να επενδυσουμε σε κιθαρες.

Στις δυσκολες τουτες μερες στροφη στα vintage μεταχειρισμενα οργανα που ανεβαζουν αξια!

Το μονο θεμα ειναι οτι ο τραπεζικος μου λογαριασμος επαρκει για αγορα 2 καλωδιων και 3-4 πενων! ;D

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά το βρίσκω κάπως αστείο να μιλάμε για το δράμα του ευκατάστατου χομπίστα που λόγω κρίσης δεν θα έχει τη δυνατότητα να αγοράσει τρίτη κιθάρα των 3+ χιλιάδων ευρώ και θα πρέπει να αρκεστεί στις ταπεινές Custom Shop κιθάρες που ήδη έχει.

 

Δυστυχως οι κιθαριστες ειμαστε αυτο που περιγραφουν τα περισσοτερα ανεκδοτα...

Χαχαχουχα και τι καλα που παιρναμε εδω, οπως ειπε και ο Αlchemist η κατασταση καποιων ειναι καλυτερη απο αλλους.

 

Sorry ας πουμε, αλλα απολυθηκα προσφατα απο φανταρος, που πηγα ηλικιακα καθυστερημενα λογω σπουδων και συγνωμη που αντι να με καιει τι θα αγορασω, πουλαω κιολας οργανο σχετικα σπανιο, γιατι δε θελω να με ζει στα 30 μου ο μπαμπας και η μαμα μου...

Συγνωμη κιολας δηλαδη ε...?

 

Προφανως ο καθεις κρινει και μιλαει με βαση την κατασταση του, δεδομενου οτι σε λιγο καιρο απο τωρα, οσο προσχεδιασμενο και να ηταν το ολο οικονομικο σκηνικο, θα επηρεασει ολους μας. Αναλογως με το οικονομικο background του καθενος, καποιους πιο αργα, καποιους πιο γρηγορα.

Τους επαγγελματιες μουσικους σαφως περισσοτερο.

 

Το καταναλωτικο, προσωπικα, το εχω παρατησει χρονια τωρα, εκτος κι αν προκειται για τρελλη ευκαιρια οπως ειπωθηκε.

Την περασμενη εβδομαδα, ομως, σε γνωστο μαγαζι της Αθηνας, σε blues festival, εμφανιστηκαν μολις 12 ατομα για κοινο, με 3 μπαντες, σχετικα γνωστες, με χαμηλο εισιτηριο (7 ευρω με ποτο) και σε κεντρικοτατο σημειο.

Και αλλα πολλα ομοια περιστατικα, μονο και στο ακουσμα πως θα ερθει η κριση.

Φαντασου τι θα γινει οταν οντως θα μας πιασει...

Δε θελω να γινομαι κακος, αλλα καλο θα ηταν να εχουμε επαφη με το τι συμβαινει πριν κανουμε χαβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ας πουμε, αλλα απολυθηκα προσφατα απο φανταρος, που πηγα ηλικιακα καθυστερημενα λογω σπουδων και συγνωμη που αντι να με καιει τι θα αγορασω, πουλαω κιολας οργανο σχετικα σπανιο, γιατι δε θελω να με ζει στα 30 μου ο μπαμπας και η μαμα μου...

Συγνωμη κιολας δηλαδη ε...?

 

Δηλαδη πιστευεις οτι αυτο ειναι ακραιο? Περιμενεις παρασημο? Μαλλον θα πρεπε να ανοιξουμε τα ματια μας λιγο παραπανω, να δουμε τι γινεται και παραεξω απο την ομορφη Ελλαδιτσα μας....

Δεν αναφερομαι μονο σε σενα Andy ουτε εχω σκοπο να πεταξω flames. Και γω στο ιδιο τσουβαλι ειμαι

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω με ολους σας  ;D

 

και να το σκεπτικο μου, βγαλτε ολες τις οικονομιες απο τα κοιταπια σας αγοραστε σπανια οργανα. Τα λεφτα τι να τα κανεις αν χρεοκοπησεις αντε για χαρτι υγειας 8α κανει και αν οχι σιγουρα δεν θα μπορεις να τα παρεις απο την χρεοκοπημενη τραπεζα... φαντασου τον πατερα σου να αγοραζε το 60 ενα jazz bass και να στο δινε κληρονομια ! Οσοι εχετε παιδια καντε τους ενα δωρο  ;D ;D ;D

 

παρτε κιθαρες ενισχυτες καρτες τα παντα ξοδεψτε τα ολα τουλαχιστον να πινατε και μην λιγουρευστε καινουργιο gearing ΖΗΤΩ ....

 

αντε τα λεμε παω τραπεζα να τα σηκωσω........... :P :P :P :P

 

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟΝΟΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ  ΨΟΦΗΜΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΑΚΑΨΟΥΜΕ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πιστευεις οτι αυτο ειναι ακραιο?

 

Μα ακριβως γι'αυτο το λογο ανεφερα, οτι καποιοι εχουν σοβαροτερα προβληματα.

Και καποιων, θα γινουν ακομη χειροτερα.

 

Δεδομενου οτι και αλλες χωρες ενδεχεται να προσφυγουν στο ΔΝΤ, η κατασταση ειναι κατι απο περισσοτερο σοβαρη για να χαβαλεδιαζουμε.

Καλο ειναι, αλλα αναλογως με τι κανουμε χαβαλε.

Δεν προσωποποιω κατι, απλα ενδεχεται να χειροτερευσει η κατασταση και εως ενα βαθμο ευθυνομαστε και εμεις για την ολη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβως γι'αυτο το λογο ανεφερα, οτι καποιοι εχουν σοβαροτερα προβληματα.

Και καποιων, θα γινουν ακομη χειροτερα.

 

Συγνωμη, εγω δεν καταλαβα καλα  :-[ 

Εχεις απολυτο δικιο απο τη μια, εννοειται οτι ευθυνομαστε και εμεις, αλλα απο την αλλη αν δεν κανουμε και λιγο χαβαλε θα μας παρει απο κατω και θα ειναι χειροτερα...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος για συγνωμη φιλε μου, δεν εχω θιχτει καθολου.

Απλα σκεφτομαι οτι η κατασταση καποιων ειναι χειροτερη απο τη δικη μου.

Για παραδειγμα, ναι μεν ειμαι ζορισμενος οικονομικα, αλλα στην χειροτερη δεν θα βρεθω στο δρομο...

Εχω φιλο ομως, ετων 48, ηχοληπτης/μηχανικος (αξιολογοτατος και με αριστα δειγματα εργασιων) σε ενα απο τα καλυτερα mastering studios στην Ελλαδα, που βρεθηκε προ-κρισης ανεργος, λογω μειωσης δαπανων απο τους ιδιοκτητες.

Και παλι, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν χειροτερα και απο αυτο το παραδειγμα.

 

Καλος ο χαβαλες (δε φανταζεσαι ποσο χαζοχαρμοσυνος μπορω να γινω και πως ειμαι συνηθως) αλλα η κατασταση τελευταια ειναι καπως...

 

Βεβαια απο την αλλη αυτο, μεχρι ενα βαθμο, ευνοει την πιθανοτητα να αλλαξουν καποια πραγματα οικονομικα.

Δηλαδη, δεν ειναι δυνατον να πληρωνουμε καποια ποσα ειτε για οργανα, ειτε για μια μπυρα εξω, για βενζινες κλπ...

Καιρος ειναι να αλλαξει και η κατασταση αλλα και η νοοτροπια του ελληνα και κυριως για ο,τι αφορα καποια περιττα εξοδα που εχουν γινει παγια πλεον για ενα μεγαλο μερος ελληνων.

 

Επισης, ευκαιρια ειναι καποιοι, και κυριως μαγαζατορες, να ζοριστουν, μηπως και πιεσουν και αυτοι καταστασεις ωστε να επωφεληθουμε ολοι.

Η πλειοψηφεια των καταστηματαρχων, εκτος απο πολυ λιγες εξαιρεσεις, ειναι οι πρωτοι που παντα, μα παντα κατηγορουν μια κυβερνηση, οποια και αν ειναι.

Στην τελικη σειρα τους δεν ειναι να εχουν θεση και αυτοι;?

Γιατι τα παραμυθια οτι για ολα φταιει το δολλαριο και το βουλγαρικο λεβα, οτι η τσεχικη κορωνα αυξηθηκε και γι'αυτο πηγε τοσο η budweiser κλπ, κλπ, εχουν ψοφησει...

Ευκαιρια ειναι ομοιως καποιες ντιβες (οχι σαν αυτες του Πιλαλι) να εξαφανιστουν μπας και δουμε και κατι αλλο να βγαινει μουσικα προς τα εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το G.A.S. φίλε Steve B δεν έχει να κάνει με το τι , πόσες και ποιας τιμής κιθάρες έχει ο καθένας...

δεν παίρνουν μόνο οι φτωχοί της Ομόνοιας πρέζα....απλά αυτούς βλέπουμε.

Στην ηλικία σου είχα κι εγώ μια squire...(και όχι και μια jackson )

 

ναι οκ,την Jackson την πήρα πριν μία βδομάδα,κόβοντας ό,τι άλλο είχα κ δεν είχα, κάνοντας οικονομίες από τις (ναι , τις, πληθυντικός) δουλειές μου. Τηλεφωνα τέρμα. Φαί έξω τέρμα. Καφέδες τέρμα. Βόλτες τέρμα. Δεν τα έκανα αυτά λόγω Gas. Όχι λόγω στέρησης. Λόγω ότι χρειαζόμουν καινούρια κιθάρα (γτ τα έφτυσε  η κακομοίρα η squier). Προφανώς και δεν ξέρω τι έχεις περάσει στην ηλικία μου κ εσύ δεν ξέρεις τι έχω περάσει κ εγώ :) . Απλα την στιγμή που είδα το άρθρο,ήμουν μετά από δουλειές κ λοιπά κ μέχρι να φτάσω στο σημείο με τις 2 ανεκτίμητες κιθάρες,έλεγα τι ωραίο τι ωραίο και μόλις το είδα έμεινα κάγκελο  XD

Ναι,οκ όλα αυτά ,να κοιτάς τις κιθάρες στα μαγαζιά,να σκέφτεσαι "Τι ωραία να την είχα στα χέρια μου",αλλά πραγματικά,όσο χιουμοριστικό κ αν είναι το άρθρο, το βρίσκω άσχημο. Γιατί; Γιατί με αυτές τις δύο κιθάρες που έχεις -νομίζω- είναι σαν να έχεις πάρει την δόση σου για τα επόμενα 400 χρόνια. Εδώ εγώ με μία ταπεινή Jackson δεν πρόκειται να πάρω άλλη για τα επόμενα 10 :)

 

Πάντως πραγματικά αξιόλογο αυτό που έκανες για το κοριτσάκι σου! να σου ζήσει κι όλας :D

Δεν νομίζω ότι θα είχα την δύναμη να πουλήσω τα κιθαριστικά για οποιονδήποτε λόγω (θα μου πεις "κάτσε πρώτα να σου τύχει" κ βλέπουμε). Για ακριβώς τον ίδιο λόγω με σένα,γτ έχω κ εγώ φτύσει αίμα και ιδρώτα για να τα αποκτήσω, αυτό είναι πραγματικά αξιόλογο εκ μέρους σου!

 

Α και παιδιά,δεν χρειάζεται να πουλάτε τα όργανα που έχετε για να ζήσετε. (κάπου το διάβασα κ αυτό στο θέμα). Υπάρχει κι άλλος τρόπος. Ονομάζεται εργασία. Μην ακούτε τις βλακείες που σας λένε περί ανεργίας,ακόμα κ εμείς η (σε λίγο ή ήδη) πτυχιούχοι! Ναι,οκ βρίσκεις πιο δύσκολα δουλειά σε αυτα που σπουδασες,αλλά ψάξε λίγο. Και μέχρι να βρεις μην αρνηθείς να δουλέψεις σε καφετέρια,σε μαγαζί,αποθηκάριος,σεφ,μπαρμαν, σουπερ ήρωας ^_^

Αυτό την τρώει την Ελλάδα. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ. Το "αντε να μπουμε στο δημόσιο" κ ο κλασικός διάλογος των περισσότερων: -πότε θα βρεις δουλειά παιδί μου?

-ε,τι να κάνω που δεν έχει ανοίξει η θέση

Δεν χρειάζεται να ανοίξει η θέση για να βγάλεις τα έξοδά σου.

 

Δεν χρειάζεται να πουλάτε κιθάρες για να μην σας ζήσουν οι γονείς σας! Δουλέψτε και θα κρατήσετε ΚΑΙ τις κιθάρες, ΚΑΙ θα πάρετε καινούριες ΚΑΙ θα κερνάτε την γκόμενα καφέ ^_^

 

Καλή τύχη

Σταύρος over and out

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και παιδιά,δεν χρειάζεται να πουλάτε τα όργανα που έχετε για να ζήσετε. (κάπου το διάβασα κ αυτό στο θέμα). Υπάρχει κι άλλος τρόπος. Ονομάζεται εργασία. Μην ακούτε τις βλακείες που σας λένε περί ανεργίας,ακόμα κ εμείς η (σε λίγο ή ήδη) πτυχιούχοι! Ναι,οκ βρίσκεις πιο δύσκολα δουλειά σε αυτα που σπουδασες,αλλά ψάξε λίγο. Και μέχρι να βρεις μην αρνηθείς να δουλέψεις σε καφετέρια,σε μαγαζί,αποθηκάριος,σεφ,μπαρμαν, σουπερ ήρωας ^_^

 

Δεν χρειάζεται να πουλάτε κιθάρες για να μην σας ζήσουν οι γονείς σας! Δουλέψτε και θα κρατήσετε ΚΑΙ τις κιθάρες, ΚΑΙ θα πάρετε καινούριες ΚΑΙ θα κερνάτε την γκόμενα καφέ ^_^

 

Καλή τύχη

Σταύρος over and out

 

ναι με τα 600 ευρώ του βασικού βάζεις και δόση για το κότερο  ;D ;D ;D

 

τι να κάνουμε η κρίση θέλει χιούμορ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου