Προς το περιεχόμενο

Για το hi-hat των Iron Maiden


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα ξαναακουσα μετα απο καιρο το killers των iron maiden και ομολογω πως εχει καταπληκτικα drums μεσα.(ο clive ειναι θεος).Ωστοσο σε μερικα κομματια(wrathchild,drifter) δεν καταλαβαινω αν το hi-hat ειναι κλειστο ή ανοιχτο.Στα studio που εχω παει το ανοιχτο hi-hat κανει πολυ θορυβο ενω το κλειστο εχει ελλιπη ηχο(δεν ξερω αν φταιει το hi-hat)δηλαδη ο ηχος σβηνει γρηγορα(στους maiden ειναι κατι ενδιαμεσο).Οποιος εχει αποψη για αυτο θα με ενδιεφερε να συζητησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμ δεν είμαι drummer αλλά από κάποια live clips των killers k wrathchild παρατηρώ ότι παίζει και με το πόδι το hi-hat άλλωτε ανοίγοντας το και άλλωτε κρατώντας το κλειστό.Νομίζω πως δεν θα βγάλεις ποτέ αυτόν τον ήχο έχοντας το hi-hat μόνιμα ανοιχτό ή μόνιμα κλειστό!Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω αυτο που λες ειναι κλασικο 'trick' που παιζουν οι ντραμμερς.κλειστο ανοιχτο και κλειστο.εγω λεω για συνεχομενους ρυθμους(στο wrathchild πχ)που ο ηχος ειναι γεματος και καλος ενω σε κατι αλλα drum-set που εχω παιξει το κλειστο hi-hat δεν ειναι ετσι .ειναι πιο ελλιπες(πιο πλαστικο καπως ετσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω αυτο που λες ειναι κλασικο 'trick' που παιζουν οι ντραμμερς.κλειστο ανοιχτο και κλειστο.εγω λεω για συνεχομενους ρυθμους(στο wrathchild πχ)που ο ηχος ειναι γεματος και καλος ενω σε κατι αλλα drum-set που εχω παιξει το κλειστο hi-hat δεν ειναι ετσι .ειναι πιο ελλιπες(πιο πλαστικο καπως ετσι)

 

μήπως το χτυπάει με κάποια τεχνική σε συγκεκριμένο σημείο του hi-hat? παίζει και να είναι ανοιχτό απλά και να σπέρνει ο ήχος του Hi hat. να είναι το φυσικό του ξέρεις  ;D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ειμαι ντραμερ και ισως πω βλακεια , αλλα ο ντραμερ του συγκροτηματος μου εχω ακουσει να λεει πολλες φορες τον ορο τα ντραμς ειναι τριγκαρισμενα... αυτο σημαινει οτι ο ηχος των ντραμσ με καποιο τροπο γινεται πιο πλουσιος στην τελικη μιξη αλλα και σε λαιβ καταστασεις... ισως λεω χαζομαρες αλλα βασει της εξηγησης του καπως ετσι τα εχω καταλαβει... αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ειμαι ντραμερ και ισως πω βλακεια , αλλα ο ντραμερ του συγκροτηματος μου εχω ακουσει να λεει πολλες φορες τον ορο τα ντραμς ειναι τριγκαρισμενα... αυτο σημαινει οτι ο ηχος των ντραμσ με καποιο τροπο γινεται πιο πλουσιος στην τελικη μιξη αλλα και σε λαιβ καταστασεις... ισως λεω χαζομαρες αλλα βασει της εξηγησης του καπως ετσι τα εχω καταλαβει... αυτα

 

"Τριγκαρισμενα" σημαινει οτι εχουν χρησιμοποιηθει drum triggers, που "πιανουν" το χτυπημα στο φυσικο τυμπανο και στελνουν το σημα σε ενα module που παραγει εναν "ετοιμο" ηχο σαν αυτο που ακους απο ηλεκτρονικα drums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα οκ υπαρχει περιπτωση να εχει γινει κατι τετοιο και στην περιπτωση που λεγατε παραπανω ? λεω δεν ξερω...απλη εικασια... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drum triggers o Clive Burr το 1981???Μπαααααααααα :P

Ο άνθρωπος έβγαζε την ψυχή του!

Αν ψάχνεις να δεις τι είναι τα triggers, άκου τον Ulrich των metallica στα τελευταία albums που η μπότα είναι ίδια σε όλα τα κομμάτια,το ταμπούρο ίδιο σε όλα τα κομμάτια κ.ο.κ ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ και ΝΤΟΥΠ ΝΤΟΥΠ ΝΤΟΥΠ σε ίδια ένταση, διάρκεια και χροιά, πάντα να σε βάζει σε σκέψη πως τα χτυπήματα του drummer παιρνούν ουσιαστικά απο sampler! 

Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους 'tallica!Τους λατρεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1981 δεν υπήρχε triggering :)

 

Στο wrathchild o Clive απλά παίζει το hihat ελαφρώς ανοιχτό και τονίζει ανά 2 (και με το ένα χέρι παρακαλώ!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα

 

Ο ηχος του hi hat δεν ειναι μονοδιαστατος ανοιχτο - κλειστο και τελος.

Υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι που επηρεαζουν.

 

-Οι δυναμικες

-Ανοιχτο - κλειστο πατημενο - κλειστο αλλα χαλαρο κλπ

-αν παιζεις με το tip η με το σωμα της μπαγκετας

-Η γωνια που χτυπας

 

και βεβαια το ιδιο το hi hat. Αν περιμενεις απο τα τσιγκινα 302 και ξερω γω τι αλλα, που εχουν στα προβαδικα, να ακουσεις στουντιακο ηχο , λυπαμαι αλλα δεν.....

 

Τωρα για τους μη ντραμμερς που εσπευσαν να απαντησουν .....καλυτερα να μασας παρα να μιλας (οταν δεν ξερεις). Νομιζω οτι ειναι ιδιον της φυλης (ναι των ΕΛ εννοω) να πεταγομαστε για να πουμε τη μ@λ@κια μας ειτε ξερουμε ειτε οχι.....

 

Ακου triggering στο killers ΗΜΑΡΤΟΝ ρε!!!!!!!!

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου