Προς το περιεχόμενο

Μήπως με "ρήξανε";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν.

Το μαγαζί που σου πέρασε τους μαγνήτες δεν φταίει. Αυτούς τους μαγνήτες του έδωσες, αυτούς έβαλε. Θα μπορούσαν να σου πουν περί Trembucker αλλά φαντάζομαι - χωρίς να τους ξέρω - ότι θεώρησαν πως πρόκειται για συνειδητή σου επιλογή.

Όσο για το αν περνάν οι χορδές πάνω από τους πόλους, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία και το θέμα είναι αισθητικό.

Έχε υπόψη σου ότι για πολλά χρόνια οι κιθαρίστες έπαιζαν με στενούς (δλδ. κανονικούς) humbuckers σε κιθάρες με Floyd Rose και όλα ήταν καλά.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Οι άνθρωποι απλά σου έβαλαν τους μαγνήτες που τους πήγες, θα ήταν άλλο αν είχες πάει να τους αγοράσεις από εκεί. Και κάτι ακόμα όσον αφορά το ζήτημα με τους trembuckers, δύο ανεξάρτητοι κατασκευαστές μαγνητών μου έχουν γράψει ότι επειδή το πηνίο μεγαλώνει σε διαστάσεις, ο ήχος είναι διαφορετικός σε σχέση με τους νορμάλ σε διαστάσεις humbuckers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γι αυτό σας εξήγησα από την αρχή ότι δεν έχω τεχνικές γνώσεις περί μαγνητών.

 

Το θέμα μου ήταν αν χρησιμοποιώντας αυτούς τους μαγνήτες έχω απώλεια στον ήχο όπως και το ότι νόμιζα ότι είναι οι λάθος μαγνήτες για την κιθάρα μου. Αν από ότι λέτε δεν έχει διαφορά το να βάζεις trembuckers ή humbuckers σε μία κιθάρα σαν τη δικιά μου , τουλάχιστον από θέμα απώλειας, αυτό δεν το ήξερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό σας εξήγησα από την αρχή ότι δεν έχω τεχνικές γνώσεις περί μαγνητών.

 

Το θέμα μου ήταν αν χρησιμοποιώντας αυτούς τους μαγνήτες έχω απώλεια στον ήχο όπως και το ότι νόμιζα ότι είναι οι λάθος μαγνήτες για την κιθάρα μου. Αν από ότι λέτε δεν έχει διαφορά το να βάζεις trembuckers ή humbuckers σε μία κιθάρα σαν τη δικιά μου , τουλάχιστον από θέμα απώλειας, αυτό δεν το ήξερα.

 

 

 

Απώλεια στον ήχο δεν έχεις σίγουρα, εκτός αν έχεις βιονικό αυτί! Αν σου αρέσει ο ήχος που βγάζει τώρα η κιθάρα σου, μην πειράξεις απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό σας εξήγησα από την αρχή ότι δεν έχω τεχνικές γνώσεις περί μαγνητών.

 

Το θέμα μου ήταν αν χρησιμοποιώντας αυτούς τους μαγνήτες έχω απώλεια στον ήχο όπως και το ότι νόμιζα ότι είναι οι λάθος μαγνήτες για την κιθάρα μου. Αν από ότι λέτε δεν έχει διαφορά το να βάζεις trembuckers ή humbuckers σε μία κιθάρα σαν τη δικιά μου , τουλάχιστον από θέμα απώλειας, αυτό δεν το ήξερα.

 

 

Κοίτα φίλε μου. Τεχνικά, είναι λάθος μαγνήτες για την κιθάρα σου. Ουσιαστικά, όμως δεν ξέρω αν εσύ ή κάποιος άλλος (σίγουρα όχι εγώ) καταλαβαίνει πραγματικά τη διαφορά. Αν μπορείς και θες πραγματικά, πούλα τους και πάρε "σωστούς" Trembuckers ή F-spaced. Εγώ πάντως έχω έναν SD JB 25 χρονών (τότε που οι εταιρείες ακόμα ούτε είχαν φανταστεί την έννοια trembucker) στην Ibanez μου και μαμάει - ο οποίος σημειωτέον αντικατέστησε F-spaced Dimarzio.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή χάριν του πενηντάρικου της εγκατάστασης των μαγνητών δεν είπαν τίποτα?

 

Πόσοοοο....??

 

Σου πήραν 50€ για να "βάλουν" τους μαγνήτες..?  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ακριβής πρέπει να βρω την απόδειξη, γιατί πρέπει να έδωσα ή 60 ή 65 μαζί με σετάρισμα + χορδές. Να μη βγω ψεύτης, θα πρέπει να βρω την απόδειξη. Το θέμα μου δεν είναι τόσο τα λεφτά που έδωσα, όσο περισσότερο το ότι περίμενα να μου πουν έστω και πληροφοριακά ότι χρειάζομαι trembuckers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ακριβής πρέπει να βρω την απόδειξη, γιατί πρέπει να έδωσα ή 60 ή 65 μαζί με σετάρισμα + χορδές. Να μη βγω ψεύτης, θα πρέπει να βρω την απόδειξη. Το θέμα μου δεν είναι τόσο τα λεφτά που έδωσα, όσο περισσότερο το ότι περίμενα να μου πουν έστω και πληροφοριακά ότι χρειάζομαι trembuckers.

Χορδές, setup & τοποθέτηση μαγνητών + ΦΠΑ με €65 δεν είναι δραματικά.

Επιμένω όμως ότι ο αρχικός αποδέκτης των παραπόνων σου ή των αντιρρήσεων θα έπρεπε να είναι το κατάστημα και όχι η μονομερής τοποθέτησή σου στο forum.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα....

Αν ακούγεται καλά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παραθέσω τις αντιρρήσεις μου και το παράπονο στο κατάστημα , θα πρέπει να ενημερωθώ από ανθρώπους που έχουν εμπειρία σε αυτά τα θέματα. Γιατί μέχρι να μιλήσω εδώ με εσάς μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι έβαλα πετρέλαιο σε βενζινοκίνητο αυτοκίνητο. Αλλά απ' ότι φαίνεται τελικά από τις απαντήσεις εδώ δεν είναι τελικά κάπως έτσι. Είναι θέμα γούστου τελικά. Στο άπειρο μυαλό μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι έβαλα εντελώς λάθος μαγνήτες. Νομίζω ότι η απαντήσεις του RayDTutto μου έλυσαν τις απορίες που είχα. Οπότε δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να κάνω κάτι. Ίσως να αλλάξω τους μαγνήτες σε trembuckers στο μέλλον, αλλά αφού δεν έχω απώλεια στον ήχο , όπως φανταζόμουν από την απειρία μου τότε οκ. Απλά συνήθως περιμένεις από τον επαγγελματία να σου τα εξηγήσει αυτά και όχι το forum. Ίσως όντως να σκέφτηκε ότι είναι επιλογή μου.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παιδιά. Γρήγορες και to the point. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την άποψη μου, επειδή τα παιδιά στο guitar store είναι πραγματικά άρρωστα με το αντικείμενο και την δουλειά που κάνουν (έχουν και πλάκα), υποθέτω πως δεν θα υπήρχε σύμφωνα με την άποψη τους καποιο πρόβλημα με την συμβατότητα των μαγνητών, ειδάλλως πιστεύω πως θα σου το έλεγαν. Τώρα όσο αφορά τα 65 Euro προσωπικά μου φαίνονται πάρα πολλά για τέτοιου είδους δουλειές (του 20λεπτου?) αλλά αν τσεκάρεις τις τιμές στην Αθήνα εκεί κυμαίνονται όλοι, οπότε ή τα ακουμπάς ή μαθαίνεις να τις κάνεις μόνος σου. Δεν φταίνε τα μαγαζιά αν μας ζητουν τέτοια φράγκα και εμεις τα δίνουμε χωρίς δευτερη σκέψη ακόμα και τώρα (Άσχετο το τελευταίο αλλά είναι αλήθεια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου