Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Tube σε Vox AD30VT-XL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

έχω έναν Vox AD30VT-XL και σκέφτομαι να του αλλάξω τη λάμπα γιατί παρατήρησα κάποια προβλήματα στον ήχο του. Ψάχνοντας σε forums είδα ότι και άλλοι που είχαν παρόμοιο πρόβλημα τελικά ήταν θέμα λάμπας. Η περιγραφή αυτών που αντιμετωπίζω όπως γράφονται σε ένα ξένοforum :

 

"when the gains over 5 on some of the settings the sustain falls off just crazy fast.. it, the gain, also seem to cut in and out.. "

 

 

Τι θα προτείνατε να του βάλω μιας και ψάχνοντας λίγο είδα πολλές και διαφορετικές μάρκες λυχνίων. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο από τα Valvetronix μοντέλα της VOX να μου δώσει κάποιες οδηγίες για το πως μπορώ να αλλάξω τη λάμπα μόνος μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρες και δοκιμασμένες 12ΑΧ7 της Electro Harmonix. Μία πάιρνει αλλάζει εύκολα κόλπα στο bias δεν θέλει γιατί δεν βράζει ποτέ αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις πήγαινε από BON STUDIO να σου πουν αν την αλλάζουν οι ίδιοι ή ποιος μπορεί να την αλλάξει. Η λυχνία κάνει ένα 20αρικάκι. Τώρα λάμπες προενίσχυσης υπάρχουν και άλλες του τύπου διπλές-τρίοδες όπως οι ECC803 αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερη από αυτή που του έχουν φορέσει εργοστασιακά. Πάντως πάνω στο χρόνο ενάμιση να τη θυμάσαι να την αλλάζεις γιατί και αυτές τελικά... λάμπες είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα κοπο θα κανεις,η λυχνια σε αυτους τους ενισχυτες δουλευει σε τοσο χαμηλο βολταζ που θα σου κρατησει ανετα για...100 χρονια... ;D

 

Μη περιμενεις καμμια ιδιαιτερη διαφορα στον ηχο αλλαζοντας την (αυτη τη στιγμη νομιζω οτι πρεπει να φοραει SOVTEK ,με σταμπα Εlectro Harmonix,μετριες λυχνιες αλλα ετσι κι αλλοιως σε τοσο χαμηλο βολταζ που δουλευουν δεν παιζουν και κανεναν ιδιαιτερο ρολο)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμπα κοπο θα κανεις,η λυχνια σε αυτους τους ενισχυτες δουλευει σε τοσο χαμηλο βολταζ που θα σου κρατησει ανετα για...100 χρονια... ;D

 

Μη περιμενεις καμμια ιδιαιτερη διαφορα στον ηχο αλλαζοντας την (αυτη τη στιγμη νομιζω οτι πρεπει να φοραει SOVTEK ,με σταμπα Εlectro Harmonix,μετριες λυχνιες αλλα ετσι κι αλλοιως σε τοσο χαμηλο βολταζ που δουλευουν δεν παιζουν και κανεναν ιδιαιτερο ρολο)  

 

++1!

Επίσης, είναι πολυ δύσκολη η πρόσβαση εκεί που έχει βάλει η Vox τη λάμπα... μαλλον χρειάζεσαι παιδικά δάχτυλα για να γλιτώσεις τις γρατζουνιές. Πάντως οι τιμές είναι πολύ πιο χαμηλές απ' όσο αναφέρεται στην πρώτη απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις  :) Έχω ψάξει για οδηγίες οπουδήποτε αλλά δεν έχω βρει κάτι. Το ξέρω ότι δε θα δω διαφορά στον ήχο, αλλά το θέμα μου δεν είναι να καλυτερέψω τον ήχο του ενισχυτή, θέλω απλά να ακούγεται σωστά και να μην έχω τα θέματα που περιγράφω στο αρχικό post :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λάμπες προενίσχυσης υπάρχουν και άλλες....

 

αντιγράφω από το manual του δικού μου valvetronix

 

The Valve Reactor power stage is, to all intents and purposes, a bona fide valve

(tube) push-pull power amplifier, but in miniature. It utilizes a 12AX7 valve (a dual triode device - meaning “two valves in one”) and is equipped with an output transformer, just like a “real” valve amp. Instead of connecting directly to the loudspeaker though this transformer is connected to a specially designed VariAmp Power Circuit that increases the magnitude of the transformer output from its lowest level (1 Watt) up to the maximum output of 60 Watts per channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα προτείνατε να του βάλω μιας και ψάχνοντας λίγο είδα πολλές και διαφορετικές μάρκες λυχνίων.

Βάλε J/J, ElectroHarmoniX, Sovtek ότι θες, οι οποίες έχουν γύρω στα 10 ευρώ! Μην δώσεις τα διπλά για 12ΑΧ7 ειδικά για την περίπτωσή σου. Οι διαφορές που θα δεις δεν θα είναι τεράστιες.

 

Ωστόσο, μήπως αυτό που διάβασες είναι για AD50 ή AD120? Που ισχύει...

The Valve Reactor power stage is, to all intents and purposes, a bona fide valve

(tube) push-pull power amplifier, but in miniature. It utilizes a 12AX7 valve (a dual triode device - meaning “two valves in one”) and is equipped with an output transformer, just like a “real” valve amp. Instead of connecting directly to the loudspeaker though this transformer is connected to a specially designed VariAmp Power Circuit that increases the magnitude of the transformer output from its lowest level (1 Watt) up to the maximum output of 60 Watts per channel.

 

Δεν είναι ίδιοι οι AD15/30 με τους AD50/120....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δικός μου είναι ο AD60vt, αν δεν κάνω λάθος πρώτη γενιά valvetronix, και βέβαια από το manual αυτού αντέγραψα

 

θα περίμενα η τεχνολογία ως προς το πού βρίσκεται η λυχνία (pre vs. power stage) να  μην έχει αλλάξει στη δεύτερη γενιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοι οι ψευτολαμπατοι VOX δουλευουν οπως περιγραφει ο gdevelek (οπως δουλευει και η Tonelab δηλ.),η λυχνια ομως δουλευει σε αστεια βολτ οποτε δεν παιζει καμμια ιδιαιτερη σημασια τι λυχνια θα βαλει καποιος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου